„მე არ მინდა ვიყო დევნილი“ – ამ დევიზით ცხინვალში ახალგორელი ბავშვების კონცერტი ჩატარდა, თბილისში კი - ჩაიშალა
ახალგორის მოსწავლე-ახალგაზრდობის სახლის დირექტორს, თამარ მეარაყიშვილს თბილისში კულტურული ღონისძიებების გამართვის საშუალება არ მისცეს. ღონისძიება მოსწავლე-ახალგაზრდობის სახლის მოსწავლეთა ნამუშევრების გამოფენა-გაყიდვას და მათ მიერვე შეკერილი ტანსაცმელების  წარმოდგენას ითვალისწინებდა. ტანსაცმელები მოდელ-მანეკენებს უნდა წარმოედგინათ. ღონისძიება კი თბილისში ერთ-ერთი პრსტიჟული ბანკის  სათაო ოფისში უნდა გამართულიყო. ბანკის სახელწოდებას თამარ მეარაყიშვილის თხოვნით არ ვამჟღავნებთ.
ღონისძიება თბილისი-ცხინვალის მიმართულებით ექსკურსიებს ითვალისწინებდა, რომლის ფარგლებშიც უნდა ჩატარებულიყო მოსწავლე-ახაგაზრდობის სახლის კონტინგენტის ნამუშევარ-სუვენირების, ნაქარგების გამოფენა-გაყიდვა და ახალი დიზაინით მოდელირებული ტანსაცმლის წარმოდგენა ჯერ თბილისში, შემდეგ კი - ცხინვალში.
თამარ მეარაყიშვილი: „მიუხედავად ჩვენი დიდი სურვილისა და მცდელობისა, თბილისში კონცერტი ვერ ჩავატარეთ. კულტურული ღონისძიებები ჯერ თბილისში გვქონდა დაგეგმილი, შემდეგ – ცხინვალში. თბილისში თითქოს ყველაფერი გამოდიოდა. შემდეგ კი გაირკვა, რომ იმ დარბაზს, სადაც უნდა მოგვეწყო გამოფენა-გაყიდვა, არ ეცალა. როგორც ჩანს, თბილისისთვის აქტუალურია ისეთი კონცერტები, რომლის სახელწოდებაა „მე დევნილი ვარ“, ხოლო კონცერტი სახელწოდებით „მე არ მინდა, ვიყო დევნილი“, სამწუხაროდ, ამ ქალაქშუ არ მოსწონთ“.
ამის შემდეგ ცხინვალში ექსკურსიის მოწყობა და კონცერტის ჩატარება ახალგორის დე ფაქტო ადმინისტრაციას მეარაყიშვილმა თავად შესთავაზა.
„ერთადერთი გზა გვქონდა – ცხინვალში ავტობუსით უნდა წავსულიყავით. გამგზავრების ორგანიზება ვთხოვე აქაურ ადმინისტრაციას, თუმცა თავი ვერაფერს მოაბეს. მგზავრებით სავსე ავტობუსიც მოვიდა და ვეღარ გაგვეგო -  ბავშვები ცალკე წავიდოდნენ, თუ მგზავრებთან ერთად. ჩვეულებრივი რეისის ავტობუსი იყო, რითაც მგაზვრობის ყველა მსურველს ჩვეულებრივად უნდა ემგზავრა. 40-მდე ადამიანი მოედანზე ვიდექით და ვერ გადაგვეწყვიტა, რა გვექნა, რადგან ავტობუსში ჩვენთვის ადგილი პრაქტიკულად არ დარჩა. თვითონ ცხინვალიდან ყველაფერი კარგად იყო ორგანიზებული - მილიციაში დარეკეს, „გაი“-ს სამსახურშიც. მას უნდა გავეცილებინეთ. ჩვენს წინ „გაი“ მიდიოდა, რომ რამე დაბრკოლება არ გვქონოდა. ყანჩავეთს რომ გავცდით, სხვა ტრანსპორტიდან მასწავლებელმა დამირეკა და მთხოვა, გავჩერებულიყავით. ტირილით მითხრა: რისთვისღა მივდივართ, ყველა ნამუშევარი  დამტვრეულიაო. ოცამდე ნაქარგი მიგვქონდა ჩარჩოში ჩასმული. გავგიჟდი - ისე იყო შეფუთული და ყუთებში ჩალაგებული, როგორ დაამტვრიეს-მეთქი. მითხრა, რომ ერთ-ერთი ახალგორელი ქალბატონი მიდიოდა ცხინვალში, ამოვიდა გზაში და პირდაპირ ამ ყუთებს დაახტა. სამჯერ სპეციალურად ადგა და ისევ მაგრად დააჯდა. მსუქანი ქალი იყო და მისმა წონამ თავისი გააკეთა. ბავშვებს მტვრევის ხმა გაუგიათ და სთხოვეს: მანდ არ დაჯდე, გატყდებაო. იმას კი უთქვამს - მე არ მაინტერესებს, დაჯდომა მინდა და ფეხზე ხომ არ დავდგებიო“.
