ქართველი და აფხაზი ჯარისკაცების შესანდობარი
იმ ემოციური სიტყვებიდან, რაც სოხუმის დაცემის მე-17 წლისთავთან დაკავშირებით მრავლად ითქვა, ყველაზე მეტად გულზე გენერალ გიორგი ყარყარაშვილის ნათქვამი მომხვდა: „დღეს ჩვენი შეკრება სადღეგრძელოს ჰგავს. მინდა ჩვენი დაღუპული თანამებრძოლების სულებიც მოვიგონოთ და ჩვენი ხელით დაღუპულთა შესანდობარიც დავლიოთო.“
სოხუმში, სადაც აფხაზეთის თვითგამოცხადებული რესპუბლიკის მთავრობის წევრებმა და ომის ვეტერანებმა სოხუმის გათავისუფლება იზეიმეს, ამის მსგავსი არაფერი თქმულა. აფხაზეთში ბრძოლაგამოვლილ, ომში ძმადაკარგულ, მტრის ტყვიით ინვალიდის სავარძელს მიჯაჭვულ ქართველ ოფიცერს უფრო მეტი დიდსულოვნება აღმოაჩნდა, ვიდრე იმათ, ვინც საკუთარ თავს გამარჯვებულად მიიჩნევს, ხოლო აფხაზეთს განთავისუფლებულს და დამოუკიდებელ სახელმწიფოდ შემდგარს უწოდებს.
მაგრამ იქნებ საინფორმაციო ვაკუუმის გამო ენგურის გაღმიდამ ჩვენამდე არ აღწევს სხვა სიტყვები და სხვა გრძნობები? იქნებ მარტო ჩვენ არ გვახასიათებს ასეთი დიდსულოვნება? რატომღაც მგონია, რომ ან სოხუმში, ან გულრიფშში ან ოჩამჩირეში, რომელიმე პატარა სუფრაზე ანდა სადმე მიტოვებულ ეკლესიაში, ვიღაცა ანთებს სანთელს და ჩუმად ლოცულობს 17 წლის წინანდელ ომში დაღუპული ქართველი ჯარისკაცების სულებისათვის; შენდობას ითხოვს მათივე თანამემამულეების მიერ ჩადენილი საზარელი სისასტიკისათვის - ჟიული შარტავას, მამია ალასანიას, გურამ გაბესკირიას და აფხაზეთის მთავრობის სხვა თანამშრომლების, სოფელ კამანის ეკლესიის მღვდლის მამა ანდრიასა და ტაძრის აღმდგენის, აფხაზი იური ანუას დახვრეტისათვის.
ანდა, განა ჩვენში ბევრია ისეთი, ვინც გიორგი ყარყარაშვილივით ფიქრობს სოხუმის დაცემის 17 წლისთავაზე? გავიხსენოთ რამდენი გულზვიადი მილიტარისტული მოწოდება და აფხაზების შეურაცხმყოფელი მიმართვები კეთდებოდა თბილისიდან; რამდენი პროვოკაცია, „სისხლიანი“ მარულა“ თუ დივერსიული ოპერაცია დაიგეგმა საქართველოს ხელისუფლების კაბინეტებში ბოლო 17 წლის განმავლობაში? რამდენჯერ აღვუთქვით საზეიმოდ ერს აფხაზეთში დაბრუნება კოდორის ხეობიდან, რომელიც 2008 წლის 11 აგვისტოს სამარცხვინოდ და თითქმის უბრძოლველად დავთმეთ?
მაგრამ უკვე ჩამესმის ყურში აღშფოთებული შეძახილი. დიახ, აბა როგორ გინდა?! ომით დაკარგული, ისევ ომით უნდა დავიბრუნოთ! მტრის მიმართ დიდსულოვნება დღეს ნიშნავს სიმხდალეს, ერში დამარცხების სულისკვეთების დანერგვას! ჩვენ წავაგეთ ბრძოლა, ომი კი - გრძელდება. „ ეს ბრძოლა ჯერ არ დასრულებულა. მათი დაწყებული საქმე ბოლომდე უნდა მივიყვანოთ, რომელსაც ჩვენი ბიჭები შეეწირნენ“, - ეს სიტყვებიც დღეს, 2010 წლის 27 სექტემბერს ითქვა თბილისში, გმირთა მემორიალთან. და მის მთქმელ ახალგაზრდა ქართველ მინისტრს, რომელიც აფხაზეთის დაცემის დროს პატარა ბიჭი იყო, დღევანდელი მისი მდგომარეობიდან და თანამედროვე საერთაშორისო პოლიტიკის ცოდნიდან გამომდინარე, ალბათ, თითოუელ ჩვენგანზე მეტი უფლება აქვს ილაპარაკოს ომზეც, მშვიდობაზეც, მომავალ ბრძოლებზე და გამარჯვებებზე.
