ბათუმში 13 პირს ქონებას ჩამოართმევენ
აუცილებელი საზოგადოებრივი საჭიროებისათვის ბათუმში ქონებას კიდევ 13 პირს ჩამოართმევენ. საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულებით, ბათუმის მერიას ექსპროპრიაციის უფლება უკვე მიენიჭა.
როგორც ბრძანებულებაშია ნათქვამი, ბათუმში საინჟინრო ინფრასტრუქტურისა და სატრანსპორტო კვანძების განვითარების მიზნით, აქტიურად მიმდინარეობს ახალი გზების მშენებლობა, ასევე არსებული სატრანსპორტო ქსელების გაგრძელება, გაფართოება და რეკონსტრუქცია.
ერთ-ერთი ასეთი სატრანსპორტო კვანძი, რომლის გაგრძელება და გაფართოება აუცილებელია, არის ბაგრატიონის ქუჩა, რომლის განვითარების სამუშაოები უნდა განხორციელდეს სამ ეტაპად. პირველ ეტაპზე, გზის გაგრძელება-გაფართოება მოხდება აღმაშენებლის ქუჩის გადაკვეთით, რის შედეგადაც ბაგრატიონის ქუჩაზე გამავალი საავტომობილო გზა შეუერთდება აეროპორტის გზატკეცილს.
„სამუშაოების ჩასატარებლად აღნიშნული საავტომობილო გზის მშენებლობისათვის საჭირო ზოლში მდებარე უძრავი ქონების შესაძენად ვერ ხერხდება მესაკუთრეებისაგან თანხმობის მიღება. ამდენად, გარდაუვალია აღნიშნულ ზოლში მოხვედრილი უძრავი ქონების ექსპროპრიაცია“, – ნათქვამია პრეზიდენტის ბრძანებულებაში, რომლის თანახმად, ქონებას 13 პირს ჩამოართმევენ.
ამასთან, ქონებას, რომელშიც ძირითადად სასოფლო-სამეურნეო მიწის ნაკვეთები შედის თავის ნარგავებით, მოქალაქეებთან ერთად ჩამოართმევენ შპს „თურქუაზს“.
აუცილებელი საზოგადოებრივი საჭიროებისთვის სულ 13 024 კვ/მ სასოფლო – სამეურნეო დანიშნულების და 1172 კვ/მ არასასოფლო-სამეურნეო მიწის ნაკვეთის ექსპროპრიაციის განხორციელება იგეგმება.

13 People Will Have Their Properties Seized in Batumi
13 more people will have their properties seized because of urgent public necessity in Batumi. According to the resolution of the president of Georgia, Batumi City Hall has authority for expropriation.
The resolution states that for the development of engineer infrastructure and transportation system new roads are being actively built in Batumi; already existing transportation networks are lengthened, widened and reconstructed.
One of the similar transportation systems, which shall be lengthened and widened, is Bagrationi Street where development activities shall take three stages. At the first stage, the road will be lengthened and widened by crossing Aghmashenebeli Street as a result of what the traffic line alongside the Bagrationi Street will join the road towards the airport.
“In order to carry out the planned construction activities, the property owners do not agree to sell their properties in the area. Thus, we have to expropriate the estates located in the area,” stated the resolution of the president as a result of which 13 people will have their properties seized.
In parallel to it, the property – mostly agricultural plots with its plants and fruit-trees in it – will be seized from the “Turkuaz, Ltd” too.
For the urgent public necessity 13 024 sq. meters of the agricultural land and 1172 sq. meter of non-agricultural land shall be expropriated.