დაკარგულთა ოჯახების უსასრულო მოლოდინი
როგორია, როცა უგზო-უკვლოდ იკარგებიან? უგზოუკვლოდ ადამიანის დაკარგვა ოჯახისთვის ნიშნავს წლების განმავლობაში რიტმიდან ამოვარდნილ ცხოვრებას, გაუგებრობას ყოველ ფეხის ნაბიჯზე, გაუთავებელ სიარულს გვამების ამოსაცნობად, სხვადასხვა სახელმწიფო სტრუქტურებში, ნაცნობებში, არასამთავრობო ორგანიზაციებში, მკითხავებშიც კი... ამ დროს შენც გარკვეულწილად უგზოუკვლოდ ხარ დაკარგული. ყველა, ვისაც ოჯახის წევრი დაეკარგა, ამბობს, რომ ეს გაცილებით უარესია, ვიდრე ცნობა გარდაცვალების შესახებ.
(ფოტოზე: რომან ბაღათურია)
თუმცა, როგორც ყველაფერი, ესეც პირობითია.
ვიოლეტა გრიგოლია: „აგერ ჩვენს მეზობელზე ვიცოდით, რომ უგზო-უკვლოდ იყო დაკარგული. თურმე, მოუკლავთ ის ბიჭი და ცოლი დედამთილს სიმართლეს უმალავდა. რომ გარდაიცვალა დედა, მერე გამოკიდეს შავი ნაჭერი და სურათი. ცოლმა თქვა, რა დაკარგული, აფხაზეთში, სარდაფში ვიმალებოდით. მოგვაგნეს და ჩემს თვალწინ მოკლესო“.
გაუთავებელი ომების გამო საქართველოში ბევრია ოჯახი, სადაც ერთდროულად ოჯახის ორ წევრს გლოვობენ. მურაზ რომელაშვილმა აგვისტო ომში ორი შვილი გაუშვა, ორივე ტანკისტი. ერთი უგზო-უკვლოდ დაიკარგა, მეორე – მუხათგვერდის სასაფლაოზეა დაკრძალული. საფლავი სიმბოლურია – გვამი დამწვარი იყო, ცხედრისგან მხოლოდ მაჯა გადარჩა და ის ჩამარხეს.
მურაზ რომელაშვილი: „გია ბოლოს შვიდ აგვისტოს ვნახე. დილით ადრე ჩამოვიდა. არც ვიცოდი, რომ ომი იწყებოდა, ასე რამდენჯერ გამოუძახიათ. პური ჭამა და წავიდა. გელა ხუთში გამოიძახეს და ამის მერე არ მინახავს“.
რომელაშვილები ცხინვალიდან არიან. ძმები, გორში, დევნილობაში იზრდებოდნენ. ის-ის იყო, დაოჯახდნენ, სამსახურიც იშოვეს და ომიც დაიწყო. სწორედ მაშინ, როცა ცხოვრება ცხოვრებას დაემგვანა.
გია და გელა სხვადასხვა ტანკში ისხდნენ. ცხინვალის შესასვლელთან გელას ტანკი ააფეთქეს. გელა ტანკიდან ამოვიდა, რათა ძმასთან გადამჯდარიყო. ამ დროს ტყვედ ჩავარდა. უგზო-უკვლოდ დაიკარგა გია რომელაშვილი, ასევე სუხიტაშვილი და ბირთველაშვილიც, რომლებიც მასთან ერთად ისხდნენ ტანკში.
„გელა ძნელი ამოსაცნობი იყო, მაგრამ ჩემი შვილი მე ვიცანი. სურათი გამოგზავნეს, თავში ჰქონდა ტყვია მოხვედრილი. აქ მქონდა ის სურათი, ცოლმა თუ არ გადამიგდო. ეჯავრება. მერე დაუწვიათ გვამი და ახლა მუხათგვერდში მარტო მაჯაა დასაფლავებული. დნმ-ს პასუხითაც დაადასტურა, რომ მართლაც გელას გვამი იყო. ჯაგრისები წაიღეს სახლიდან, რომ თმის ანალიზი გაეკეთებინათ“.
ლონგულაშვილების ოჯახშიც ორ შვილს ტირიან. ერთი გაგრის აღებისას დაიკარგა, 17 წლის წინ, მეორე – 2008-ში, ოღონდ ისიც 17 წლის წინ მიყენებული ჭრილობების გამო. მათი ოთხმოცს მიტანებული მშობლები დღეს ნიქოზში მარტონი ცხოვრობენ. აგვისტოს ომის დროს დანგრეული სახლი ნათესავებმა გაურემონტეს.
ავთანდილ ლონგულაშვილი, მამა: „ჩემი უფროსი ბიჭი ომში დაიჭრა და მას ვედექით თავზე. ცხრა ოპერაცია გაუკეთეს. იმ ჭრილობებისგან იყო, ბოლოს რომ გარდაიცვლა. ამ დროს მეორე ბიჭი, გია აფხაზეთში წავიდა. გაგრის აღებისას ტყვედ ჩავარდა, მაგრად უცემიათ ჩემი შვილი და დახოცილების დასამარხად წაუყვანიათ. მას მერე არავის უნახავს“.
