შემოსავლების სამსახურმა სპეცოპერაციის შედეგად რამდენიმე ათეული ადამიანი დააკავა
შემოსავლების სამსახურმა სპეცოპერაციის შედეგად რამდენიმე ათეული ადამიანი დააკავა. მათ შორის არიან ქალებიც. არაოფიციალური ინფორმაციით, დაკავებულია 71 ინდმეწარმე. დაკავებულები, ძირითადად, სავაჭრო ცენტრების - „კიდობანისა“ და „პასაჟის“ მოვაჭრეები არიან.
როგორც სავაჭრო ცენტრების თანამშრომლები აცხადებენ, დაკავება დღეს დილით ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის თანამშრომლებმა განახორციელეს. დაკავებულები დროებითი მოთავსების იზოლატორებში გადაიყვანეს.
მათივ ცნობით, დაკავების ოპერაცია განხორციელდა საბაჟოზე, საცხოვრებელ ბინებში, ზოგი მათგანი დაიბარეს საგამოძიებო სამსახურში და ამის შემდეგ დააკავეს.
„კიდობანის“ და „პასაჟის“ ინდმეწარმეები აცხადებენ, სამართალდამცავებმა დააკავეს იმ სატრანზიტო კომპანიის ხელმძღვანელებიც, რომლებიც თურქეთიდან მათი ტვირთის გადმოზიდვას ახორციელებდნენ. ეს კომპანია არის შპს „ტრანს-კარგო“.
გარდა ამისა, ინდმეწარმეები „ტრანს-კარგოს“ აბარებდნენ ყველა შესაბამის დოკუმენტაციას, ქვითრებს, იმის დასტურად, რომ თურქეთის სხვადასხვა მაღაზიებში ნაყიდი ჰქონდათ საქონელი.
მოვაჭრეების ინფორმაციით, როგორც აღმოჩნდა, „ტრანს-კარგო“ დოკუმენტაციას ცვლიდა; კომპანიას „ინვოისი“ უნდა გამოეწერა ყველა საქონელზე ცალ-ცალკე, რაც 50 ლარი ჯდებოდა, თუმცა „ტრანს-კარეგომ“ საერთო ინვოისი გამოწერა რამდენიმე დასახელების საქონელზე, რის შედეგადაც ფინანსური დანაზოგი გააკეთა და თანხები დამალა.
როგორც ინდმეწარმეები აცხადებენ, „ტრანს-კარგოს“ მიერ დოკუმენტაციის შეცვლასთან დაკავშირებით საქმის კურსში არ იყვნენ.
ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურში მომხდართან დაკავშირებით ოფიციალური კომენტარი ჯერ არ გაკეთებულა.

Revenue Service Arrested Tens of People As a Result of Special Operation
Revenue Service arrested tens of people, including women, as a result of special operation. According to unofficial information, 71 individual undertakers are arrested. The detainees, basically, are the sellers of the trading center – “Kidobani” and “Passage.”
As the officials of the trading center state, the arrest was carried out by the officials of the Revenue Service of the Finance Ministry today morning. The detainees were transferred to the preliminary isolation cell.
According to them, the operation took place at the customs service and in their residence homes. Some were summoned to the investigative service and arrested afterwards.
The individual undertakers of “Kidobani” and “Passage” are stating that the law enforcement officials arrested the leaders of the transit company which was conducting the shifting of their goods from Turkey. This company is LLC “Trans-cargo.”
Besides, the individual undertakers asked “Trans-cargo” to bring all the relevant documentation and receipts as a confirmation that they had bought goods in different stores of Turkey.
According to the sellers, as it’s turned out, “Trans-cargo” was changing the documentation; the company was supposed to issue a separate invoice for all goods that cost 50 GEL, but “Trans-cargo” issued a common invoice for several types of goods; made saving and hid the sums as a result.
As the individual undertakers state, they were not aware of the changing of documentation by “Trans-cargo.”
No official comment is made in the Revenue Service of Finance Ministry regarding the above mentioned.