მიტინგებს და საზოგადოებრივ თავშეყრის ადგილებს ხელისუფლება ვიდეოკამარებით გააკონტროლებს
„დემოკრატიული მოძრაობა - ერთიანი საქართველო“ „თავისუფლების ქარტიას“ აკრიტიკებს. 4 ნოემბერს პარტიის ოფისში გამართულ ბრიფინგზე „დემოკრატიული მოძრაობის“ წევრმა გია კობახიძემ განაცხადა, რომ დეპუტატ გია თორთლაძის სახელით ინიცირებული „თავისუფლების ქარტიის“ კანონპროექტი „სახელმწიფო უშიშროების ინტერესების გათვალისწინებით ადამიანის ფუნდამენტური უფლებებისა და თავისუფლებების უხეშ შეზღუდვას“ ითვალისწინებს, რის გამოც „საზოგადოებაში სამართლიან შეშფოთებას იწვევს“.
კობახიძის მონაცემებით, კანონპროექტის თანახმად, სტრატეგიული და სხვა განსაკუთრებული მნიშვნელობის ობიექტებზე, ასევე საზოგადოების მასობრივი თავშეყრის ადგილებზე ვიდეოდაკვირვების სისტემის დამკვიდრება იგეგმება.
„აშკარაა, რომ მრავალათასიანი ოპოზიციური დემონსტრაციებით დამფრთხალ ხელისუფლებას გარდაუვალი სამომავლო საპროტესტო გამოსვლების ტოტალური კონტროლის მექანიზმებით თავიდან აცილების სურვილი ამოძრავებს. ამასთან, ვიდეოდაკვირვების სისტემის დანერგვა მასობრივი თავშეყრის ადგილებში უხეშად არღვევს ადამიანის ძირითად უფლებებს“, - აცხადებს კობახიძე.
გარდა ამისა, მისივე მონაცემებით, კანონპროექტის თანახმად, „სახელმწიფო ორგანოებსა და კომერციულ ბანკებს დაევალებათ შინაგან საქმეთა სამინისტროსთვის ყოველდღიური ინფორმაციის მიწოდება 10 000 ლარზე მეტი ოდენობით განხორციელებული ყველა საბანკო გადარიცხვის შესახებ“.
„კანონპროექტის ეს ნორმა განსაკუთრებულ შეშფოთებას იწვევს. ფინანსურ ტრანზაქციებზე ამგვარი ტოტალური კონტროლის დაწესება უდავოდ უარყოფითად აისახება ბიზნესგარემოზე. გარდა ამისა, ხელისუფლება ოფიციალურად იფორმებს უფლებას, აკონტროლოს და აქედან გამომდინარე, „საჭიროების შემთხვევაში“ განკარგოს თითოეული მოქალაქის პირადი ბიუჯეტი“, - განაცხადა ნინო ბურჯანაძის თანაგუნდელმა.
მისივე შეფასებით, „თავისუფლების ქარტიით“ ძალიან უხეში ფორმით ინერგება ლუსტრაციის ინსტიტუტი, რომლის თანახმად, პირები, რომლებიც საიდუმლოდ თანამშრომლობდნენ საბჭოთა კავშირის სპეცსამსახურებთან, ვალდებულები ხდებიან, კანონის ამოქმედებიდან 6 თვის განმავლობაში აღიარებითი განცხადებით სპეციალურ სახელმწიფო კომისიას მიმართონ, წინააღმდეგ შემთხვევაში კი ინფორმაცია მათი აგენტურული საქმიანობის შესახებ საზოგადოებისთვის ხელმისაწვდომი გახდება“.
„გარდა ამისა, კანონპროექტის თანახმად, მნიშვნელოვანი სახელმწიფო-პოლიტიკური თანამდებობების დაკავების უფლება ეზღუდებათ არა მხოლოდ ყოფილ საიდუმლო თანამშრომლებს, არამედ კომპარტიისა და კომკავშირის ცეკას წევრებს, რაიკომისა და ქალაქკომის მდივნებს. ამგვარი შეზღუდვა უხეშად არღვევს აღნიშნულ პირთა ძირითად უფლებებს. ზოგადად კი, კანონპროექტი მიზანმიმართულად და უხეშად არღვევს საქართველოს კონსტიტუციით განმტკიცებულ მთელ რიგ ფუნდამენტურ ძირითად უფლებებსა და თავისუფლებებს, როგორიც არის პიროვნების თავისუფალი განვითარების უფლება, შეკრებებისა და მანიფესტაციების თავისუფლება, საარჩევნო უფლება, საკუთრების უფლება და ა.შ.“ - აღნიშნა კობახიძემ, რომელიც ხელისუფლებას მოუწოდებს, „საბჭოურ მენტალიტეტს არა მხოლოდ კომუნისტური სიმბოლოების აკრძალვით, არამედ პირველ რიგში, საკუთარ აზროვნებაში და მენტალიტეტში ებრძოლონ“.

Government Will Control Rallies and Public Places by Video Cameras
Democratic Movement United Georgia criticizes Freedom Charter. On November 4th, at the briefing held in the office of the political party, member of Democratic Movement Gia Kobakhidze stated that the bill of Freedom Charter initiated by deputy Gia Tortladze envisages “grave limitation of fundamental rights and freedoms for interests of state security,” that “gives rise to just worry.”
According to Kobakhidze’s data, according to the bill, in the strategic and other important places and in the public places of mass gathering, the system of video control will be established.
“It is clear that the government intimidated by long oppositional demonstrations wants to avoid future protest rallies by using mechanisms of total control. Besides, the system of video control in the public places of mass gathering gravely violates the basic human rights,” – states Kobakhidze.
Besides, according to him, the bill states that “The State organs and commercial banks will be obligated to report to the Ministry of Internal Affairs on the bank transfers higher than 10 000 GEL.”
“This provision of the bill is especially worrisome. This kind of total control on financial transactions will definitely have a negative impact on business environment. Government is officially attaining right to control and consequently, govern the private budget of every citizen “when needed,” – stated Nino Burjanadze’s teammate.
According to his evaluation, Freedom Charter establishes lustration institute in a very grave form, according to which, the individuals who secretly collaborated with Soviet Union special services, become obligated to address special state commission with an application of confession in 6 months after the law is enacted. Otherwise, information on their agent work will be disclosed to the public.”
“Besides, according to the bill, holding important state political jobs will be limited not only for former secret officials, but also, the members of Communist Party and Communist Union, the secretaries of region and city commissions. This kind of limitation gravely violates rights of these people. Generally, the bill intentionally and gravely violates basic fundamental rights and freedoms established by Georgian constitution, like right of free development, freedom of peaceful assembly and manifestation, electoral right, property right and so on,” – states Kobakhidze who calls on government “to fight Soviet mentality not only by prohibition of communist symbols, but in the first place in its mind and mentality.”