ინგუშეთში რესპუბლიკის პრეზიდენტის ცხინვალის რეჟიმისადმი კეთილგანწყობას აპროტესტებენ
ინგუშეთში რესპუბლიკის პრეზიდენტის იუნუს-ბეკ ევკუროვის ცხინვალის რეჟიმისადმი კეთილგანწყობას აპროტესტებენ . ამის შესახებ ინტერნეტგამოცემა „კავკაზსკი უზელი“ იუწყება.
ევკუროვი ცხინვალში ჩასვლის გამო საკუთარ ბლოგზე მისმა მრჩეველმა ასლან კოძოევმა მკაცრად გააკრიტიკა. კოძოევის უარყოფითი განწყობის საფუძველი ცხინვალის რეჟიმის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის მოადგილის კონსტანტინე ფუხაევის განცხადება გახდა. ფუხაევმა ვლადიკავკაზის ტერაქტის შემდეგ განაცხადა, რომ ინგუშეთსა და ჩრდილოეთ ოსეთს შორის ადმინისტრაციული საზღვარი უნდა ჩაიკეტოს.
„სულ რაღაც ერთი კვირის წინ ამ „სახელმწიფოს“ მაღალჩინოსანმა შეურაცხყოფა მიაყენა ინგუშეთის ხალხს და ასევე მთელ რუსეთს, თუ ინგუშეთს რუსეთის ნაწილად ჩავთვლით. მან ბოდიშიც კი არ მოიხადა. უკვე აღარ ვსაუბრობ 1992 და შემდგომ წლებზე, იმაზე, რასაც ეს „მოძმე მეზობლები“ კრემლის მხარდაჭერით აკეთებენ. ხელქვეითის განცხადების გამო ბოდიში არც თავად კოკოითის მოუხდია, რაც იმას ნიშნავს, რომ ეს მთლიანად მათი ხელისუფლების პოზიიციაა. ასევე დუმილი იყო რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მხრიდანაც. ხოლო თუ ჩვენი ხელისუფლების ნაბიჯების მიხედვით ვიმსჯელებთ, გამოდის, რომ ეს ყველაფერი ჩვენთვის სულერთია“, - წერს ევკუროვის მრჩეველი.
მისი შეფასებით, ინგუშეთის პრეზიდენტი მოიქცა არა როგორც ინგუშეთის მმართველი, არამედ როგორც რუსეთის ჯარისკაცი.
ევკუროვი ცხინვალში ე.წ. სამხრეთ ოსეთის „დამოუკიდებლობის დღეს“ – 20 სექტემბერს ჩავიდა და საზეიმო ღონისძიებებში მიიღო მონაწილეობა. მან ცხინვალში ყოფნისას განაცხადა, რომ ინგუშეთი და ე.წ. სამხრეთ ოსეთი თანამშრომლობის გაღრმავებას გეგმავენ.

Yevkurov was severely criticized by his advisor Aslan Kodzoev for visiting Tskhinvali. Kodzoev got irritated by the statement of the head of the administration of the de-facto President Konstantine Pukhaev, who stated after the terrorist act in Vladikavkaz that administrative border between Ingushetia and North Ossetia should be closed.
“A high rank official of this ‘state’ insulted Ingush people as well as entire Russian Federation a week ago if we consider Ingushetia part of Russia. He did not even apologize. I do not mention the activities of these ‘brotherly neighbors’ with support of the Kremlin in 1992 and next years. Kokoity did not apologize for his words either that means it is position of the government. The Foreign Ministry of Russia also kept silence. If we assess the situation according to the activities of our government, it does not make any difference for us,” Evkurov’s advisor wrote.
He said Ingushetia’s President did not act as a leader of Ingushetia but like Russian soldier.
Evkurov visited Tskhinvali on the so called South Ossetian Independence Day on 20 September and took part in the solemn event. He stated in Tskhinvali that Ingushetia and so called South Ossetia plan to increase their cooperation.