ჰოლანდიელი მოქალაქე ფსიქიატრიულ კლინიკაში იძულებით მკურნალობას აპროტესტებს
ჰოლანდიის მოქალაქე მარსელ მარია ბრანცმა საქართველოდან დეპორტაციას და თბილისის ფსიქიატრიულ საავადმყოფოში იძულებით მკურნალობას აპროტესტებს.
როგორც „ინტერპრესნიუსს“ ასათიანის ქუჩაზე მდებარე ფსიქიატრიულ საავადმყოფოში მყოფმა მარსელ მარია ბრანცმამ განუცხადა, იგი 12 წელია, საქართველოში ბიზნესს ეწევა და პერიოდულად თბილისში ყოფნა უწევს. მისი ინფორმაციით, 4 ოქტომბერს, მესამე მასივში მდებარე მაღაზია „პოპულში“ მომხდარი ინციდენტის დროს პოლიციელებმა მას ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენეს, შემდეგ კი ფსიქიატრიულ საავადმყოფოში გადაიყვანეს.
„კლინიკიდან მეორე დღეს გამომწერეს. მე „პოპულში“ კიდევ მივედი. როგორც კი დამინახეს, გამყიდველებმა პოლიცია გამოიძახეს და ისევ ფსიქიატრიულში მომიყვანეს, სადაც იძულებითი მკურნალობა დამინიშნეს და ინექციებს მიკეთებდნენ“, - განაცხადა მარსელ მარია ბრანცმამ.
მისივე თქმით, თბილისის საქალაქო სასამართლომ „პოპულში“ მომხდარი ინციდენტის გამო მას საქართველოდან ერთწლიანი დეპორტაცია შეუფარდა, რასაც მარსელ მარია ბრანცი არ ეთანხმება.
„მე გიჟი არ ვარ. აქ იძულებით მამყოფებენ. რაც მოხდა „პოპულიში“ და რა შეურაცხყოფაც მომაყენეს, ამის გამო საქართველოს მაშინვე დავტოვებდი, მაგრამ - დროებით, ვინაიდან მე აქ მეგობარი ქალი მყავს. ასევე მაქვს წარმატებული ბიზნესი, რის გამოც 1 წლით საქართველოში ჩამოუსვლელობა პრობლემებს შემიქმნის“, - აღნიშნა მარსელ მარია ბრანცმა.
ჰოლანდიელი პაციენტის ადვოკატის, მამუკა ბასილაშვილის თქმით, მარსელ მარია ბრანცმა მშვიდი და გაწონასწორებული ადამიანია, მაგრამ მას შემდეგ, რაც ფსიქიატრიულ კლინიკაში სასამართლოს მიერ იძულებითი მკურნალობა დაენიშნა, მისი ჯანმრთელობის მდგომარეობა გაუარესდა.
„თბილისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილებას სააპელაციო სასამართლოში გავასაჩივრებთ, რათა მარსელ მარია ბრანცმას საქართველოდან თუნდაც ერთწლიანი დეპორტაცია არ მოხდეს“, - აღნიშნა ადვოკატმა.
თბილისის ფსიქიატრიული საავადმყოფოს პერსონალიც ადასტურებს, რომ მარსელ მარია ბრანცმა მშვიდი ხასიათის პიროვნებაა. იგი კლინიკაში ორი კვირაა, იმყოფება და იძულებითი მკურნალობა სასამართლოს გადაწყვეტილების საფუძველზე დაენიშნა.
მარსელ მარია ბრანცმა 49 წლისაა და პროფესიით ჟურნლისტია. ის სხვა პაციენტებისგან იზოლირებულია. ბრანცმას აქვს წერის საშუალება და ტელეფონით სარგებლობის უფლება.

Dutch citizen Marcel Maria Brands protests deportation from Georgia and compulsory treatment in Tbilisi mental hospital.
Marcel Maria Brands, who is in mental hospital in Asatiani Street in Tbilisi, reported to the Interpresnews that he has been running business in Georgia for 12 years already and he frequently visits Tbilisi. According to him, on October 4, the police officers physically assaulted and insulted him during the incident in the supermarket “Populi” in the Third Massive in Tbilisi; afterwards he was taken to mental hospital.
“I was dismissed from hospital next day. I went to “Populi” again and when the shop-assistants saw me, they called police and took me to mental hospital again; there, compulsory treatment was imposed on me and doctors made injections to me,” said Marcel Maria Brands.
Dutch man added that Tbilisi City Court concluded to deport him from Georgia for one year because of the incident in Populi supermarket. Marcel Maria Brands does not agree with the court conclusion. “I am not crazy. They compel me to be here. I would have left Georgia immediately after the incident in Populi and being insulted there but not for a long time because I have a girl-friend here. Besides that, here I successfully run business and if I do not arrive in Georgia for one year, I might face some problems in my business,” said Marcel Maria Brands.
Attorney of the Dutch patient Mamuka Basilashvili said that his client is calm and handicapped person. After he was compelled to take treatment at mental hospital, his health conditions worsened.
“We intend to appeal against the decision of the Tbilisi City Court at the Appeal Court in order not to deport him from Georgia for one year,” said the attorney.
The personnel of the Tbilisi mental hospital also confirmed that Marcel Maria Brands is a calm person. He has spent two weeks in hospital for compulsory treatment as it was decided by the court.
Marcel Maria Brands is 49-years-old journalist. He is isolated from other patients. He is allowed to write and to call on the phone.