„სააკაშვილი რასაც სიკეთეს ლაპარაკობს, ჩვენ ეგეთი არაფერი გვეტყობა და ალბათ, მეორე საქართველოა სადმე უკეთესი და ჩვენ გვიმალავენ“
ფოთში აგრარული ბაზრის მიმდებარე ტერიტორიაზე იყო ავტოსადგური, სადაც ძირითადად ფოთის მიმდებარე სოფლებისა და ქალაქების  ავტოტრანსპორტი ჩერდებოდა. გლეხებს ბაზარში საკუთარი პროდუქციის შემოტანა უადვილდებოდათ. თავისთვის საჭირო პროდუქტსაც იქვე განლაგებულ მაღაზიებში ყიდულობდნენ და შინ ბრუნდებოდნენ.  ადგილობრივი ხელისუფლების გადაწყვეტილებით,  ავტოსადგური „ქაოსური სიტუაციის აღსაკვეთად და ტერიტორიის კეთილმოწყობის“ მიზნით აიღეს და „ისტორიულ ადგილზე“ - ჯერ კიდევ გაურემონტებელ ავტოსადგურში დააბრუნეს.
ახალი წესრიგი არც მიმდებარე სოფლების მოსახლეობას და არც მძღოლებს არ მოეწონათ, მაგრამ, როგორც იტყვიან,  გადაწყვეტილება საბოლოოა და გასაჩივრებას არ ექვემდებარება. „ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ რამდენიმე უკმაყოფილო ადამიანმა მიმართა. ახალი ავტოსადგურის მდებარეობა მათთვის მოუხერხებელია. როცა ტვირთი აქვთ, ბაზართან მისვლა უჭირთ, რადგან ავტოსადგურიდან ბაზარში ტვირთის მიტანა და პირიქით, დამატებით ხარჯებთანაა დაკავშირებული. ადრე, როცა ავტოსადგური ახლოს იყო, საჭირო პროდუქტს ყიდულობდნენ და იქვე ავტობუსში დებდნენ. ახლა კი ყველაფერი გართულდა.
„ეს ვიღაცას აწყობს, ალბათ, ვიღაცის ბიზნესს და ჯიბის გასქელებას ემსახურება. აბა, ხალხის საკეთილდღეოდ და ცხოვრების გასაადვილებლად ვინ იკლავს თავს? ახალი სადგური რა, მოწესრიგებული და დალაგებულია? ჯერ გაეკეთებინათ მაინც, მოეწესრიგებინათ და მერე გაეხსნათ და გადმოეყვანათ ხალხიც“, - ჩივის ერთ-ერთი გლეხი, რომელმაც გვთხოვა, არ გავამხილოთ მისი ვინაობა, რათა მერე პრობლემები არ შეექმნას, - „ბაზრიდან ტვირთის მოტანისთვის ურიკის მფლობელი 2 ლარს ითხოვს, ტაქსი კი 5 ლარს. ისედაც არა აქვს ხალხს ფული, უჭირს გლეხს და ხელისუფლება კიდევ უფრო ურთულებს ისედაც მძიმე ყოფას. ხალხი როგორ გააწამონ, იმას ცდილობენ! ხელისუფლებას ხალხი სულ ფეხებზე ჰკიდია. მაგათი ტელეშოუებიდან ისეთი შთაბეჭდილება მრჩება, რომ კოსმოსიდან მართავენ ქვეყანას. ჩვენ, ეტყობა, სხვა საქართველოში ვცხოვრობთ, თორემ რასაც სააკაშვილი სიკეთეს ლაპარაკობს, ჩვენ არაფერი გვეტყობა და ალბათ, მეორე საქართველოა სადმე უკეთესი და ჩვენ გვიმალავენ? გადაწყვეტილებას როცა იღებ, ცოტა ხალხს ხომ უნდა ჰკითხო, რა ურჩევნია?! რაღაცაში მაინც ხომ უნდა გაგვიწიონ ანგარიში?! პურის ფქვილი ისე ძვირი ღირს, ძლივს ვახერხებთ ყიდვას და აქამდე მოტანაშიც კიდევ გარკვეული თანხა უნდა გადავიხადოთ. აბა, ზურგით ხომ არ მივიტან 50-კილოგრამიან ტომარას? იქნებ, ჩვენი მთავრობის გაზულუქებული წევრებისთვის ეს 2 ლარი სასაცილო თანხაა, ჩემთვის კი საარსებო წყაროა. ისედაც ასეთი სიძვირეა ბაზარში და ეს ხელისუფლება კიდევ უფრო ართულებს ყველაფერს. იმის ნაცვლად, რომ გაუადვილონ ხალხს ცხოვრება, კიდევ წიხლს გვაჭერენ. ისე, ჩვენი ხალხისაც გამკვირვებია! ბრბოდ არ უნდა გადაიქცე და არ უნდა ითმინო ყველაფერი! ხელისუფლებაც ისე გვექცევა, როგორც ჩვენ ვაძლევთ ამის საშუალებას. ამდენი ფული ვის აქვს, შვილო, ხალხი მუშაობს სადმე თუ რა?“
