„სოციალური საცხოვრისის“ მიღმა დარჩენილი უმწეოები არაობიექტურობაზე ჩივიან
გულნაზ მამულაძე, ერთ-ერთია, ვინც პროექტში „სოციალური საცხოვრისი კეთილგანწყობლ გარემოში“ მონაწილეობა მიიღო. თუმცა, იმედგაცრუებული დარჩა. იგი თვლის, რომ საცხოვრებელი ბინები რიგ ოჯახებს არაობიექტურად გადაეცა. თვითონ კი საცხოვრისის მიღმა დარჩა.
გულნაზ მამულაძე I ჯგუფის ინვალიდია, უსინათლო პენსიონერი, ონკოლოგიური ავადმყოფი. მიეკუთვნება სოციალურად დაუცველ კატეგორიას. ოჯახის სარეიტინგო ქულა - 33 020. მისი შემოსავალია სოციალური შემწეობა _ 54 ლარი და პენსია _ 80 ლარია, რაც ჯამში 134 ლარს შეადგენს.
წლების განმავლობაში გულნაზ მამულაძე მარტო ცხოვრობს ბათუმში, ნაქირავებ ბინაში, მაიაკოვსკის ქუჩის #80-ში. მეუღლე რამდენიმე წელია გარდაეცვალა, ხოლო 13 წლის შვილი, ცოტნე, ჯერ მახინჯაურის ობოლ და მზრუნველობამოკლებულ ბავშვთა სააღმზრდელო დაწესებულებაში, დღეს კი _ ურეხის ბავშვთა სახლში ჰყავს. როგორც გულნაზ მამულაძე ამბობს, თავისი მცირე შემოსავალით _ 134 ლარით ბინის ქირის გადახდა და შვილის რჩენას ვერ ახერხებს.
თუ რატომ ვერ მოხდა გულნაზ მამულაძის დროებითი საცხოვროსით დაკმაყოფილება, აჭარის ჯანდაცვის სამინისტროდან წარმომადგენელმა, ბეჟან იშხნელიძემ ასე ახსნა: „პირადად ვიყავი მაგ ქალბატონის ოჯახში, ნამდვილად ცუდ მდგომარეობაშია, მაგრამ რადგან თავის შვილთან ერთად არ ცხოვრობს და თვითონ უარი განაცხადა ბავშვთან ერთად ცხოვრებაზე, ამიტომ, საცხოვრისის გადასაცემად არჩევანი სხვა ოჯახზე გაკეთდა“.
პასუხად გულნაზ მამულაძე ამბობს, რომ მათ აგენტებმა სიტუაცია გარკვევით არ აუხსნეს: „მე ვუთხარი, რომ ახლა, აქ ვერ ვიცხოვრებ შვილთან ერთად, რადგან მშიერი ხომ ვერ მოვკლავ ბავშვს-მეთქი. საცხოვრისი რომ მოეცათ, ბინის ქირა აღარ მექნებოდა გადასახდელი და შვილისთვის პურის ფული მაინც დამეზოგებოდა. ჩემს შვილთან ერთად ცხოვრება როგორ არ მინდა, მაგრამ მათ ჩემი ნათქვამი ისე გაიგეს, როგორც მათ აწყობდათ“.
პროექტის შემდეგ გულნაზ მამულაძემ განცხადებით მიმართა ქალაქ ბათუმის მერს, რობერტ ჩხაიძეს: „თქვენგან რამდენჯერმე მივიღე დამაიმედებელი დაპირება, თითქოს ჩემი საცხოვრებლის პრობლემა გადაწყვეტილი იყო, მაგრამ რატომღაც ბოლოს ჩემდა საწინააღმდეგოდ შეცვლილი მდგომარეობის წინაშე აღმოვჩნდი. ბატონო რობერტ, დაფიქრდით, განა ჩემზე მეტად გაჭირვებული ოჯახები შეასახლეთ იმ ბინაში?! თქვენთვის, ალბათ, უმნიშვნელოა ჩემი შვილის მოლოდინი, რომელიც სახლში ცხოვრებას ნატრობს“.
ბათუმის მერისგან ეს წერილიც ისევე უპასუხოდ დარჩა, როგორც სხვა დროს მიმართული წერილები.
ურთიერთგაგების მემორანდუმის მიხედვით, რომელიც 2009 წლის აგვისტოში შედგა, შვეიცარიის მთავრობამ, გაეროს ლტოლვილთა საქმეების უმაღლესმა კომისარიატმა, აჭარის ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრომ და ქალაქ ბათუმის მერიამ პროექტის „სოციალური საცხოვრისი კეთილგანწყობილ გარემოში“ ბათუმშიც განახორციელა.
