მუნიციპალიტეტების „საიდუმლო“ მეგობარი ქალაქები
მუნიციპალიტეტებმა სხვადასხვა ქალაქებთან „მეგობრობას“ მოუხშირეს. მაგალითად, გორის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარე ზვიად ხმალაძე უკრაინის ქალაქ ლუცკში „მეგობრობის“ მიზეზით ხშირად დადის. ბოლო ვიზიტის დროს მას თან შიდა ქართლის გუბერნატორი ზურაბ არსოშვილი ახლდა. რეალურად არავინ იცის, ამ ქალაქებს შორის ნამდვილი მეგობრობის მიზეზი. მით უმეტეს იმ ფონზე, როდესაც აგვისტოს თვეში შიდა ქართლის ხელისუფლების ვიზიტი უკრაინაში გასაიდუმლოებული იყო.
ფოტოზე : წინა პლანზე - გორის საკრებულოს თავმჯდომარე ზვიად ხმალაძე და ლუცკის მერი. უკანა პლანზე - შიდა ქართლის გუბერნატორი ზურაბ არსოშვილი.
უკრაინის ქალაქ ლუცკის მერიის ოფიციალური ინფორმაციით, 22 აგვისტოს ლუცკის დაარსებიდან 925 წლისთავთან დაკავშირებით, 8 ქვეყნის ქალაქის წარმომადგენლობა მეგობრობის აღმნიშვნელ მონუმენტთან შეიკრიბნენ. ის ქალაქის მნიშვნელოვანი ქუჩების - ლესია უკრაინკას და სენატორ ლევჩანივსკოის ქუჩების გადაკვეთაზე მდებარეობს. ამის შესახებ ლუცკის მერის ბოგდან შიბას ოფიციალური უწყება იტყობინება.
უკრაინული ქალაქ ლუცკის მეგობრების სიაში გორთან ერთად კიდევ 8 ქალაქი შედის, ესენია: ბრესტი (ბელარუსი); სიანტანი (ჩინეთი); ლიუბლინი, ტორუნი, ოლშტინი, ჟეშუვი, ზამოსცი (პოლონეთი). მონუმენტის გახსნის დროს არ იმყოფებოდა ჩინეთის წარმომადგენლობა.
იმავე წყაროს ცნობით, მონუმენტის ოფიციალურად გახსნის შემდეგ ლუცკის მერმა განაცხადა: „ეს არის ნიშანი იმისა, რომ ჩვენი ქალაქი ღიაა ყველასთვის და მზად ყველასთან ერთად ვიმუშაოთ“. განსაკუთრებით საინტერესო აღმოჩნდა ბრესტში უკრაინის გენერალური კონსულის ივან ბარანჩიკის სიტყვა: „ეს მონუმენტი არის სიმბოლო იმისა, რომ ლუცკი არის ევროპული ქალაქი, თავისი ევროპული პარტნიორი ქალაქებით“.
მონუმენტის ოფიციალური გახსნის ცერემონიალის პარალელურად ბავშვებმა ჰაერში 9 ბურთის გაუშვეს. თითოეულ ბურთს თან ეწერა პარტნიორი ქალაქის სახელი საერთო სახელწოდებით - „ლუცკი 925“.
აი, ასეთ ღონისძიებას ესწრებოდნენ ხმალაძე და არსოშვილი აგვისტოს ცხელ დღეებში. ზურაბ არსოშვილის 2010 წლის 16 აგვისტოს გამოცემული განკარგულებაში უკრაინაში მის მოკლევადიან მივლინებასთან დაკავშირებითაა საუბარი. ჩვენ ასევე ხელთ გვაქვს არსოშვილის მიერ იმავე დღეს გამოცემული განკარგულება, რომლითაც ვიგებთ, რომ სახელმწიფო რწმუნებულის-გუბერნატორის ადმინისტრაციის თანამშრომლებზე გაიცა ხელფასის ოდენობის პრემიები. როგორც ირკვევა, პრემიები მხოლოდ ოთხმა თანამშრომელმა ზურაბ არსოშვილმა 2 950 ლარი, მისმა ორმა მოადგილემ - გიორგი თვალავაძემ 2 250 ლარი, ზურაბ ჩხეიძემ 2 250 ლარი და აპარატის უფროსმა პაატა გიორგაძემ 1 180 ლარი აიღეს.