ხალხს მძღოლებიც ეთანხმებიან, რადგან ახლა ისინი მგზავრების ნაკლებობას უჩივიან: „სოფლებიდან ხალხი აღარ მოდის უკვე ფოთში. ურჩევნია, ზუგდიდში, სენაკში წავიდეს, სადაც უფრო მოხერხებულია ვაჭრობა, პროდუქტების გაცვლა-გამოცვლა. ძირითადად, ჩვენს მგზავრებს სოფლის ნაწარმი მოაქვთ გასაყიდად. თუ ამის შესაძლებლობა მოვუსპეთ, რისთვის ჩამოვა ფოთში?! წავა იქ, სადაც ამის პრობლემა არ ექნება! სოფლის ნაწარმის წამოღებას კი სხვა ტრანსპორტით  ვერ ახერხებენ. ეს პრობლემა უფრო სოფლის ხაზებზე მომუშავე მიკროავტობუსებს გაუჩნდა. ძალიან შემცირდა მგზავრები. ასეთ ხაზზე მომუშავე მძღოლები, მგზავრების გადაყვანის გარდა, მათ მომსახურეობასაც ეწეოდნენ. ზოგი გლეხი მძღოლს ატანდა ფულს და მას ჩაჰქონდათ სოფელში საჭირო პროდუქტი. ახლა კი ეს შეუძლებელია. ჯერ არ მახსოვს, რომ საწვავის ფული არ ამომეღო. ახლა კი მოგებას ვინ ჩივის, წაგებაზე გადავედით. ბაზართან გაჩერების საშუალება არა გვაქვს. მკაცრი სანქციებიც შემოიღეს. უნდა ჩამოსვა მგზავრი ბაზართან და უკან უნდა გაბრუნდე. წინააღმდეგ შემთხვევაში ჯარიმა 40 ლარია. ასე თუ გაგრძელდა, მძღოლები  მუშაობას მიატოვებენ“.
მძღოლები გადასახადის მომატებასაც უჩივიან, თუ ადრე გაყიდული ბილეთებიდან 15 პროცენტს იხდიდნენ, ახლა 20 პროცენტია გადასახადი. ამასთან ერთად, რამდენიმე სხვა გადასახადიც აქვთ გადასახდელი და მათი შემოსავალი მინიმუმამდე დავიდა. ამდენად, ისინი ერთ ფიქსირებულ გადასახადს ითხოვენ და სურთ, სხვა გადასახადები მოუხსნან. პრეტენზიის გამოთქმისაც ეშინიათ, რადგან ემუქრებიან -  პროტესტის შემთხვევაში საერთოდ დაკარგავენ ხაზებს და მათ ნაცვლად მორჩილ, ასე ვთქვათ, „თავიანთ მძღოლებს“ მოიყვანენ. ასეთები, თურმე, უკვე გამოჩნდნენ კიდეც. მათ ძველი მძღოლები „ხიშნიკებს“ (მტაცებლებს) უწოდებენ.
ახალი ავტოსადგურის ტერიტორია 8000 კვადრატული მეტრია და ნავთობკომპანია „ვისოლს“ ეკუთვნის. ამჟამად, ავტოსადგური არენდით აქვს აღებული შპს „ნიმარს“. როგორც უკვე ვთქვით, ავტოსადგურის რემონტი ახლაც მიმდინარეობს: „თანდათან, როგორც საშუალება გვაქვს, ვარემონტებთ სადგურს. ვაკეთებთ სასტუმროს, მოსაცდელ დარბაზს, ახალ წლამდე დასრულდება შენობის კეთილმოწყობა. „ვისოლი“, ვისგანაც არენდით ავიღეთ ეს შენობა,  ითხოვს წინასწარ არენდის ფულს. ამიტომ იძულებული გავხდით, დაუსრულებელი ავტოსადგური აგვემუშავებინა. „ვისოლმა“ არ მოგვცა საშუალება, გაგვეკეთებინა და მერე გადაგვეხადა არენდის ფული. წინა ხედი ორ კვირაში დასრულდება“, - გვითხრა „ნიმარის“ წარმომადგენელმა, დავით შონიამ.