ამ პროექტის ფარგლებში 8 დევნილსა და 6 სოციალურად გაჭირვებული ოჯახს, 30 წლით გადაეცა საცხოვრებლად კეთილმოწყობილი ბინები. აღნიშნული პროექტის ფარგლებში ჯგუფის მიერ 78 ოჯახი გადამოწმდა. ხოლო 14 ოჯახი საცხოვრისში აგვისტოს ბოლოს შესახლდნენ. საცხოვრისი კი ოფიციალურად 9 სექტემბერს გაიხსნა.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ ადგილზე გაეცნო საცხოვრისით დაკმაყოფილებულ სოციალურად გაჭირვებულ ოჯახებს. ყველა ოჯახში თითო შეზღუდული შესაძლებლობის პირია. საინტერესო აღმოჩნდა ცაცა ჟორჟოლიანის ოჯახის მდგომარეობა. 70 წლის ქალბატონი 52 წლის ქმედუნარიან ძმისშვილთან ერთად ცხოვრობს: „წლებია, ველოდებოდი ბინას. ბოლოს როგორც იქნა მივიღე. გულის სტენოკარდია მაქვს. მუდმივად მაღალი წნევა მაწუხებს“.
პოტენციური ბენეფიციალების შეფასების შემაჯამებელ ოქმშიც მითითებულია, რომ პროექტის კრიტერიუმებს აკმაყოფილებს. გულნაზ მამულაძის სოციალურმა მდგომარეობამ კი, პროექტის მოთხოვნები ვერ დააკმაყოფილა.
„ბინები არაკანონიერად გაიცა. შრომისუნარიანი მომვლელი რომ მყავდეს, მაშინ ასეთ დღეშიც არ ვიქნებოდი. მე უსინათლო ვარ, ონკოლოგიურად დაავადებული. ოჯახში ნივთების განლაგებას მივეჩვიე და საკუთარ თავს ასე ვუვლი. ჩემი შვილი ჩემს გვერდით იმიტომ არ მყავს, რომ მისი რჩენისთვის თანხები არ მაქვს. არამგონია, საცხოვრისში შესახლებული ზოგიერთი ოჯახი, რომ ჩემზე ცუდ მდგომარეობაში იყვნონ“, - ჩივის გულნაზ მამულაძე.

Gulnaz Mamuladze is one of those people who participated in the project “Social Accommodation in Nice Environment”. However, she remained disappointed. She thinks the accommodations were assigned to the families ilelgally and she remained without the accommodation.
Gulnaz Mamuladze is a disabled person – she is blind and has cancer. She belongs to the category of the socially disabled people. The rating point of the family is – 33 020. Her monthly income is a social allowance 54 GEL and pension – 80 GEL which makes 134 GEL in total.
Gulnaz Mamuladze has been living in the rented flat in Mayakovski Street # 80 in Batumi for many years already. Her husband died several years ago and their 13-year-old son Tsotne initially lived in Makhinjauri orphanage and currently he lives in the Urekhi orphanage. Gulnaz Mamuladze said she cannot pay the rent and take care of the son with her 134 GEL per month.
Official from the Adjara Healthcare Ministry Bezhan Ishkhnelidze explained their refusal to give the accommodation to Gulnaz Mamuladze as follows: “I personally visited her family; she lives in really poor conditions but since she does not live with her son and she personally refused to live with him, we assigned the accommodation to another family.”
Gulnaz Mamuladze said the agents did not explain the situation to her properly. “I told them I could not live with my son in the place where I live now because I cannot kill my son with hunger. If they had given an accommodation to me, I would not have had to pay the rent and could have bought at least bread for the son. Of course, I want to live with my son but they understood my words as they wanted to.”
After the project, Gulnaz Mamuladze appealed to the Batumi City Mayor Robert Chkhaidze. “You have promised me several times to resolve my accommodation problems; nevertheless, the situation changed for the worse finally. Mr. Robert, have you sheltered the family –poorer than mine – in to the new accommodation?! You might not care about the expectations of my son who is dreaming to return home.”
The Batumi City Mayor did not reply to this letter either like to her previous letters.
According to the memorandum which was signed in August of 2009, the Government of Switzerland, UNHCR, Ministry of Healthcare and Social Welfare of Adjara Autonomous Republic and the Batumi City Hall implemented the project “Social Accommodation in the Nice Environment” in Batumi too.
Within the project, 8 IDP and 6 socially disabled families received comfortable accommodations for 30 years. In the framework of the project, 78 families were examined. 14 families moved to the accommodation late in August of 2010. The accommodation was officially opened on September 9.
The Human Rights Center visited the accommodation to meet the families sheltering there. Every family has a physically disabled member. The situation in Tsatsa Jorjoliani’s family was very interesting. 70-year-old lives with her 52-year-old disabled nephew. “I had been waiting for a flat for ages. Finally, I received it. I have stenocardia of the heart. I permanently suffer from the blood pressure.”
The final protocol of the evaluation of potential beneficiaries also states that Tsatsa Jorjoliani satisfied the project requirements. However, social conditions of Gulnaz Mamuladze did not satisfy those requirements.
“The flats were assigned illegally. If I had had a caretaker who is not disabled, I would not have been in similar situation. I am blind and have a cancer. I already studied the locations of the things in my house and can take care of me. My son does not live with me because I cannot afford to keep him. I do not think the families sheltering in the social accommodation have worse situation than I have,” said Gulnaz Mamuladze.