ფოცხოეწერის მდგმურები - რეპორტაჟი გადასახლებიდან
საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტრომ ყოველგვარი დიალოგისა და  გაცნობიერებული არჩევანის გაკეთების საშუალების მიცემის გარეშე, თბილისში რეგისტრირებული 12 დევნილის ოჯახი ფოცხოეწერის დასახლებაში ჩაასახლა. ამ იძულებით სპეცოპერაციას გადასახლება უფრო ერქვა, ვიდრე ჩასახლება. ამ დროს დევნილებს შორის იყო ორი ორსული, სამი ძუძუთა ბავშვი,  ექვსი არასრულწლოვანი და ცხრა ავადმყოფი.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ სპეციალურად ჩავიდა ფოცხოეწერში და იქ გადასახლებული დევნილების ყოფა-ცხოვრებას გაეცნო.
ფოცხოეწერის დასახლება ზუგდიდიდან დაახლოებით 40 კილომეტრში მდებარეობს და იგი კომუნისტების დროს ენგურჰესის მშენებლობაზე მომუშავეთათვის აშენდა.  დასახლება ქალაქური ტიპის კორპუსებისგან შედგება და ქუჩებიც ქალაქურ ყაიდაზეა დაგეგმილი. ამ ტერიტორიაზე დღეს დაახლოებით ხუთასი ადგილობრივი მოქალაქე და დევნილი ცხოვრობს. დასახლებას სოფელ ჭალის ადმინისტრაცია მართავს.
ჭალის თემის რწმუნებულის მოადგილის, ლევთერ უბილავას თქმით, დასახლება დაახლოებით 4 ჰექტარზეა გადაჭიმული. სასოფლო-სამეურნეო მიწა ადგილობრივთათვისაც დიდი ფუფუნებაა. რთული კლიმატის გამო, მიწა არც ისე ნაყოფიანია. აქ  ძირითადად  სიმინდი ხარობს. დასახლებაში არც რაიმე საწარმო არ არის და არც მომსახურების ობიექტებია.
დასახლებაში ფუნქციონირებს არასრული საშუალო სკოლა და ბაგა-ბაღი, რომელიც აქამდე არ მოქმედებდა. თუმცა, დევნილების ბავშვების კონტინგენტის შემატების შემდეგ ბაგა-ბაღის ამუშავება იგეგმება. რაც შეეხება სრულ საშუალო სკოლას, ის რამდენიმე კილომეტრში, სოფელ ჯვარში მდებარეობს.
ნატო ქარდავა, ფოცხოეწერის სკოლის პედაგოგი: „სკოლაში მძიმე პირობებია. არ გაგვაჩნია მოსწავლეთათვის საკმარისი ინვენტარი. თუმცა, ამ დასახლების უმთავრესი პრობლემა უმუშევრობაა. რამდენიმე ოჯახს უკვე წლებია, უსახსრობის გამო ელექტროენერგია არ მიეწოდება“.
ადგილობრივები გაკვირვებას ვერ მალავენ, თუ რატომ გადაწყვიტა  ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტრომ დევნილთა ფოცხოეწერში ჩასახლება. აქ ხომ ცხოვრება ადგილობრივებისთვისაც გაუსაძლისია?!
ის კორპუსები, სადაც დევნილები შეასახლეს, სამშენებლო კომპანია „ბლოგ-ჯორჯიამ“ და „სანომ“ აღადგინეს. შენობის ფასადი ჯერჯერბით, კარგად გამოიყურება. ოთახები, მართალია ცარიელია, მაგრამ სუფთაა. იატაკზე ლამინატია დაგებული, კედლები შეღებილია, ფანჯრების მეტალოპლასტმასისაა და ჯერჯერობით კარგ მდგომარეობაშია.
ამავე დროს, შენობაში ცალკეული სახის სამუშაოები ჯერ კიდევ არ არის დასრულებული. ზოგან სამშენებლო მასალები ისეა მიგდებული, რომ ჩანს, მუშებმა სამუშაო რამდენიმე დღის წინ მიატოვეს. ბინებში ჯერჯერობით შეყვანილი არ არის ელექტროენერგია. დევნილთა ნაწილმა დენი ბინებში გარეგანათებიდან საკუთარი სახსრებით შეიყვანა. თუმცა, აფხაზეთიდან დევნილ ნანა კვაშილავას თქმით, ამ ეტაპზე საცხოვრებელი პირობები მათთვის მეორეხარისხოვანია, ვინაიდან ისინი არსებობისთვის იბრძვიან და თუ დაუყოვნებლივ არ მოხდება მათი ერთჯერადი ფულადი დახმჯარებით, მედიკამენტებით და საკვებით მომარაგება, ისინი დაიღუპებიან.
თენგიზ ჭანტურია, აფხაზეთიდან დევნილი: ,,თბილისში თავშესაფარი არსად მქონდა. ამიტომ ისნის ყოფილი სამხედრო ჰოსპიტალიდან გამოსახლების შემდეგ, იძულებული გავხდი ფოცხოეწერში ჩამოვსულიყავი. 16 და 17 აგვისტოს ადგილობრივმა საკრებულომ საკვები პროდუქტებით მოგვამარაგა, მაგრამ მას შემდეგ რამდენიმე დღე გავიდა და დღეს უკვე პურის საყიდელი ფული აღარ დამრჩა. აღარაფერს ვამბობ იმ მედიკამენტებზე, რომელიც დედაჩემს ყოველდღიურად ესაჭიროება“.
ფოცხოეწერის დასახლებაში რამდენიმე სასურსათო მაღაზიაა. თუმცა, არ არის აფთიაქი, სადაც მოსახლეობა პირველადი სამედიცინო საშუალებების შეძენას შეძლებდა. სასურსათო მაღაზიებში კი ფასები ჩვეულებრივთან შედარებით  მაღალია. წამლებსა და პროდუქტებს  მოსახლეობა ძირითადად ზუგდიდში ყიდულობს. დასახლებაში მცხოვრებთათვის და დევნილებისთვის ავტობუსი ჯერჯერობით დანიშნული არ არის. ზუგდიდისკენ სამარშუტო მიკროავტობუსი  კვირაში მხოლოდ სამჯერ დადის და მგზავრობის საფასური  5 ლარია. დევნილებს ამ ეტაპზე არც სამგზავრო 5 ლარი და მით უმეტეს, არ რაიმე პროდუქტის შესაძენი თანხა აქვთ, მაგრამ ფაქტია, რომ დასახლებაში მაღაზიების არარსებობა და მოუწესრიგებელი ინფრასტრუქტურა, მათ  მდგომარეობას ერთი-ორად აუარესებს.

Shorena Latatia, Potskhoetseri – Tbilisi
The Ministry of IDPs from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia resettled 12 IDP families from Tbilisi to Potskhoetseri settlement without any preliminary dialogue and thorough discussion of the issue. This forced special operation was rather exile then settlement. There were two pregnant women, three infants, six under-age children and nine sick people among the evicted IDPs.
The Human Rights Center (HRIDC) visited Potskhoetseri settlement on purpose to study the living conditions of the IDPs there.
The settlement is located 40 kilometers away from Zugdidi. It was constructed for the people working on the construction of the Enguri Hydro Electro Station during the soviet time. The settlement is made of several blocks of flats and the streets are also arranged in city style. About 500 local citizens and IDPs live in the area. The settlement is governed by the administration of the village of Chala in Zugdidi district.
Deputy commissary of Chala Community Levter Ubilava said the settlement is stretched on 4 hectares of land. The agricultural plots are not available even for the local residents. Because of bad climate the soil is not fertile enough and locals mostly grow corn; there are no enterprises or service offices in the area where IDPs could work.
There is a primary school and a nursery-school in the settlement which did not work until now. However, after the IDPs settled in the area the nursery-school will start working. As for secondary school, it is located in the village of Jvari several kilometers away.
Nato Kardava, teacher of the Potskhoetseri primary school: “There are terrible conditions in the school. We do not have enough equipment and furniture. Nevertheless, the main problem of the settlement is unemployment. Several families have not been supplied with the electricity for years because they could not pay the bills.”
Locals cannot hide their surprise at the decision of the ministry to resettle the IDPs to Potskhoetseri where the life is difficult even for locals.
The blocks of flats for the IDPs were renovated by the building companies “Blog-Georgia” and “Sano”. The façade of the buildings look nice; the rooms are empty but clean. The floor is made of laminated parquet, the walls are painted, the window-sills are of metal-plastic and they are in good conditions.
Anyway, the renovation activities have not yet finished in the buildings. Construction materials are left in several blocks; apparently the workers finished the construction several days ago. The buildings are not supplied with electricity yet. Part of IDPs supplied their flats with electricity from the street light-posts. However, IDP from Abkhazia Nana Kvashilava said that the living conditions are not that urgent for them because they strive for existence and unless they are supplied with money allowances, medicines and food on time, they would die.
Tengiz Changuria, IDP from Abkhazia: “I had no shelter in Tbilisi. So I had to arrive in Potskhoetseri after eviction from the former military hospital in Tbilisi. The local municipal board supplied us with food on August 16 and 17 but several days have passed since then and today I cannot even buy bread. Besides that I do not want to start complaining about the medicines I have to buy for my sick mother every day.”
There are several groceries in the settlement but there is no pharmacy where locals could buy medicines. The prices are higher than general prices in the local shops. Consequently, people go shopping in Zugdidi. The bus was not appointed for the new settlers yet. The mini-bus runs to Zugdidi only three times a week and the transportation fee is 5 GEL. The IDPs can pay neither transportation fee nor have money to go shopping in Zugdidi. However, it is evident that lack of shops and unorganized infrastructure in the settlement will aggravate their situation even more.