სააპელაციო სასამართლომ ციხის ბუნტში მსჯავრდებული ქალების საქმის განხილვა დაიწყო
5 ოქტომბერს თბილისის სააპელაციო სასამართლომ ციხის ბუნტში მსჯავრდებული ქალების საქმის განხილვა დაიწყო. როგორც ერთ-ერთი მსჯავრდებულის ნანა არაბიძის ადვოკატმა თამარ წერეთელმა განაცხადა, სააპელაციო სასამართლომ მათი საჩივრების განხილვა უკვე დაიწყო. თბილისის საქალაქო სასამართლოს გამამტყუნებელ განაჩენს 25-ვე მსჯავრდებული ასაჩივრებს და მის გაუქმებას ითხოვს. საქმეს მოსამართლეთა შემადგენლობა გიორგი ჩემიას თავმჯდომარეობით იხილავს. სასამართლო სხდომები თბილისის საქალაქო სასამართლოში ტარდება.
თავდაპირველად სასამართლო 38 ქალის საქმეს განიხილავდა, თუმცა პროკურატურამ 13 განსასჯელთან საპროცესო შეთანხმება გააფორმა და მათი საქმე ცალკე წარმოებად გამოიყო.
25 პატიმარს კი მსჯავრი დაედო სასჯელაღსრულების თანამშრომლის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობაში, დაწესებულების საქმიანობის დეზორგანიზებაში და სასჯელაღსრულების დაწესებულების ადმინისტრაციაზე თავდასხმაში, ასევე, პირადი მოტივით დოკუმენტის მართლსაწინააღმდეგო განადგურებასა და სხვისი ნივთის დაზიანებაში.
მათ სასჯელად დაენიშნათ თვისუფლების აღკვეთა 3 წლიდან და 6 თვიდან - 13 წლამდე ვადით, ვინაიდან ყველა განსასჯელი მსჯავრდებულია წარსულში ჩადენილი სხვადასხვა კატეგორიის დანაშაულთათვის, მათ მიმართ საბოლოო სასჯელის დანიშვნა მოხდა განაჩენთა ერთობლიობით თავისუფლების აღკვეთის სახით - 25 წლამდე ვადის ფარგლებში.
საქმე ეხება 2009 წლის 18 აპრილს სასჯელაღსრულების ქალთა და არასრულწლოვანთა #5 დაწესებულებაში მომხდარ ბუნტს.
სასამართლოს ინფორმაციით, მსჯავრდებულთა დანაშაულებრივი ქმედება გამოიხატა შემდეგში: 2009 წლის 18 აპრილს სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის ქალთა და არასრულწლოვანთა N5 დაწესებულების ადმინისტრაციამ გამოაქვეყნა 2009 წლის 18 აპრილის პრეზიდენტის განკარგულებით შეწყალებულ მსჯავრდებულთა სია.
მსჯავრდებულთა ნაწილი, რომელიც შეწყალებულთა სიაში არ მოხვდა, შეიარაღდა ხელჯოხებითა და სხვადასხვა საგნებით და მოუწოდა სხვა მსჯავრდებულებსაც მათთვის დაეჭირათ მხარი. მსჯავრდებულები არ დაემორჩილნენ სასჯელაღსრულების დაწესებულების ადმინისტრაციის კანონიერ მოთხოვნას, ცეცხლის წაკიდებითა და სხვა საშუალებებით დააზიანეს სასჯელაღსრულების დაწესებულების ინვენტარი და გაანადგურეს დოკუმენტაცია. საბოლოოდ, დანაშაული აღკვეთილი იქნა სპეციალური დანიშნულების რაზმის მიერ.

Appellate Court Started Hearing Cases of Female Convicts of Prison Mutiny
On October 5th, Tbilisi Appellate Court started hearing the cases of female convicts of prison mutiny. As Tamar Tsereteli, a lawyer of one of the convicts Nana Arabidze stated, the Appellate Court already started hearing their complaints. All 25 convicts are appealing against the verdict of guilty passed by Tbilisi City court and requesting its abolition. The case examined by the board of judges is headed by Giorgi Chemia. The Court sessions will take place in Tbilisi City Court.
At first, court was examining case of 38 women, but then the office of prosecutor made a procedural agreement with 13 convicts and their cases were separated from others.
25 prisoners were sentenced for disobedience to the lawful order of the penitentiary department officials, disorganization of the department’s activity and attack on the administration, also, the unlawful destruction of documents with private motives and damaging other’s belongings.
They were sentenced from 3 years and 6 months to 13 years in prison, since all the convicts have been sentenced for different categories of crimes in the past, and the final sentence was calculated considering the aggregate of verdicts – under 25 year imprisonment.
The case regards the mutiny occurred in #5 Penitentiary Department for Women and Under Aged on April 18th, 2009.
According to court, the criminal conduct of convicts was reflected in the following: on April 18th, 2009, the administration of #5 Penitentiary Department for Women and Under Aged published the list of pardoned convicts according to the President’s decree of April 18, 2009.
Some convicts who were not included in the list of pardoned, got armed with sticks and other items and called for support of other convicts. They didn’t obey the lawful order of the administration, destroyed the documentation and damaged the belongings of administration by starting the fire and other means. Ultimately, the crime was stopped by the unit of special objective.