გამარჯვებები კი იქნება, მე ამაში ღრმად ვარ დარწმუნებული. „მარცხი არ არის დაცემა. მარცხი ისაა, როდესაც ისე დაეცემი, რომ ფეხზე წამოდგომას ვეღარ შეძლებ,“- რიჩარდ ნიქსონის ეს სიტყვები მახსენდება ყოველთვის, როცა სოხუმის დაცემაზე ვფიქრობ.
მაგრამ დღეს, სულ სხვა ხასიათზე ვარ. დღეს გიორგი ყარყარაშვილთან და სხვა მასავით ნაომარ, ნატყვიარ, დამარცხებაგამოვლილ, მაგრამ დიდსულოვან ვეტერანებთან ერთად მინდა მეც შევუერთდე ხსოვნის სადღეგრძელოს: ფეხზე წამოდგომით ვადღეგრძელო ქართველი ჯარისკაცების სულები და იმათი შესანდობარიც დავლიო, ვინც ქართველი სამხედროების ნასროლი ტყვიით დაიღუპა.

Memory Toast to Georgian and Abkhaz Soldiers
Much was said on the 17th anniversary after the defeat of Sokhumi but the words of the General Giorgi Karkarashvili made impression on me. “Today, our gathering looks like a toast. I want to remember the soldiers who died on our side and make a memory toast to those who were killed by us.”
In Sokhumi, where the governmental officials of the self-proclaimed republic of Abkhazia and veterans celebrated the liberation of Sokhumi, nobody made similar statement. Georgian officer, who fought in Abkhazia, lost his brother in the war and got disabled by the bullet of an enemy, turned up more generous than those who consider themselves winners, and calls Abkhazia – liberated and independent state.
But, maybe we cannot hear the words and feelings of the Abkhaz people from across the Enguri River because of the informational vacuum between us. Maybe we are not the only generous people. I think, somebody is making a toast at a party in Sokhumi, Gulripshi or in Ochamchire or lights a candle in a small, abandoned church for the souls of the Georgian soldiers, who were killed 17 years ago; maybe s/he also regrets the cruelty of his/her compatriots who ruthlessly killed Jiuli Shartava, Mamia Alasania, Guram Gabiskiria and other officials of the that time government of Abkhazia; or for the shooting of the priest Father Andria of the church in the village of Kamani and the restorer of the church Abkhaz Iuri Anua.
Are there a lot of people on our side who think like Giorgi Karkarashvili on the 17th anniversary after the falling down of Sokhumi? Let us remember smug, militarist statements and insulting appeals towards Abkhaz people from Tbilisi; how many provocations, “bloody” races” or subversive operations were planned in the offices of the Georgian governmental officials during the last 17 years? How many times we have promised the population to return to Abkhazia via Kodori Valley which we yielded on August 11, 2008 shamefully without any struggle.
But I already hear the shouting in astonishment: “Of course, it was correct. What do you want then?! We should gain the land lost through the war only through the war! Being generous towards enemy means cowardness today and instillation of the loser’s spirit in the nation! We lost a battle but the war is still going on.” “This struggle has not finished yet. We have to finish what they have started; what our boys sacrificed their lives to,” these words were said at the Hero Memorial in Tbilisi on September 27, 2010. They belong to a young Georgian minister who was a little boy during the war in Abkhazia. Because of his current position and knowledge of the modern international politics he might have more right to speak about the war, peace, future victories and battles.
I am sure we will have victories. “What we call failure is not the falling down, but the staying down,” I always remember these words of Richard Nixon when I think about the falling down of Sokhumi.
But now, I am in different mood. Today I also want to join the memory toast of Giorgi Karkarashvili and other generous veterans who fought, were wounded and endured defeat in the war but still remained generous: I want to make a toast to the dead Georgian soldiers and to those who were killed by the bullets of Georgian soldiers.