ვიოლეტა გრიგოლიას სოხუმში ძმაც დაეკარგა და მეუღლეც. ამ ცხოვრებას ვერაფერი გავუგეო, ამბობს. სოხუმიდან აბაშაში გათხოვილს ომი იქაც დაეწია, თან ძალიან უცნაურად.
ვიოლეტა გრიგოლია: „ჩემი მამამთილის ოჯახი ძალიან მშრომელი და სახელგანთქმული იყო. ამ ოჯახზე წიგნიც დაიწერა. 1992 წელს ჩემი ძმები სოხუმში იბრძოდნენ, მეუღლემ -  ვეფხია გრიგოლიამ ფული ისესხა და მათთან ჩავიდა. ფიქრობდა, მხარში დავიყენებ და აბაშაში ფრინველების ფერმას გავხსნითო. სოხუმში რომ ჩავიდა, ეს ვიცით, ნაცნობმა ნახა, მაგრამ ჩემს ძმებამდე ვერ მიაღწია. სად გაქრა, ვერაფერი გავიგეთ.
ჩემი ძმაც უგზო-უკვლოდაა დაკარგული, ომარ მეგრელიშვილი. ჩემი მეორე ძმის შვილი, 22 წლის ბიჭი გადმოასვენა სოხუმიდან ზესტაფონში. მერე უკან გაბრუნდა და აღარ გვინახავს. მისი გამოჩენის იმედი აღარ მაქვს. ჩემი ძმა ისეთი იყო, ცოცხალი რომ დარჩენილიყო, სოხუმიდან აქამდე გვირაბს გაიყვანდა და მაინც მოვიდოდა. ჩემს მეუღლეზე, კიდევ მაქვს იმედი, მაგრამ... ამ ბოლო წლებში ინტერნეტითაც ყველგან ვეძებეთ...“
- მაინც როდიდან დაიწყეთ ფიქრი, რომ შეიძლება გარდაცვლილი იყოს?
- ხუთი წელი რომ გავიდა და არ ჩანდა...
რომან ბაღათურიასაც, სავარაუდოდ, რამდენიმე წლის მერე  დაეკარგა იმედი, რომ მისი მუღლე შეიძლებოდა, ცოცხალი გამოჩენილიყო. ახლა მას მეორე ცოლი ჰყავს.
ვენერა გაბუნია იმ თვითმფრინავში იმყოფებოდა, რომელიც 1993 წლის 22 სექტემბერს, ბაბუშერის აეროპორტში აფეთქდა, მაგრამ ის ვერც ცოცხლად გადარჩენილებში იპოვეს და ვერც გვამებში ამოიცნეს. ორი შვილი დარჩა. ამჯერად რომან ბაღათურია აბაშაში ცხოვრობს. პირველი მეუღლის გადიდებული ფოტო სასტუმრო ოთახში გამოსაჩენ ადგილას დევს. ის ერთადერთი არაა, ვინც ამ ოჯახში დაიკარგა. დაკარგულია რომან ბაღათურიას ბიძაშვილი, ჯამბულ ბაღათურიაც. ის „მხრედრიონელი“ იყო და გაგრაში იბრძოდა: „ეძება მამამისმა, ეძება და ვერ იპოვა. რა ვიცი, აბა“, - ამბობს რომანი.
მართლაც, არაფრია იმაზე უარესი, ვიდრე გაუგებრობა, მითუმეტეს თუ ეს გაუგებრობა წლების განმავლობაში გრძელდება. „ჩემი და კასპშია გათხოვილი. ჭიშკარი სანახევროდ ღიად აქვს დატოვებული. კოლიას ელოდება“.
კოლია ბუზალაძე 1992 წელს აფხზეთის ომში დაიკარგა. ის ნიქოზში ცხოვრობდა, მაგრამ და კასპშიც ელოდება. წლების განმავლობაში ელოდა დედაც, რომელიც ისე გარდაიცვალა, ვერ უთხრეს, მისი შვილი უგზო-უკვლოდ რომ იყო დაკარგული.
ციური ბუზალაძე, დაკარგულის და: „საგზაო ინსპექციაში მუშაობდა. ვიცით, რომ სოხუმში ჩავიდა. საჭმელი მიუტანია ბიჭებისთვის და იმათ თქვეს. მერე იქიდან წამოსულა და გუმისთასთან ცუდად გამხდარა. რატომ გახდა ცუდად, არ ვიცით. ხორბალაძე იყო კიდევ ერთი ბიჭი. ისიც მასთან დარჩენილა და ორივე ერთად დაიკარგა.
გონებაზე აღარ ვიყავით. დედა იმის დარდით სულ კედლებს ურტყავდა თავს. აქეთ დედის წინაშე ვარტისტობდით, ვეუბნებოდით, გზაზე დგას, სამსახურშიაო. გარეთ გავიდოდით და ვტიროდით, ვღრიალებდით. დედა მალევე მოკვდა.
