გიორგი რომელაშვილი, ზაზა ბირთველაშვილი და ოთარ სუხიტაშვილი ერთი ტანკის ეკიპაჟის წევრები იყვნენ. სამივე მათგანი 2008 წლის 8 აგვისტოს დაიკარგა. დაკარგულია თავად ტანკიც -  #406.  ჰამარბერგის კომისია მიიჩნევს, რომ გამოძიება უნდა გაგრძელდეს.
„ქათამი ხომ არ დამიკლავს, ერთადერთი შვილი დავკარგე. ან მკვდარი მომიყვანონ და ცოცხალი“, -  ამბობს  ქეთევან სუხიტაშვილი, ოთარ სუხიტაშვილის დედა.
გიორგი რომელაშვილი ტანკის ეკიპაჟის ხელმძღვანელი იყო. მამამისმა მურაზ რომელაშვილმა ის ბოლოს 7 აგვისტოს ნახა, როდესაცა სახლში საჭმლელად შემოიარა. მამას შვილის ცოცხლად დაბრუნების იმედი აღარა აქვს.
მურაზ რომელაშვილი: „ჩვენ ცხინვალელები ვართ. 1991 წელს გამოვედით ცხინვალიდან, როცა პირველი არეულობა დაიწყო და მას მერე ოცი წელია, გორში ვცხოვრობთ. ჩემი ერთი ბიჭი მაშინ თერთმეტი წლის იყო, მეორე - შვიდის. აქ გაიზარდნენ. ერთს ხელობა ეხერხებოდა, სახლის შენებას რომ დაიწყებდა გასაღებს ჩაგაბარებდა ხელში, მეორემ - კომპიუტერი იცოდა კარგად, მაგრამ მაინც ორივემ ჯარი აირჩია. 1991 წელს რომ გაგვძარცვეს ცხინვალში, ის ვერ აიტანეს“.
გიორგი რომელაშვილის ძმა, გელა რომელაშვილიც ომის დროს დაიღუპა. დიდი ალბათობაა, რომ თავად გიორგიც გარდაცვლილი იყოს, თუმცა ამის დადასტურება ან უარყოფა გამოძიებამ დღემდე ვერ მოახერხა.
ტანკის ეკიპაჟის გაუჩინარების საქმეს ადამიანის უფლებების დარგში ევროპის უმაღლესი კომისრის, თომას ჰამარბერგის კომისიაც იძიებდა. კომისიის ანგარიშში ნათქვამია, რომ მხარეებმა საქმის გარშემო გამოძიება უნდა გააგრძელონ.
ანგარიშის თანახმად,  2010 წლის 26 თებერვალს შსს-მ კომისიის ექსპერტებს გადასცა დისკი, რომელზეც გამოსახულია ტყვედ ჩავარდნილი ჯარიკაცი. მას აშკარად ეტყობოდა ძალადობის ნიშნები. ჯარისკაცს თავზე ეხურა ჩაფხუტი, რომელზეც ჩანდა რიცხვი 109. საქართველოს სახელისუფლებო ორგანოების წარმომადგენლებმა ამ პიროვნებაში გიორგი რომელაშვილი ამოიცნეს. მოგვიანებით, ჩანაწერი ნახეს, როგორც რომელაშვილის, ასევე ბირთველიშვილისა და სუხიტაშვილის ახლობლებმა და მასში დაკარგულები ვერ ამოიცნეს.
გამოძიებისთვის მეორე ხელჩასაჭიდი ინფორმაცია იყო აფეთქებული ტანკის ნაწილები, რომელიც ცხინვალში აღმოაჩინეს. ტანკის ნარჩენებზე აღმოჩენილი სერიული ნომრები საქართველოს სახელისუფლებო ორგანოებისთვის ცნობილ სერიულ ნომრებს არ დაემთხვა, მაგრამ საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს ერთ-ერთმა მაღალჩინოსანმა აღნიშნა, რომ ნომრები იმდენად ჰგავდა ტანკი #406-ის შესყიდვის შემდეგ დარეგისტირებულ ნომრებს, რომ შესაძლებელია, სწორედ ეს ტანკი ყოფილიყო. ცხინვალის დე ფაქტო ადმინისტრაცია ამჟამად ამ საკითხის უდრო დეტალურად გარკვევას ცდილობს.
