საქართველოში ორი ისრაელელი ბიზნესმენის დაპატიმრება ავნებს თუ არა ეკონომიკურ ურთიერთობებს?
29 წლის ვერა ქობალია საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრია. ქობალია სოხუმში დაიბადა. ბოლო 15 წლის განმავლობაში ცხოვრობდა, სწავლობდა და მუშაობდა კანადაში. 1999 წელს დაამთავრა კინგ ჯორჯის კოლეჯი, შემდეგ ტექნოლოგიების ბრიტანული კოლუმბიის ინსტიტუტი. საქართველოში თებერვალში დაბრუნდა და 2 ივლისს მინისტრად დანიშნეს. საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრი Haaretz-ს  ისრაელთან მომავალი კავშირების შესახებ ესაუბრება. Humanrights.ge გთავაზობთ ინტერვიუს შემოკლებულ ვერსიას.
- ისრაელელი ბიზნესმენებისთვის საქართველოში ინვესტირება ღირებულია?
- გარკვეული თვალსაზრისით ჩვენ მსგავს სიტუაციაში ვართ, როცა გარემო ყოველთვის მეგობრული არ არის. ინვესტორები შეერთებული შტატებიდან ან ევროკავშირიდან შეთანხმების გაფორმებას როცა გეგმავენ, ისინი ყოველთვის კითხულობენ შესაძლო რისკების დონეს, განსაკუთრებით - ჩრდილოეთიდან, რუსეთისგან, 2008 წლის კონფლიქტის შემდეგ. ისრაელელი ინვესტორები რისკების შესახებ კითხვებს საერთოდ არ სვამენ – ბოლოს და ბოლოს, ისინიც ხომ დიდწილად მტრულ გარემოში არიან და ძალიან კარგად ესმით ჩვენი და ჩვენი საჭიროებების.
- ხომ არ დააზიანებს ორ ქვეყანას შორის ეკონომიკურ ურთიერთობებს ორი ისრაელელი ბიზნესმენის რონ ფუქსის და ზევ ფრენკელის დაპატიმრება?
- იცით, საქართველოს მთავრობამ ბევრ სფეროში არაერთი რეფორმა განახორციელა, მათ შორის პოლიციის ძალებში [დაახლოებით 30 000 პოლიციელი თითქმის ერთდროულად სახლში გაუშვეს]. რეფორმის მიზანი იყო კორუფციის მოსპობა, რომელიც ყველაფერს ხრავდა ჩვენს ქვეყანაში. ახლა ჩვენი ბიზნესმენები დაცულები არიან და მხოლოდ გადასახადებს იხდიან და მეტს არაფერს. კანონის წინაშე ყველა თანასწორია და ქრთამის მიცემის მცდელობა კანონთან შესაბამისობაში იქნება შესწავლილი. რა თქმა უნდა ფრენკელი და ფუქსი უდანაშაულოები არიან მანამ, ვიდრე სხვა რამ არ დამტკიცდება. ისინი უზრუნველყოფილები იქნებიან შესაბამისი დაცვით, რათა შესძლონ საკუთარი უდანაშაულობის დამტკიცება.
- მაგრამ სამოცდღიანი დაკავება სასამართლო პროცესამდე მათ წინააღმდეგ არსებული ეჭვების სერიოზულობას არ ადასტურებს?
- ეს სასამართლო წესებია. მე ამ საკითხებში კარგად ვერ ვერკვევი.
- პრეზიდენტმა შიმონ პერესემა მის ქართველ კოლეგა მიხეილ სააკაშვილს ამ ორი ადამიანის გათავისუფლება სთხოვა. ეს თხოვნა შედეგს გამოიღებს?
- სააკაშვილთან ძირითადად ეკონომიკის საკითხებზე ვსაუბრობ. ამ კითხვაზე ვერ გიპასუხებთ.
- რა რეაქცია გქონდათ რუსეთის მხრიდან თქვენი პროდუქციის ბოიკოტზე, მათ შორის მაღალი ხარისხის ბორჯომის მინერალურ წყალზე და საფერავის ღვინოზე? განცხადებები ისე ჟღერდა, თითქოს რუსებმა მათში პერიოდულობის ცხრილის ყველა ელემენტი აღმოაჩინეს.
- არადა დღეს ისე სჩანს, თითქოს მათ თავიანთი ემბარგოთი საქმე გაგვიკეთეს. ბოიკოტამდე რუსეთში ექსპორტი უფრო დაბალი ხარისხის იყო, რასაც ისინი უწოდებენ „ღვინოს წყლითა და შაქრით“. ახლა ჩვენ უფრო მაღალი სტანდარტები გვაქვს დასავლეთში და ასევე ისრაელში ექსპორტისთვის.
- როგორია ჩვენს ქვეყნებს შორის ვაჭრობის მოცულობა?
- ვფიქრობ ძალიან დაბალი, ალბათ დაახლოებით 100 მილიონი დოლარი. ამას სერიოზული განახლება სჭირდება და ვფიქრობ, რომ ეს ორივე მხარისთვის სასარგებლო იქნება. ბოლოს და ბოლოს არც თუ ბევრია ისეთი ქვეყანა რომელიც ისრაელთან ვაჭრობითაა დაინტერესებული და მისკენ თვითმფრინავით მგზავრობისთვის ორი საათი სჭირდება.
