საფრთხის ქვეშ მყოფი მოზარდები ბავშვთა სახლში გადაიყვანეს
სოციალური მომსახურების სააგენტომ თელავის რაიონის სოფელ ვანთაში, ერთ-ერთ ოჯახში მცხოვრები ბავშვები, რომლებიც გაუსაძლის პირობებში იმყოფებოდნენ და მათი სიცოცხლე საფრთხის ქვეშ იყო, თბილისის ბავშვთა სახლში გადაიყვანა.
„სოციალური მომსახურების სააგენტომ განახორციელა თელავის რაიონის სოფელ ვანთაში მცხოვრები ნუსხელიძეების ოჯახის პირველადი და სრული შეფასება. ვიზიტებისა და შეფასების შედეგად გამოიკვეთა, რომ ოჯახი შედგება ხუთი სულისაგან: ოჯახის მამა, დედა და ბავშვები: ლიკა, მზია და ქეთევანი. მშობლები ვერ ასახელებენ ბავშვების ასაკს, არ ახსოვთ როდის და რომელ სამშობიაროში დაიბადნენ. სოფლის ამბულატორიაში არ არსებობს არანაირი ინფორმაცია ბავშვების ჯანმრთელობის მდგომარეობის შესახებ“, - აცნობეს კახეთის საინფორმაციო ცენტრს სოციალური მომსახურების სააგენტოდან.
მათივე ინფორმაციით, ოჯახი ცხოვრობს ერთ ოთახიან სახლში. ბავშვები იყვნენ მოუვლელები და მშივრები. მეზობლები ოჯახს ეხმარებიან საკვებით და პირველადი მოხმარების სხვადასხვა ნივთებით, მაგრამ მშობლების უუნარობის გამო არ ხდება აღნიშნული ნივთების დანიშნულებისამებრ გამოყენება.
სოციალური მომსახურების სააგენტოს თელავის რაიონული განყოფილების დახმარებით მოხერხდა მშობლებისთვის პირადობის დამადასტურებელი საბუთების აღება, ასევე მიმდინარეობს ბავშვების დაბადების მოწმობის აღების პროცედურები.
„ჩვენი მიზანია, ხელი შევუწყოთ ბავშვის ბიოლოგიურ ოჯახში აღზრდასა და განვითარებას და ვცდილობთ, გვერდით დაუდგეთ იმ ოჯახებს, რომლებიც საჭიროებენ სახელმწიფოს მხრიდან მხარდაჭერასა და დახმარებას. მდგომარეობა, რომელიც თელავის რაიონის სოფელ ვანთაში დაგვხვდა, იმდენად მძიმე იყო, რომ ბავშვების ოჯახში დატოვება მათ სიცოცხლეს საფრთხეს უქმნიდა. სააგენტომ შემოსულ მომართვაზე განახორციელა სწრაფი და ადეკვატური რეაგირება, რაც გამოიხატა  ბავშვების მდგომარეობის შეფასებითა  და მათი საჭროებების გამოკვეთით. პირველ ეტაპზე აუცილებლად მივიჩნიეთ მათი ოჯახიდან გამოყვანა და სააღმზრდელო დაწესებულებაში ჩარიცხვა. შემდგომში ვგეგმავთ მათთვის სამედიცინო გამოკვლევებისა და შესაბამისი მკურნალობის ჩატარებას.  რაც შეეხება ბავშვების ბიოლოგიურ მშობლებს, მათთან მუშაობას გააგრძელებს სოციალური მუშაკი ბავშვების სამართლებრივი სტატუსის განსაზღვრის მიზნით“, - განაცხადა სოციალური მომსახურების სააგენტოს სოციალური პროგრამების დეპარტამენტის უფროსის მოადგილემ ეკა სანებლიძემ.
შეგახსენებთ, რომ სოფელ ვანთაში, ერთ-ერთ ოჯახში გაუსაძლის პირობებში მყოფი ბავშვების შესახებ კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა ფოტორეპორტაჟი 26 აგვისტოს მოამზადა. ფოტორეპორტაჟი შეგიძლიათ იხილოთ ამ მისამართზე: http://www.ick.ge/ka/photogalleries/2545-2010-08-26-08-41-59.html

The Endangered Children are Transferred to Orphanage
Children from the village Vanta, Telavi region, living in intolerable conditions endangering their lives, have been transferred to Tbilisi orphanage by the Social Service Agency.
“Social Service Agency conducted the primary and complete evaluation of Nuskhelidze family in the village Vanta, Telavi region. According to visits and evaluations, the family consists of five people: father of family, mother and children: Lika, Mzia and Qetevani. Parents can’t tell the age of their children, they don’t remember when and which hospital they were born in. The village Dispensary doesn’t have any information on children’s health state,” – Social Service Agency reported to Kakheti Information Center.
According to their information, family lived in one-room house. Children were not taken proper care and were hungry. Neighbors helped them with food and basic necessities, but because of incapability of parents, these items were not used purposefully.
With the help of Telavi Regional Department of Social Service Agency, the identification cards for parents were issued. The procedures for issuing the children’s birth certificates are also being carried out.
“Our purpose is to help a child to be raised and developed in his/her biological family. We try to support those families needing state’s assistance. The situation witnessed by us in the village Vanta of Telavi region was so severe, that leaving children in the family would have endangered their life. The agency reacted quickly and adequately to the received request that was reflected in the evaluation of children’s situation and determination of their necessities. In the first phase, we found it necessary to take them out of the family and place in the educational institution. Subsequently, the medical examination and relevant treatment is planned. As for the biological parents, the social worker will continue working with them to determine the legal status of children,” – stated the deputy director of Department of Social Programs of Social Service Agency.
As a reminder; Kakheti Information Center prepared photo reportage about children living in intolerable conditions on August 26th. The photo reportage is available at the following link: