ირაკლი ალასანია: „სამეგრელოში საგანგაშო ვითარებაა“
ირაკლი ალასანია რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრ რამაზ ნიკოლაიშვილსა და „საზოგადოებრივი მაუწყებლის“ გენერალურ დირექტორ გიორგი ჭანტურიასთან შეხვედრას ითხოვს. ამის შესახებ, „ჩვენი საქართველო – თავისუფალი დემოკრატების“ ლიდერმა ირაკლი ალასანიამ 13 სექტემბერს გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა. ალასანიამ 9-10 სექტემბერს ზუგდიდის, ჩხოროწყუს, წალენჯიხისა და სენაკის რაიონების სოფლებში მისი ვიზიტი შეაჯამა და აღნიშნა, რომ სამეგრელოში საგანგაშო ვითარებაა.
„ჩხოროწყუს რაიონის სოფელ ლესიჭინეს მოსახლეობის მთავარი პრობლემა გვალვით გამოწვეული ზარალია. ამ სოფელში, ისევე, როგორც სამეგრელოს უმეტეს სოფლებში, პრაქტიკულად განადგურებულია სიმინდის მოსავალი. თუ გავითვალისწინებთ, რომ ეს კულტურა არის მთავარი საკვები სამეგრელოს რაიონის მოსახლეობისთვის, ცხადი გახდება, რომ მათ ამ ზამთარს ემუქრებათ შიმშილი, ხელისუფლება კი დროულად ჩარევას და სუბსიდიების გამოყოფას ჯერჯერობით არ აპირებს“, - განაცხადა ირაკლი ალასანიამ.
მისივე თქმით, რეგიონის პრობლემად რჩება მიწების დაკანონება. „თავისუფალი დემოკრატები“ მიიჩნევენ, რომ საქართველოს ძლიერი სოფლის მეურნეობის სტრატეგია სჭირდება, რომელიც არ არსებობს. ალასანიას განცხადებით, თავად სამეგრელოს რაიონების სოფლების გამგებლები აღიარებენ, რომ პრობლემა მართლაც სერიოზულია და თვითმმართველობის ორგანოებს მიწის დაკანონებასთან დაკავშირებით არსებული საკითხების გადაჭრის პრაქტიკულად არანაირი ბერკეტი არ გააჩნიათ.
ალასანიას ინფორმაციით, ჩხოროწყუს რაიონის მცხოვრებლებმა აღნიშნეს, რომ რაიონში სამსახური აქვთ მხოლოდ „ნაციონალური მოძრაობის“ წევრებს და აქტივისტებს, რაიონში კომპაქტურად ჩასახლებულ აფხაზეთიდან დევნილებს კი, საცხოვრებელი ფართებიდან გამოსახლება ელით.
„მსგავსი პრობლემებია დაბა ჯვარში, სენაკში, წალენჯიხასა და ზუგდიდში. სენაკის რაიონის სოფელ ჭალადიდის მოსახლეობას 21-ე საუკუნეში არ აქვს წყალი. სოფელში ააშენეს წყალსაქაჩი, რისთვისაც 80000 ლარი დაიხარჯა, თუმცა მილები სახლებამდე აღარ მიუყვანიათ. ბიუჯეტიდან ათასობით ლარი გამოიყო ასევე სოფლის ბორნის შეკეთებაზე, თუმცა ბორანი რეალურად არც შეკეთებულა“, - განაცხადა ალასანიამ.
მისი თქმით, ამ საკითხების განსახილველად სურს შეხვდეს რეგიონული განვითარების მინისტრს და მისგან მოისმინოს ახსნა-განმარტებები სამეგრელოში შექმნილ ვითარებასთან დაკავშირებით. ალასანია დარწმუნებულია, რომ საქართველოს სხვა რეგინებშიც თითქმის ანალოგიური პრობლემები იქნება, თუმცა, იგი ამ ეტაპზე კონკრეტულად სამეგრელოს რეგიონის პრობლემების მოგვარებით დაკავდება, სხვა რეგიონების პრობლემების შესახებ ინფორმაციას კი ხელისუფლებას მათი მოინახულების შემდეგ მიაწვდის.
რაც შეეხება „საზოგადოებრივი მაუწყებლის“ გენერალურ დირექტორ გია ჭანტურიასთან შეხვედრის მოთხოვნას, ალასანიას განცხადებით, სამეგრელოში არ ვრცელდება მაუწყებლობლის მეორე არხი, რომელიც წესით ოპოზიციის ყველა აქტივობას უნდა აშუქებდეს, გაზეთები კი, შეზღუდული რაოდენობით იყიდება. სწორედ ამ საკითხთან დაკავშირებით, „თავისუფალი დემოკრატების“ ლიდერი გეგმავს გია ჭანტურიასთან შეხვედრას და მისგან პასუხის მოსმენა სურს.

Irakli Alasania: “Alarming Situation in Samegrelo”
Irakli Alasania is asking for a meeting with the Minister of Regional Development and Infrastructure and the general director of Public Broadcaster Giorgi Chanturia. This was stated on September 13th briefing by the leader of “Our Georgia – Free Democrats” Irakli Alasania. Alasania summarized his visit to Zugdidi, Chkhorotsyu, Tsalenjikha and Senaki region villages on September 9-10th and stated that Samegrelo is in alarming situation.
“The main problem of the village Lesichine of Chkhorowyu region is the loss experienced from the drought. In this village, like in most of the villages of Samegrelo, the corn harvest is practically destroyed. If we consider that this crop is the main food for Samegrelo population, it’ll be obvious that they are facing starvation for this winter. And the government is not thinking about intervention and provision of subsidies.
According to him, the problem of land legalization remains in the region. Free Democrats think that Georgia needs strong agricultural strategy which doesn’t exist. According to Alasania, the governors of Samegrelo region villages admit that this problem is really serious and the organs of self-governing organs practically don’t have any mechanisms for solving the matters connected to the land legalization.
According to Alasania, the residents of Chkhorowyu region noted that only National Movement members and its activists have jobs in the region, and the IDPs from Abkhazia compactly settled in the region are expecting eviction from their residence places.
“There are similar problems in the town Jvari, Senaki, Tsalenjikha and Zugdidi. In the village Chaladidi of Senaki reigon, the population doesn’t have water in the 21st century. The water pressure device has been buil. 80000 lari was spent on its construction, but the pipes were not completed. Thousands of laris were provided from the budget for fixing the village fury, but fury has not been repaired yet,” – states Alasania.
According to him, he wants to meet the Minister of regional development and hear his explanations concerning the situation in Samegrelo. Alasania is convinced that almost the same problems exist in other regions of Georgia, though he’ll get busy concretely with the solution of Samegrelo region problems. As for the other regions, he’ll report to government after visiting these places.
As for the meeting with the general director of Public Broadcaster Gia Chanturia, according to Alasania, Samegrelo doesn’t broadcast the second channel, which, as a rule, should cover all the activities of opposition. The limited number of newspapers is sold. The leader of Free Democrats plants to meet with Gia Chanturia and hear his explanation.