„კიდობანისა“ და „პასაჟის“ ინდმეწარმეების აღმკვეთი ღონისძიების შეფარდებისას სასამართლომ ბრალდების მხარის მოთხოვნა თითქმის სრულად დაკმაყოფილა
სავაჭრო ცენტრების „კიდობანის“ და „პასაჟის“ დაკავებული ინდმეწარმეების მიმართ ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის მოთხოვნა თითქმის სრულად დაკმაყოფილდა. თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე ვაჟა ფუხაშვილმა წინასწარი პატიმრობა შეუფარდა იმ 10 ბრალდებულს, რომელთა მიმართაც გამოძიება დაპატიმრებას ითხოვდა.
მოსამართლემ დააკმაყოფილა, ასევე, რვა ბრალდებულის მიმართ გირაოს შეფარდების მოთხოვნაც. ერთადერთი ცვლილება, რაც მოსამართლემ ბრალდების მხარის შუამდგომლობაში შეიტანა, გირაოს თანხას ეხება. მან რამდენიმე ბრალდებულს გირაოს თანხა 500-500 ლარით შეუმცირა. 8 ბრალდებულს 5000 ლარიდან 10 000 ლარამდე გირაო შეეფარდა.
მათ შორის, ვისაც დაპატიმრება შეეფარდა, არიან შპს „ტრანსის“ თანამშრომლები და ის ინდმეწარმეები, რომლებსაც საქართველოში 7000 დოლარზე მეტი ღირებულების საქონელი შემოჰქონდათ; ვისაც 5000 დოლარზე ნაკლები ღირებულების საქონელი აღმოაჩნდათ, გირაო შეეფარდათ.
მათ ბარალად ედებათ ყალბი საანგარიშსწორებო დოკუმენტების გამოყენება, რაც 7 წლამდე პატიმრობას ითვალისწინებს. სულ დაკავებულია 36 ადამიანი.
ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურმა თავის შუამდგომლობაში 10 ბრალდებულის, მათ შორის შპს „ტრანსის“ თანამშრომლების მიმართ დაპატიმრება მოითხოვა, 8 ბრალდებულის მიმართ კი – გირაო 5000-დან 10000 ლარამდე.
გამოძიებამ დაპატიმრება მოითხოვა იმ ინდმეწარმეების მიმართ, რომელთა კუთვნილი საქონლის ღირებულებაც 7000 დოლარზე ზემოთ იყო. იმ ინდმეწარმეების მიმართ კი, ვისი საქონლის ღირებულებაც 5000 დოლარზე ნაკლები იყო – გირაო. ვისაც 800 დოლარის საქონელი ჩამოჰქონდა, გირაოს თანხად განუსაზღვრა 5000 ლარი, უფრო მაღალი ღირებულების საქონელზე კი, 10000 ლარი.
ადვოკატები ბრალდების მოთხოვნას არ დაეთანხმნენ. მათ განაცხადეს, რომ ბრალდებამ აღმკვეთი ღონისძიების აუცილებლობა ვერ დაასაბუთა. ადვოკატები მაქსიმალურად მსუბუქი აღმკვეთი ღონისძიების გამოყენება ან აღმკვეთი ღონისძიების გარეშე ბრალდებულების გათავისუფლება მოითხოვეს.
ბრალდებას არ ეთანხმებიან შპს "ტრანსის" ადვოკატებიც. მათი ადვოკატის, დავით აბესაძის განცხადებით, ინვოისები თურქეთშია დამზადებული, სადაც საქონლის დასახელება და ღირებულებაა მითითებული. ამ ინვოისების საფუძველზე "ტრანსმა" საბაჟო გადასახადები გადაიხადა და სახელმწიფოს ზარალი ერთი თეთრითაც არ მიუღია.
თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლემ ვაჟა ფუხაშვილმა დღეს მხოლოდ 18 ბრალდებულის საქმე განიხილა. მათ ბრალად სისხლის სამართლის კოდექსის 210-ე მუხლის II ნაწილით ედებათ, რაც ჯარიმას ან 4-დან 7 წლამდე პატიმრობას ითვალისწინებს.
ბრალდებულები სასამართლოში ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის 15-მა სპეცრაზმელმა მოიყვანა. სასამართლო კიდევ 19 ინდმეწარმის საქმეს განიხილავს.

Court Completely Satisfied Request of the Investigation When Imposing Preventive Measures over Individual Entrepreneurs from the Shopping Centers
The request of the investigative department within the Georgian ministry of finances was almost completely satisfied in regard with the detained individual entrepreneurs from the shopping centers “Kidobani” and “Pasaji”. Judge Vazha Pukhashvili at the Tbilisi City Court sentenced 10 accused to pretrial detention as it was requested by the investigation.
The judge also satisfied the request of the investigation to release 8 accused under bail. The only thing which was changed by the judge in the prosecutor’s solicitation was the amount of the bail. The judge reduced the bails at 500 GEL for several accused. 8 accused were bailed from 5 000 to 10 000 GEL.
Those who were detained are the employees of the “Trans Ltd” and those entrepreneurs who imported the goods of more than 7 000 USD in Georgia; those who had imported goods of less than 5 000 USD were bailed.
The accused were charged for the usage of the fabricated documents which envisages imprisonment for 7 years. 36 people were detained in total.
The investigative department of the ministry of finances requested imprisonment for 10 people – among them are the employees of the “Trans Ltd” – and bail from 5 000 to 10 000 GEL for 8 detainees.
The investigation requested to imprison those individual entrepreneurs who had imported goods of more than 7 000 USD but bail for those who had imported goods for less than 5 000 USD. Those who had imported the goods for 8 000 USD were bailed by 5 000 GEL; but the importers of more goods were bailed by 10 000 GEL.
The attorneys did not agree with the request of the prosecutor. They said the prosecutor could not prove the necessity of the preventive measures. The attorneys requested minor preventive measures or release of the detainees.
The attorneys of the “Trans Ltd” do not agree with the accusation either. Their attorney Davit Abesadze said that invoices were prepared in Turkey where the name and price of the goods are indicated. Based on these invoices, “Trans” paid the taxes and the state was not damaged at all.
Judge Vazha Pukhashvili discussed cases of only 18 detainees. They are charged under Article 210 Part II –“e” of the Criminal Code of Georgia which envisages fine or imprisonment from 4 to 7 years.
15 special unit officers of the investigative department of the ministry of finances brought the accused to the court. The court will discuss cases of other 19 accused soon.