არსებული მონაცემების საფუძველზე ჰამარბერგის კომისიის ექპერტებმა შემდეგი რეკომენდაციები შეიმუშავეს: ყველა მხარემ, მათ შორის რუსულმა ადმინისტრაციამ და სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ადმინისტრაციამ უნდა გაააქტიუროს ამ მიმართულებით მუშაობა. უნდა შეგროვდეს მეტი ინფორმაცია ომის დროს განადგურებული ქართული ტანკების, ასევე იმ პირების საფლავების დასადგენად, რომლებიც საბრძოლო მოქმედებების დროს დაიღუპნენ.
გარდა ამისა, საქართველოს ხელისუფლებამ ყველა ზომა უნდა მიიღოს იმ პირის  იდენტიფიცირებისთვის, რომელიც ვიდეომასალაზეა ასახული. პირის ვინაობის დადგენის შემდეგ კი აუცილებელია გატარდეს ზომები იმის გასარკვევად, თუ რა ბედი ეწია ამ ადამიანს.

04:57, Saturday, 25.05.2013
Giorgi Romelashvili, Zaza Birtvelashvili and Otari Sukhitashvili were members of the same tank crew. All three of them were lost on August 8th of 2008. The tank #406 is lost as well. Hammerberg Commission thinks that the investigation should continue.
“I lost my only son. I want him back either alive or dead,” – states Qetevan Sukhitashvili, Otar Sukhitashvili’s mother.
Giorgi Romelashvili was the leader of the tank crew. His father Muraz Romelashvili saw him last on August 7th when he came by for snack. His father has lost hope of seeing him alive.
Muraz Romelashvili: “We are from Tskhinvali. We left the city in 1991 when the disturbance unleashed. Since then, for twenty years we’ve been living in Gori. My boys were eleven and seven by then. They were raised here. One was very skilled in handicraft. He could build houses very well. Another was good at computers. But still both chose to join army. We were robbed in Tskhinvali in 1991 and they could not stand that.”
Giorgi Romelashvili’s brother, Gela Romelashvili also died in the war. There’s a big possibility that Giorgi has also died, but investigation is not able to confirm or deny this information.
The disappearance of the tank crew was also investigated by the Council of Europe High Commissioner of Human Rights, Thomas Hammerberg. The report of commission states that the investigation around this case must be continued.
According to the report, on February 26th of 2010, the Ministry of Internal Affairs transferred disk to the experts of commission which reflects the enslaved soldier with obvious signs of torture. The soldier had a helmet on the head with number 109 written on it. Representatives of Georgian government recognized Giorgi Romelashvili on the photo. Later, the recording was checked by the friends and family of Romelashvili, Birtvelishvili and Sukhitashvili but none of the missing people were recognized.
Another valuable information for the investigation was parts of the exploded tank that was discovered in Tskhinvali. The serial numbers discovered on the remains of the tank didn’t math with the serial numbers known for Georgian governmental organs, but one of the high officials of Georgian Defense Ministry noted that there was so much similarity between these numbers and the numbers registered after the purchase of the tank #406 that it’s possible that it was the searched tank. Tskhinvali de-facto administration is trying to clarify this issue in more detail.
On the basis of the existing data, the experts of Hammarberg commission issued the following recommendations: all sides, including Russian and South Ossetian de-facto administration shall take more action in this direction. More information should be gathered concerning the determination of Georgian tanks and the graveyards of those people who died on the field.
Besides, Georgian government shall take all measures to identify the individual reflected on the video material. After identification of the individual, relevant measures should be taken for ascertaining the fate of this person.