ჩვენ შენახული გვაქვს ადგილობრივი პრესსამსახურის მიერ ჯერ კიდევ გასულ წელს დიდი ამბით გავრცელებული ინფორმაცია, რომ გორი და ლუცკი „დამეგობრდნენ“. გორის საკრებულოს თავმჯდომარე ზვიად ხმალაძე ლუცკთან დამეგობრების დეტალებს ასე იხსენებდა: „ჩვენი მეგობრების ინიციატივით, თბილისში, უკრაინის საელჩოში, ჩავედი და, ახალი ტექნოლოგიების გამოყენებით - ინტერნეტით გავაფორმეთ ხელშეკრულება. ონლაინ რეჟიმში ვხედავდი უკრაინული მხარის განწყობას. დიდი აჟიოტაჟი იყო შექმნილი, იქაური მედია აშუქებდა ამ მოვლენას; მეკითხებოდნენ, რა გჭირდებათ, რით დაგეხმაროთო. შემდეგ უკვე ჩვენი მეგობრებისგან წამოვიდა შემოთავაზება, რომ დევნილ ბავშვებს უმასპინძლებდნენ. ათეულობით მოზარდმა გაიარა სარეაბილიტაციო კურსი ლუცკში“

“Secret” City Friends of Municipalities
Municipalities are “making more friends” with different cities. For example, the head of Gori municipality city council Zviad Khmaladze often goes to the city of Lutsk owing to “friendship.” During his last visit, he was accompanied by Shida Kartli governor Zurab Arsoshvili. Nobody knows the real reason of friendship between these cities, especially on the background of Shida Kartli government’s mystified visit to Ukraine in the month of August.
On the photo: Head of Gori City Council Zviad Khmaladze and the mayor of Lutsk on the front. The governor of Shida Kartli Zurab Arsoshvili in the back.
According to the official information of the city of Lutsk in Ukraine, on August 22nd, as a celebration of 925th anniversary of Lutsk’s foundation, the representatives of 8 different cities gathered at the monument of friendship. The monument is located in the crossroads of the significant streets of the city – Lesya Ukrainka and Senator Levchanivskoy. This information is reported by the official department of the mayor of Lutsk Bogdan Shiba.
8 more cities along with Gori are included in the list of friends of Ukrainian city of Lutsk: Brest (Belarus); Siantan (China); Lublin, Torun, Olshtin, Zheshuv, Zamosc (Poland). Representatives of China were not present at the opening of monument.
According to the same source, after the official opening of the monument, the mayor of Lutsk stated: “This is the sign that our city is open and ready to work with everyone.” The speech of the general consul of Ukraine in Brest Ivan Baranchik was especially interesting: “This monument is the symbol that Lutsk is European city along with its European partner cities.”
Along with the official opening ceremony, children let 9 balloons in the air. Each balloon had a name of a partner city written along with the common name – “Lutsk 925.”
These kinds of activities were attended by Khmaladze and Arsoshvili in the hot days of August. The order of Zurab Arsoshvili issued on August 16th of 2010 talks about his short-term trip to Ukraine. We also have an order issued by Arsoshvili on the same day that notifies that the bonuses amounting to salaries were given to officials of state governor’s administration. As it’s found out, the bonuses were given only to four officials: 2950 GEL to Zurab Arsoshvili, 2250 GEL to his assistant Giorgi Tvalavadze, 2250 GEL to his another assistant Zurab Chkheidze and 1180 GEL to the head of the apparate Paata Giorgadze.
We have kept the information spread out by the local press service last year which states that Gori and Lutsk “have become friends.” The head of Gori City Council Zviad Khmalade recalls the details of befriending the city of Lutsk in the following way: “I went to Tbilisi, the embassy of Ukraine by the initiative of our friends and using the new technologies – internet – we registered an agreement. I could see the mood of Ukrainian side online. A big fuss was created. The local media covered this event: I was offered help. Then my friends initiated to host the children of IDPs. Tens of teenagers went through the rehabilitation course in Lutsk.”