იგი  არ იზიარებს მძღოლების პრეტენზიას მგზავრების ნაკლებობის შესახებ და ამტკიცებს, რომ სოფლისა და ქალაქის ხაზები ერთმანეთიდან გამიჯნული არ არის. რაც შეეხება მგზავრების ნაკლებობას, შონია ამას არა სადგურის გადატანით, არამედ გასაყიდი პროდუქციის ნაკლებობით ხსნის: „ჩვენი გადაწყვეტილებით, სოფლის ხაზებზე მომუშავე მიკროავტობუსები დილით ბაზართან ჩამოსვამენ მგზავრებს და გასვლის დროსაც შედიან ბაზარში მგზავრების ასაყვანად. სოფლის ხალხს აქ არაფერში ეშლება ხელი. ადრე არ იყო ბილეთები და სწორედ ეს არ მოსწონს ზოგიერთ მძღოლს, განსაკუთრებით - სოფლის ხაზზე მომუშავეებს. თბილისისა და სხვა ქალაქების ხაზებზე მომუშავე მძღოლებში ეს სიახლე არ იწვევს უკმაყოფილებას. თითო  გაყიდული ბილეთიდან 20% რჩება ავტოსადგურს“, - ამბობს შონია.
ავტოსადგურის მისამართის შეცვლით არც მიმდებარე ტერიტორიაზე მოვაჭრეები არიან კმაყოფილნი.  „სადგურის გადატანის მერე კლიენტები დავკარგეთ და ჩვენი შემოსავალი შემცირდა. ვაჭრობა გვიჭირს და რა ვქნათ, არ ვიცით. ისე, ჩვენც გვემუქრება აქედან აყრა. ვიცით, რომ დღეს-ხვალ აგვყრიან. გარევაჭრობა არსად არ არისო და ქალაქი უნდა გაკოხტავდესო. მეც მინდა ლამაზ და კოხტა ქალაქში ცხოვრება, მაგრამ ეს უშველის ჩვენს გაჭირვებას? როგორ ვარჩინოთ ოჯახები? მიპასუხოს ამაზე ვინმემ და არა იმაზე მესაუბრონ  ყოველდღე ტელევიზიით , რომ საოცრებაში ვცხოვრობთ და ამერიკას და ევროპას ვუსწრებთ ცხოვრების დონით! ვის ატყუებენ? ჩვენი მთავრობის ტრაბახი ყელში ამოგვივიდა! მე, გენაცვალე, რომ მიყურებ, უმაღლესი განათლება მაქვს, მაგრამ ვაჭრობით ძლივს ვირჩენ თავს, რადგან უკვე „ჩამრეცხეს“ და რა ვქნა?“ - ცხარობს ჩვენთან საუბრისას ერთ-ერთი გარემოვაჭრე.
ფოთის ინფრასტრუქტურის, ტრანსპორტისა და ქონების მართვის სამსახურის უფროსს თემურ დუნდუას თქმით, ქალაქში ადრე ოთხი ავტოსადგური არსებობდა. მათგან არც ერთი არ აკმაყოფილებდა შესაბამის მოთხოვნებს. საქართველოს ტრანსპორტის სამინისტროს მოთხოვნით, ავტოსადგური ძველად არსებულ ადგილს დაუბრუნდა: „შენობა კერძო საკუთრებაშია, მაგრამ ხელშეკრულებაშივე იყო ჩადებული თავის დროზე, რომ მეპატრონე წლების განმავლობაში შენობას პროფილს არ შეუცვლიდა. ეს ჩვენც გვაწყობდა. მართალია, ჯერ არ არის საბოლოოდ კეთილმოწყობილი და მხარეებსაც გარკვეული უკმაყოფილება აქვთ, მაგრამ გპირდებით, რომ ჩვენი ამ გადაწყვეტილებით არავინ დარჩება დაზარალებული და ქალაქიც გალამაზდება“.
ავტოსადგურის გადატანით ჯერჯერობით, ბაზრის მიმდებარე ტერიტორიაზე ქაოსი არ შეცვლილა და არც ქალაქში „გაკოხტავებულა“ რამე, მაგრამ დუნდუა როგორც გვპირდება, წლის ბოლომდე ყველაფერი მოწესრიგდება.

“Saakashvili Does Not Speak About Us, Maybe There Is Another Georgia and They Hide It From Us”
There used to be an auto-station near the Poti agricultural market where the buses to the villages and towns close to Poti used to stop.  So, it was easy for farmers to bring their crop to the market. They used to purchase the products in the nearby shops and then go home. Based on the decision of the local authority, the auto-station was removed to the not-yet-renovated auto-station “in its historical place” in order “to eradicate chaotic situation and to make the area more comfortable”.
Neither the residents of the nearby villages nor drivers liked the new regulation but the decision was final and cannot be changed. Several discontent people applied to the Human Rights Center for help. The location of the new auto-station is very uncomfortable for them. They cannot reach the market with luggage easily and it requires additional sums from them to get to the auto-station from market and vice versa. In the past, when the auto-station was close to the market, they used to purchase all necessary products and store them in the bus standing near the market. Now, everything has been complicated.
“It is profitable for somebody; maybe this innovation supports somebody’s business and brings profit for him. Nobody cares to create comfort for people. Is the new station clean and comfortable? They should have finished its reconstruction and then have taken the people there,” complained a farmer who asked us not to publish his name in order to avoid future problems, “The worker with hand-cart requests 2 GEL to take our luggage from market to the bus-station. But we have to pay 5 GEL for a taxi. The people are impoverished and the government complicates our lives even more. They do their best to torture people! The government does not care about people at all. I have impression based on their TV-shows that they govern the country from the space. We seem to live in another Georgia because what Saakashvili speaks is not true about our real life at all. There must be one more Georgia, which is better than ours and they hide it from us! When making the decision, they should also ask opinion of the people. They should have considered our opinion too. The wheat flour costs so expensive that we hardly afford to buy it and then we have to pay some money to bring it home. How can I carry 50-kg sack on my back?! Maybe 2 GEL is very little money for our pampered governmental officials, but for me it is a fortune. Everything is so expensive in the market and the government complicates the situation even more. Instead making our lives easier, they burden our situation. By the way, I am surprised with our population too! We should not turn into a crowd and endure everything patiently! We allow the government to act in this way. Who has much money today; people are unemployed?”
The drivers agree with people and they complain about reduced number of passengers. “People do not come from the villages to Poti; they prefer to go to Zugdidi, or to Senaki where they can sell or exchange their products more comfortably. Mostly, our passengers transported their crops to Poti to sell. If they do not have chance to sell it here, why they would come here to trade?! They will go to more convenient place. They cannot transport their crops by other means of transport. This problem is most urgent for the drivers of the mini-buses running to villages. I am very sorry for passengers. The drivers of those mini-buses sometimes assisted the villagers in another way too – the villagers used to give money to them and the drivers used to buy products for them in Poti. Now it is impossible. I always managed to cover my fuel expenses but nowadays we cannot even cover it not to speak about any profit. We cannot park our cars near the market. They have established strict sanctions for us. We have to leave passengers at the market and then go back; if we stop there for some time, we will have to pay fine of 40 GEL. If it continues like that, the drivers will stop working.”
The drivers complain about increased payments. In the past they paid 15 % of the sold tickets but now they have to pay 20 %. Besides that, they have to pay some other taxes too and now their income has seriously reduced. Thus, they request one fixed tax a. Nevertheless, the drivers are afraid to complain because they are threatened with losing their itineraries; the authority will hire more obedient drivers instead them. Those obedient drivers have already appeared; the old drivers call them “Khishnik” (plunderer).
The area of the new auto-station is 8 000 sq. meter and belongs to the oil company “Wissol”. Currently, “Nimari” Ltd has leased the auto-station and is reconstructing it. “We are reconstructing the auto-station step-by-step as we can afford it. We are building a hotel and a waiting room there; the building will be ready before the New Year. We have leased the territory from the Wissol and they request the money in advance; so we had to start working before reconstruction was finished. The Wissol did not wait for us until we finish the reconstruction. The façade will finish in two weeks,” said the representative of the “Nimari” Davit Shonia.
He does not agree with the complaints of the drivers about lack of passengers and claims that the itineraries to villages and towns are not separated. As for reduced number of passengers, Shonia does not explain it by removed auto-station but by the reduced amount of products. “According to our decision, the drivers of the village mini-buses leave passengers near the market and later they again enter the market territory to pick up passengers. The villagers do not face any problems here. Several drivers, particularly those who work for villages, do not like the ticket-system. The drivers of the mini-buses running to towns or to Tbilisi do not complain about it because it is not new for them. The auto-station gets 20 % from each sold ticket,” said Shonia.
The traders trading nearby the auto-station also complain about the removal of the station. “After the station was removed, we lost our clients and our income has reduced. We have problems and do not know what to do. By the way, we will also be removed from here. They ban street-trading everywhere and state the city should look more beautiful. I also want to live in a nice and comfortable city but will it support me financially? How shall we keep our families? Let them answer to these questions and not to speak on TV that we live in a miracle and our living conditions are better than in America and Europe. Whom are they lying to? We are fed up with the boasting of our government! I have graduated the university but now I have to earn my living by trading in the street,” said a trader.
The head of the Poti department for infrastructure, transport and property management Temur Dondua said there were four auto-stations in the city in the past but none of them complied with the standards. The ministry of transport of Georgia requested to return the auto-station to its old place. “The building is a private property but the agreement required the owner not to change the profile for several years. We also wanted it. Although the reconstruction is not finished yet, and the parties have some complaints, we promise nobody will be victimized by our decision and the city will also look more beautiful.”
The removal of the auto-station has not prevented the chaos near the market yet; neither the city has become more beautiful. But as Dundua has promised, everything will be arranged till the end of the year.