ბათუმელი მრევლი გეი ალღუმის წინააღმდეგ
ინფორმაცია 26 აგვისტოს ბათუმის ახალ ბულვარში გეი ალღუმის გამართვასთან დაკავშირებით, უკვე ერთი კვირაა ვრცელდება. თუმცა, ბათუმის მერიაში ალღუმის გამართვისთვის ოფიციალურად ნებართვა არავის უთხოვია. ბათუმის მკვიდრი მართლმადიდებელი მრევლი ალღუმის ჩატარების წინააღმდეგია. მათ აქცია გუშინ საღამოთაც გამართეს.
“ჩვენ აქ ერის სულიერი გადარჩენისთვის ვართ. არ უნდა ჩატარდეს ასეთი ალღუმი ჩვენს ქალაქში იმიტომ, რომ მართლმადიდებელი ერი ვართ და ერის წარწყმედაა”, -აცხადებს ბათუმელი მრევლი.
ქუჩებში მრევლმა ფლაიერებიც გაავრცელა შემდეგი ტექსტით: „მოგიწოდებთ ყველას, ერთად დავდგეთ ჩვენი ქვეყნისა და ჩვენი ქალაქის დასაცავად, რათა გადავარჩინოთ ის გარყვნილების ალღუმისაგან. ამ დღეს უნდა იქმნას გამოხატული ყოველი ქალაქელის პროტესტი მსგავსი უკუღმართობის წინააღმდეგ“.
ბათუმის საკათედრო ტაძრის წინ მამა თეიმურაზმა რუის-ურბნისის კრებიდან ამონარიდი წაიკითხა: „გაუკუღმართებული სექსუალური ურთიერთობები არის უმძიმესი ცოდვა, რომლის ჩამდენიც ამისაგან ლოცვით, ზიარებით და აღსარებით უნდა გათავისუფლდნენ, რათა ცოდვით ჯოჯოხეთთან მშთანთქმელ რისხვას გადაურჩნენ...”. ხოლო მრევლმა “მამაო ჩვენო” წაიკითხა.
სახალხო დამცველის ოფისის წარმომადგენელი ბათუმში, გიორგი ჩარკვიანი არნიშნავს: "საქართველოს კონსტიტუციით, ყველა მოქალაქეს აქვს უფლება თავისი აზრისა და შეხედულების გამოხატვისა და თავისუფლად გადადგილებისაც. გამომდინარე აქედან, ამ პიროვნებებსაც კანონით აქვთ ალგუმის გამართვის უფლება".

Batumi Congregation against Gay Parade
Information about the gay parade on August 26th, in the new boulevard of Batumi, has been disseminating for a week now. Though, nobody has requested official information for conducting gay parade from Tbilisi City Hall. The local Batumi congregation is against the conducting of gay parade. They held the protest rally again yesterday.
“We are here for the spiritual redeeming of the nation. No such parade should be held in our city, because we are orthodox people and this is the profanation of the whole nation,” – states the Batumi congregation.
The congregation distributed fliers in the streets with the following text: “We are challenging everyone to be united for protection of our country and our city to save it from the parade of profanation. Today, each citizen needs to express its protest against similar wrongness.”
In front of Batumi Cathedral, father Teimuraz read an extract from Ruisi-Urbnisi church meeting: “Abnormal sexual relationship is the heaviest sin the committer of which should be liberated from this with praying, communion and confession to be saved from the baleful wrath of hell…” The congregation read paternoster.
The representative of Public Defender’s Office in Batumi, George Charkviani notes: “According to Georgian constitution, every citizen has right of free speech and expression and free movement. Hence, these people have right to conduct a parade.”