მთელი სამი სოფლის თვალი იყო. დღესაც ელოდებიან. ზოგს ცხვარი ჰყავს შეთქმული, ზოგს – მამალი. საიდანღა გამოგვიჩნდება“.

Endless Waiting of the Families of Lost
What is it like when someone is missing? For the family of a missing person, it means life out of order, misunderstandings everywhere, endless checking of corpses, going to different state organs, acquaintances, NGOs, even the fortune-tellers... You too feel lost… Everyone with a missing family member says that this is a lot worse than a death notice.
(on the photo: Roman Baghaturia)
But like everything, this too is conditional.
Violeta Grigolia: “We were told that our neighbor was missing. But as it turned out, he was killed and his wife was just hiding truth from her mother-in-law. When his mother died, his picture and a black cloth were put up on the wall. Wife said that he was murdered in Abkhazia when they were hiding in the cellar. They killed him right in front of her.”
The endless wars caused the mourning for several family members. Muraz Romelashvili sent two of his sons to August war, both were tankers. One got lost, another one is buried in Mukhatgverdi graveyard. The grave is symbolic – his corpse was burned, only the wrist is left buried there.
Muraz Romelashvili: “Last time I saw Gia was August 7th. He came early in the morning. I didn’t know that the war was starting. He was called several times. Gela was called on August 5th. I have not seen him since.”
Romelashvilis are brothers from Tskhinvali. They were raised as IDPs in Gori. Right when they got married and found jobs, the war broke out, right then when their life was finally improving.
Gia and Gela worked for different tanks. Gela’s tank exploded at the entrance of Tskhinvali. Gela got out move to his brother’s tank. While doing so, he was captured. Gia Romelashvili was lost too, Sukhitashvili and Birtvelashvili as well, who were with him in the tank.
“It was hard, but I could recognize Gela, my son. I received a photo of him with a bullet in his head. I can show you if it is not thrown away. My wife hates it. Then his body was burned and only wrist is buried in Mukhatgverdi graveyard. Even the DNA result confirmed that the body was really Gela’s. Brushes were taken home for the hair testing.”
The family of Longulashvili is mourning over two sons as well. One was lost while taking over Gagra, 17 years ago, another on in 2008, as a result of wounds received 17 years ago. Their elderly parents are living in Niqozi alone. The house destroyed in the August war was repaired by their relatives.
Avtandil Longulashvili, father: “My older son got wounded in the war. He went through nine surgeries. These wounds killed him. Meanwhile, another son Gia went to Abkhazia. While taking over Gagra, he was captured. As we heard, he was severely beaten, then taken to help with burying the dead. Nobody saw him since that.”
Violeta Grigolia lost brother and a husband in Sokhumi. This life is confusing, states she. The war overtook her from Sokhumi to Abasha where she got married. This is very strange.
Violeta Grigolia: “My father-in-law’s family is very hard-working and famous. There’s a book written about them. In 1992 my brothers fought in Sokhumi, my husband Vepkhia Grigolia borrowed some money and came to them. He thought to found a bird farm with them. We know that he came to Sokhumi, an acquaintance saw him, but he never reached my brothers. I have no idea where he disappeared.
My brother Omar Megrelishvili is missing as well. He took body of my second nephew, 22-year-old boy from Sokhumi to Zestaponi. Then he went back. We never saw him afterwards. My brother is such a person, if he survived, he would have definitely come back by all means. I’m still hoping in the survival of my husband, but… We did best we could…”
-    When did u start thinking that he might be dead?
-    Since he has not appeared for five years…
Roman Baghaturia, supposedly lost hope that his wife might be alive in several years. Now, he has a second wife.
Venera Gabunia was in the plane which exploded on September 22rd, 1993 in the Babusheri Airport, but she was not found neither among the survivals nor among the dead. He has just two sons left. Right now Roman Baghaturia lives in Abasha. The enlarged photo of his first wife is hung on the prominent place of the room. He is not the only one who got lost in the family. Roman Baghaturia’s cousin Jambul Baghaturia is lost as well. He was a member of “Mkhedrioni” and fought in Gagra: “He was sought by his father, but was never found. I don’t know,’’ – says Roman.
Nothing is worse than obscurity, especially, if it’s continuing for years. “My sister is married in Kaspi. Gate is left partly open. She’s waiting for Kolia.”
Kolia Buzaladze was lost in 1992 Abkhazia war. He lived in Niqozi, but his sister waits for him in Kaspi too. His mother has been waiting for him for years. She died without knowing that her son was lost.
Tsiuri Buzaladze, sister of missing: “He was working in the road inspection. We know that he went to Sokhumi and brought food to some guys. They told us about it. Then, as we were told, he left the place and felt sick at Gumista. We don’t know why he felt sick. Khorbaladze, another guy was with him. They got lost together.
We were not on our minds. My mother was hitting her head on the walls with so much worrying. We tried to lie telling her that he is on his way at work. While coming out, we would cry and roar. My mother died soon.