- ხომ არ ფიქრობთ, რომ ისრაელის და საქართველოს ურთიერთობებში კულტურული კავშირების და სპორტული შეჯიბრების მხრივ დეფიციტია, იმ ფონზეც კი რომ დაახლოებით 55 000 ქართულენოვანი ადამიანი ცხოვრობს ისრაელში?
- ამის თაობაზე ჩვენს კულტურის მინისტრს აუცილებლად დაველაპარაკები. სხვათაშორის, დღეს მივაღწიეთ შეთანხმებას, რომელიც გაზრდის თელ-ავივიდან – თბილისისკენ და პირიქით, ყოველკვირეული ფრენების რიცხვს ექვსიდან ათ რეისამდე. ყველა ეს რეისი გადატვირთულია და არსებობს მათი გაზრდის აუცილებლობა.
- რას გვეტყვით ღამის კლუბის ისტორიაზე, სადაც მთავარ როლში იყავით და რაც ამ ზაფხულში გამოქვეყნდა?
- არავინ იცის ერთ მშვენიერ დღეს ვის, სად და რომელ მაღალ თანამდებობაზე დანიშნავენ, თუკი სერიოზული პასუხი გაინტერესებთ – წლების წინ როდესაც კანადაში ვსწავლობდი, მეგობრებთან ერთად ფლორიდაში არდადეგებზე გავემგზავრე. ვიყავით ჩვეულებრივ ღამის კლუბში და ვცეკვავდით. მას შემდეგ რაც მინისტრად დამნიშნეს, ოპოზიციურმა გაზეთმა თბილისში ამ წვეულების შესახებ დაწერა და ფოტო გამოაქვეყნა.
რუსულმა მედიამ ამით ისარგებლა და ისტორია წარმოუდგენელ მასშტაბებამდე გაბერა. ერთ გაზეთში ეწერა, რომ ეს სტრიპტიზ-კლუბი იყო, მეორეში მაზოხისტების სტრიპტიზ–კლუბი, ათასგვარი ინტერპრეტაციით. ეს ყველაფერი აბსურდია. საქართველოში ამას მშვიდად შეხვდნენ. ეს ისტორიები მართლაც არ მანაღვლებს.

Georgia's minister of economy and sustainable development talks to Haaretz about the future of ties with Israel.
Eli Shvidler
Vera Kobalia, 29, is Georgia's minister of economy and sustainable development. Born in Sukhumi, she lived, studied and worked in Canada for 15 years. In 1999 she graduated from King George High School, and in 2004, she received a degree from the British Columbia Institute of Technology. She returned to Georgia in February, and on July 2 she was appointed to her present position. The minister of the economy and stable development of Georgia spoke about the further relations with Israeli in her interview with Haaretz. The humanrights.ge publishes the short version of the interview.
-Is an investment in Georgia worthwhile for Israeli businessmen?
"To some extent we're in a similar situation, with an environment that's not always friendly. When investors from the U.S. or the European Union plan to close a deal, they always ask about the possible risk level, especially from the north, from Russia, after the conflict in 2008. Investors from Israel don't ask about the risks at all - after all, they're in a mostly hostile environment and understand us and our needs very well."
-Won't the arrest of two Israeli businessmen, Ron Fuchs and Zeev Frenkel, damage economic relations between the two countries?
"Look, the Georgian government has carried out quite a few reforms in many areas, including in the police force [about 30,000 policemen were sent home almost simultaneously]. The objective was to eliminate the corruption that devoured everything in our country. Now our businessmen are protected and have to pay only taxes, nothing more. Everyone is equal before the law and an attempt to give a bribe will be handled in keeping with the law. Of course Frenkel and Fuchs are presumed innocent as long as it hasn't been proven otherwise. They will receive proper defense, in order to prove their innocence."
-But doesn't a 60-day detention prior to trial indicate the severity of the suspicions against them?
"Those are the court regulations, I'm not sufficiently versed in them."
-Will the request by President Shimon Peres to his Georgian counterpart Mikheil Saakashvili, to release the two, achieve results?
"I speak to Saakashvili mainly about economic issues. I can't answer that question."
-How did you react to the Russian boycott of your products, including high quality Borjomi mineral water and Saparavi wine? It sounded like the Russians discovered all the elements on the periodic table in them.
"It looks as though they only did us a favor with their embargo. Before the boycott the exports to Russia were relatively poor quality, what they call 'wines with water and sugar.' Now we have higher standards, in order to export to the West and to Israel too."
-What is the trade volume between the countries?
"I believe it is very low, only about $100 million. It needs to be upgraded tremendously. Incidentally, I think this will bring bilateral benefits. After all, there aren't too many countries that are interested in trading with Israel and are only two hours away by plane."
-Don't you think that relations between Israel and Georgia are lacking in the realm of culture and sports, even though there are about 55,000 Georgian speakers living in Israel?
"I will definitely speak about that with our minister of culture. Incidentally, today we managed to reach an agreement that will increase the number of weekly flights from Tel Aviv to Tblisi and back to 10, up from 6. All these flights are packed and there's a need for more."
-What about the story about the nightclub, in which you starred, that was publicized extensively this summer?
"Nobody knows whether he or she will be appointed to a senior position one day. And if you want a serious answer - years ago, when I was studying in Canada, we took a vacation in Florida with friends. We went to an ordinary night club, and danced. After I was appointed minister, an opposition newspaper in Georgia reported on the outing and published a picture.
"The Russian media took advantage of it and blew up the story beyond all imagination. In one newspaper it became a strippers' club, in another a masochistic strippers' club, with various delicacies. It's all nonsense. In Georgia they took it calmly. I really don't care about those stories."