პეტრე ცისკარიშვილმა ევროსაბჭოს განუმარტა, რატომ არ მისცა საქართველომ ვიზა სერგეი მარკოვს
პეტრე ცისკარიშვილმა ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეაზე განმარტება გააკეთა სახელმწიფო დუმის დეპუტატ სერგეი მარკოვისათვის საქართველოს ვიზის გაუცემლობასთან დაკავშირებით.
საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერის პეტრე ცისკარიშვილის თქმით, ქართული კანონმდებლობის მიხედვით პირი, რომელიც ოკუპირებულ ტერიტორიაზე ჩავა, მას საქართველოში შემოსვლის უფლება ეზღუდება. ცისკარიშვილმა აღნიშნა, რომ საქართველოს ვიზა მარკოვის გარდა დელეგაციის ყველა წევრმა მიიღო, თუმცა მათ საქართველოში ჩამოსვლაზე უარი განაცხადეს.
„ნებისმიერ პიროვნებას, რომელიც ოკუპირებულ ტერიტორიაზე ჩავა, ქართული კანონმდებლობით, საქართველოში შემოსვლის უფლება ეზღუდება. მარკოვი რამდენჯერმე იყო აფხაზეთსა და სამხრეთ ოსეთში. კომიტეტის სხდომამდე რამდენიმე კვირით ადრე ის აფხაზეთში იყო. ეს იყო პროვოკაცია. ასევე, მინდა ხაზი გავუსვა, რომ მარკოვის გარდა ვიზა მიიღო დელეგაციის ყველა წევრმა, თუმცა მათ უარი თქვეს საქართველოში ჩამოსვლაზე და კომიტეტის სხდომას ბოიკოტი გამოუცხადეს“, - განაცხადა პეტრე ცისკარიშვილმა.
სერგეი მარკოვი თბილისში 16 სექტემბერს ევროსაბჭოს იურიდიული საკითხებისა და ადამიანის უფლებათა კომიტეტის სხდომას უნდა დასწრებოდა, თუმცა მას ქართულმა მხარემ ვიზაზე უარი უთხრა.

Petre Tsiskarishvili Explained to Council of Europe why Sergey Markov Was Rejected a Georgian Visa
Petre Tsiskarishvili made an explanation regarding the refusal of Georgian visa for the deputy Sergey Markov of State Duma at the parliamentary assembly of Council of Europe.
According to the leader of Parliamentary majority Petre Tsiskarishvili, according to Georgian legislation, the individual who enters the occupied territory is restricted the right to enter Georgia. Tsiskarishvili noted that except for Markov, every member of delegation received Georgian visa, but they refused to come.
“Any individual who enters the occupied territory, is restricted the right to enter Georgia. Markov has been in Abkhazia and South Ossetia several times. Several weeks before the committee session, he has been in Abkhazia. This was a provocation. Also, I want to underline that except for Markov, visa was issued for every member of the delegation, but they refused to enter Georgian territory and declared boycott to the session of committee,” – stated Petre Tsiskarishvili.
Sergey Markov was supposed to attend the session of Committee of Legal Matters and Human Rights, but Georgian side refused to issue him a visa.