სახალხო დამცველი გლდანის საპყრობილეში პატიმრების უფლებების დარღვევის შეწყვეტას ითხოვს
სახალხო დამცველი გიორგი ტუღუში გლდანის #8 საპყრობილის საკარანტინე განყოფილებაში დასჯის მიზნით პატიმართა მოთავსების შეწყვეტას ითხოვს. სახალხო დამცველის ოფისის ცნობით, ტუღუშმა სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა მინისტრ ხათუნა კალმახელიძეს შესაბამისი რეკომენდაციით უკვე მიმართა. იგი მოითხოვს, დაუყოვნებლივ გადაიდგას ქმედითი ნაბიჯები საკარანტინე განყოფილებაში არსებული არაადამიანური და ღირსების შემლახავი პირობებისა და პრაქტიკის აღმოსაფხვრელად.
20 ოქტომბერს სახალხო დამცველის პრევენციისა და მონიტორინგის დეპარტამენტმა გლდანის #8 დაწესებულების კარანტინში მონიტორინგი განახორციელა. მათი ინფორმაციით, აღნიშნულ განყოფილებაში არსებული 15 საკარანტინე საკნიდან 7 საკანში არ არის საწოლები, დგას მხოლოდ სკამები. პატიმრებს ძილი უწევთ სკამზე ან პირდაპირ ბეტონის იატაკზე. დაწესებულების ადმინისტრაცია მათ არ უზრუნველყოფს ლეიბებით და გადასაფარებლებით.
მონიტორინგის ჯგუფის ინფორმაციით, საკანში იყო ჩახუთული ჰაერი და იდგა სპეციფიკური სუნი. პატიმრების განმარტებით, მათ არ მიეწოდებათ ჰიგიენური საშუალებები და არა აქვთ შხაპის მიღების საშუალება. საპირფარეშოებში არ არის ნათურა და ზოგ საკანში მოშლილია წყალგაყვანილობის სისტემა. გასეირნების უფლებით პატიმრები ასევე ვერ სარგებლობენ.
სახალხო დამცველის ოფისის ცნობით, მონიტორინგის დროს საკარანტინე განყოფილებაში სულ მოთავსებული იყო 140 პატიმარი. პატიმრების განცხადებით, ისინი კარანტინში შინაგანაწესის დარღვევის გამო იყვნენ მოთავსებული. სახალხო დამცველი დასჯის ამ ფორმას უკანონოს უწოდებს.
„გლდანის დაწესებულებაში დასჯის მიზნით პატიმრებს კარანტინში ხშირად ათავსებენ. თუმცა, დასჯის ეს მეთოდი არც ერთ საკანონმდებლო აქტში არ არის გაწერილი და, შესაბამისად, უკანონოა. საკარანტინე განყოფილებაში არ აწარმოებენ საკარანტინე საკნებიდან საცხოვრებელ საკნებში გადაყვანილ პატიმართა აღრიცხვიანობის ჟურნალს, რის გამოც ფაქტობრივად, შეუძლებელია შემოწმდეს,  რეალურად რამდენი ხანი იმყოფებიან პატიმრები კარანტინში. მონიტორინგის დროს იქ განთავსებული პატიმრებისგან მიღებული ინფორმაციით, მათი საკარანტინე ოთხში დაყოვნების პერიოდი იყო 1–დან 15 დღემდე“, - განაცხადეს სახალხო დამცველის ოფისში.
გარდა ამისა, გლდანის #8 საპყრობილეში კლიენტთან ადვოკატის შეხვედრის კონფიდენციალობა შეუძლებელია. საგამოძიებო ოთახებში, ადვოკატების გარდა, შეხვედრები გამომძიებლებთან და პროკურორებთან ხორციელდება.
სახალხო დამცველის განცხადებით, აშკარაა, რომ დაწესებულებისთვის, სადაც მონიტორინგის დროს განთავსებული იყო 3541 პატიმარი, არანაირად არ არის საკმარისი ის ინფრასტრუქტურა, რომელიც განკუთვნილია ადვოკატების პატიმრებთან შესახვედრად. ახალი შენობაც კი, რომელიც ოქტომბრის ბოლოს შევა ექსპლუატაციაში, არსებულ პრობლემას ვერ გადაჭრის.
სახალხო დამცველი სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების საკითხთა მინისტრს მიმართავს, უმოკლეს ხანში მოახდინოს ზემოაღნიშნულ პრობლემებზე ადეკვატური რეაგირება და პრობლემების დროული მოგვარება უზრუნველყოს.

Public Defender For Cessation the Violation of Prisoners’ Rights in Gldani Prison
Public Defender of Georgia Giorgi Tughushi requested to put end to placing inmates in the quarantine division of the Gldani prison # 8 for punishment. According to the ombudsman, he has already sent corresponding recommendation to the minister of penitentiary, probation and legal aid Khatuna Kalmakhelidze. He requested to take urgent measures to eradicate inhuman and degrading conditions and practice in the quarantine department of the prison.
On October 20, prevention and monitoring department of the public defender’s office monitored the quarantine division of the Gldani prison # 8. According to them, there are no beds but only chairs in 7 out of 15 cells of the quarantine division. The prisoners have to sleep on the chairs or on the concrete floor. The prison administration does not give them mattresses and blankets.
According to the monitoring team, there is tough air and specific smell in the cell. The prisoners said they do not receive hygiene items and cannot take shower. There is no electricity in the toilets and taps do not work in several cells. The prisoners cannot walk.
The public defender’s office reports that during the monitoring 140 inmates were placed in the quarantine division. They said they were placed in the punishment cells for having breached the prison rules. Public defender assessed the form of punishment as illegal.
“Inmates are often placed in the quarantine division for punishment in Gldani prison. However, this form of punishment is not envisaged in any legal act and consequently it is illegal. The prisoners placed in this division are not registered in the registration journal. So it is impossible to check how long time they spend in the punishment cells. During the monitoring, the prisoners said the period varies from 1 to 15 days,” said the representatives of the public defender’s office.
Besides that, attorneys cannot meet their clients in confidential environment in Gldani prison. Inmates meet investigators and prosecutors in the investigative room together with attorneys.
The ombudsman said the infrastructure is not enough to create proper conditions for meeting in the custody where 3 541 prisoners are placed. The new building, which will be ready at the end of October, will not resolve the problem either.
The public defender recommended the minister of penitentiary, probation and legal aid to react on the abovementioned problems in near future and resolve the problems on time.