სოფელ ყანჩავეთს გაცილებული მგზავრები 1 საათის განმავლობაში შუა ტრასაზე იდგნენ და ტიროდნენ. მასწავლებლები ტელეფონით ახალგორის დე ფაქტო ადმინისტრაციასთან ამაოდ ცდილობდნენ დაკავშირებას. ხოლო პიროვნება, რომელმაც ბავშვების ნამუშვრების (ნაქარგების) ჩარჩოები დაამსხვრია, ავტობუსიდან ჩამოსვლას არ აპირებდა. თამარ მეარაყიშვილმა პირდაპირ განაცხადა, რომ იმ ქალთან ერთად მგზავრობა არ სურდათ. როგორც ჩვენთან საუბრისას აღნიშნავს, მგზავრმა შეგნებულად დაამტვრია ნამუშევრები.
„თუკი შეგნებულად არ დაამტვრია, მაშინ სამჯერ შეგნებულად რატომ დაახტა?! თვითონ განაცხადა, რომ მე აქ ჯუსოევმა დამსვაო. ადგილი არ იყო და რატომ ჯდებოდი-მეთქი. მე არ მაინტერესებსო, მივდივარ ცხინვალში და უნდა წავიდეო. სხვათა ორის, მერე მაგ ქალს ტაქსი გამოუგზავნეს - ჯიპი, 4 000 გადაიხადეს და გაამგზავრეს ცხინვალში. კარგია, ასე რომ ზრუნავენ მოქალაქეებზე, მაგრამ მარტო ეს ერთი ქალი რითი იყო გამორჩეული, ვერ ვხვდები“, – აცხადებს მოსწავლე-ახალგაზრდობის სახლის დირექტორი.
ცხინვალში ჩასულებს ყველა მომზადებული ელოდა. შესასვლელშივე გაკრული იყო დიდი ტარაფარეტი: „კეთილი იყოს თქვენი მობრძანება!“ როგორც მეარაყიშვილი ამბობს, იქ ყველაფრის ორგანიზება დე ფაქტო განათლების მინისტრის მოადგილემ, ზაირა ჩოჩიევამ ითავა.
დარბაზი გადაჭედილი იყო. ცეკვები, სიმღერები, ლექსები... ცეკვები ქართულ-ოსური, სიმღერები და ლექსებიც ორივე ენაზე. გამოფენისთვის ნამუშევრების ჩარჩოებიდან მინის ნამსხვრევები გადმობერტყეს.
თამარ მეარაყიშვილი: „წარმოიდგინეთ, ჩარჩოებიც კი დაიმტვრა. ჩვენ გვინდოდა გამოფენა-გაყიდვა, მაგრამ ჩარშოებდამტვრეულს როგორღა გავყიდდით?! მხოლოდ 1-2 გადარჩა და ესენიც საჩუქრად გვქონდა გამიზნული. ხელნაკეთი საყურეები და სხვადასხვა სუვენირები გვქონდა თიხის. ესენი იქაურ ბავშვებს ვაჩუქეთ. კონცერტის ბოლოს გვქონდა მოდების ჩვენება“.
ახალგორელი სტუმრებისთვის ცხინვალში ძალიან სასიხარულო იყო მაყურებლების გამამხნევებელი აპლოდისმენტები. „ბაღდადურზე და კინტაურზე უფროსი ასაკის ხალხი სტვენა-ოვაციებით პასუხობდნენ ბავშვებს. კინაღამ სცენაზე აცვივდნენ საცეკვაოდ. მინდა აღვნიშნო, რომ ორი დღის განმავლობაში ყველგან – მაღაზიაში, აფთიაქში, ბაზარში, ადმინისტრაციულ შენობებში ქართულად ვლაპარაკობდით, მაგრამ არანაირი დაბრკოლება, ან საყვედური არავისგან ყოფილა. მეორე დღეს ბავშვებმა ფოტოები გადაიღეს“, – ამბობს მოსწავლე-ახალგაზრდობის სახლის დირექტორი.
