რუსეთში გამოცემული სკანდალური მსოფლიო ატლასი გაყიდვიდან ამოიღეს
რუსეთში გამოცემული ატლასი, რომელზეც აფხაზეთი და ცხინვალის რეგიონი საქართველოს საზღვრებში იყო დატანილი, გაყიდვიდან ამოიღეს. ამის შესახებ სააგენტო "ოსინფორმი" იუწყება.
სააგენტოს ინფორმაციით, ატლასის გამომცემელი „ოლმა მედია გრუპი“ ნოემბერში ახალ ატლასს გამოუშვებს, რომელზეც აფხაზეთისა და ე.წ. სამხრეთ ოსეთის შესახებ ინფორმაცია „კორექტულად“ იქნება ასახული.
„ოსინფორმის“ მტკიცებით, „მსოფლიოს ატლასის“ გამოსაშვები ფორმების მომზადებისას, გამომცემლობის თანამშრომლებმა უხეში ტექნოლოგიური შეცდომა დაუშვეს და 2010 წლის გამოცემა წინა წლების ატლასებიდან გადაიბეჭდა“.
„აღნიშნულ ფაქტზე, გამომცემლობაში სამსახურებრივი მოკვლევა ჩატარდა და დამნაშავე თანამშრომლები დაისჯებიან“, - განაცხადეს გამომცემლობაში.
გამომცემლობამ „ოლმა მედია გრუპი“ ახალი სასწავლო წლისთვის „მსოფლიოს დიდი უნივერსალური ატლასი“ მსხვილი ტირაჟით გამოსცა. ატლასში აფხაზეთი და ე.წ. სამხრეთ ოსეთი დატანილი არ არის და ეს ტერიტორიები საქართველოს საზღვრებშია მოქცეული. ატლასში საქართველოს შესახებ აღნიშნულია: „ქართველებთან ერთად, საქართველოში ცხოვრობენ სომხები, ოსები, აფხაზები, აზერბაიჯანელები და რუსები“.

The Scandalous World Atlas Published in Russia Is Taken Out of Market
The atlas published in Russia which depicts Abkhazia and Tskhinvali region inside Georgian borders is taken out of market, report agency “Osinform.”
According to the agency, the publisher of atlas “Olma Media Group” will publish new atlas in November which will correctly depict information on Abkhazia and so-called South Ossetia.
According to “Osinform,” while preparing the forms of “world atlas,” the employers of publishing house made grave technology mistakes and copied 2010 edition from previous atlases.”
“The investigation was conducted in the publishing house regarding this fact and the guilty officials will be punished,” – stated publishing house.
Publishing house “Olma Media Group” published large edition of “universal world atlas” for new academic year. Abkhazia and so-called South Ossetia are depicted inside Georgian borders in the atlas. Regarding Georgia, atlas states: “Along with Georgians, Armenians, Ossetians, Abkhazians, Azerbaijanians and Russians live in Georgia.”