რაში დასჭირდა ახალგორის დე ფაქტო ადმინისტრაციას ახალგორელი ბავშვების ნამუშევრების გაფუჭება – ამის შესახებ საუბარი ადმინისტრაციიდან არავინ ისურვა. სამწუხაროდ,  თბილისში ჩაშლილი ახალგორელების ღონისძიებაზე კომენტარის გაკეთებაც არავის სურს.

“I Do Not Want To Be an IDP” - Slogan of the Children’s Concert from Akhalgori District in Tskhinvali, But Failed in Tbilisi
Director of the youth palace of Akhalgori district Tamar Mearkishvili was not allowed to hold culture events in Tbilisi. The beneficiaries of the youth palace had to exhibit and sell their handmade cloths on the event. The cloths were exhibited by models. The event was planned in the central office of one of the leading banks in Tbilisi. Tamar Mearkishvili does not publish the name of the bank for certain reasons.
The event aimed to organize outings to Tbilisi-Tskhinvali and exhibition of the handmade souvenirs, embroidery and clothes of the pupils of the youth palace initially in Tbilisi and then in Tskhinvali.
Tamar Mearkishvili: “Despite our wish and effort, we could not hold concert in Tbilisi. Culture events were initially planned in Tbilisi and then in Tskhinvali. Everything seemed ok about Tbilisi but later we learned that the hall, where we planned exhibition, was busy. Apparently, concerts with the title “I Am an IDP” is very common for Tbilisi but the concert “I Do Not Want to Be an IDP” is not very welcomed there.”
Afterwards, Mearkishvili offered the de-facto administration of Akhalgori district to organize an outing and concert in Tskhinvali.
“We had only one choice – we had to go to Tskhinvali by bus. I asked the local administration to organize our trip but they could not manage it. The bus full of passengers arrived and we could not understand whether children had to go separately or together with passengers. It was ordinary bus which runs to Tskhinvali every day. About 40 people were standing in the square and could not decide what to do because there was no place for us on the bus. In parallel to it, everything was well-organized in Tskhinvali – they had called the militia office and warned them to accompany us to the town. The car of the “GAI” (road police) was driving in front of us in order to avoid all problems from us. When we passed Kanchaveti village a teacher called me from the other car and asked me to stop. She told me crying: “why are we going there, everything is broken.” We had about twenty embroideries framed in boxes. I went crazy – everything was so carefully wrapped up and it was impossible to break them. The teacher told me a woman from Akhalgori district was going to Tskhinvali and when she got on the bus, she went directly to the boxes and sat on them; she jumped down on them three times. She was fat and her weight broke the frames. The children heard noise of cracking and asked her not to sit on the boxes but she said: “I do not care, I want to sit down and I will.”
The passengers were standing in the middle of the road for one hour near the village of Kanchaveti and they were crying. The teachers tried to get in touch with the de-facto administration of Akhalgori district in vain. The person, who broke the frames, was not going to get off the bus. Tamar Mearkishvili said they did not want to travel with the woman because she broke their frames on purpose.
“If she did not want to break them, why she jumped down on them three times?! She said Jusoev told her to sit there. It was not seat and why she decided to sit there. The woman did not care; she was going to Tskhinvali. By the way, soon a taxi was sent to that woman and 4 000 rubles was paid for her transportation. It is nice that they take care of the citizens but I cannot understand why only that woman should have privileges,” asked the director of the youth palace.
In Tskhinvali everybody was ready to meet guests. Huge banner was hanging at the entrance: “Welcome to Tskhinvali”. Mearkishvili said everything was organized by the de-facto education deputy minister Zaira Chochieva.
The hall was overcrowded. Georgian-Ossetian folk dances, songs and rhymes in both languages. The embroideries were cleaned from the frame shatters.
Tamar Mearkishvili: “Can you imagine, the frames were also broken. We wanted to exhibit and the sell those embroideries but how we could sell them with broken frames. Only 1 or 2 survived and we gave them as presents. We had handmade ear-rings and various souvenirs made of clay. We gave them to the local children as presents. At the end of the concert we had fashion show.”
The applauds of the audience in Tskhinvali was very pleasant for the guests from Akhalgori. “The elderly people encored the children when they danced Bagdaduri and Kintauri. They almost ran to the stage and joined them. I want to add that we spoke in Georgian everywhere – in the shops, drug-shops, market, administrative buildings during two days but we did not face any problem there; nobody ever rebuked us for that. Next day, the children took photos,” said the director of the youth palace.
Nobody wished to comment on it in the administration why the Akhalgori district de-facto administration needed to destroy the work of local children. Unfortunately, nobody wants to comment about the canceled concert in Tbilisi either.