ნატო-ს საპარლამენტო ასამბლეა წუხს, რომ საკონსტიტუციო ცვლილებებისას საქართველომ სრულად არ გამოიყენა ვენეციის კომისიის საკონსულტაციო მექანიზმი
ნატო-ს საპარლამენტო ასამბლეა საქართველოს საკონსტიტუციო რეფორმას მიესალმება. რეზოლუციაში, რომელიც ასამბლეამ 16 ნოემბერს საქართველოს შესახებ მიიღო, ნათქვამია, რომ ასამბლეა „მიესალმება საკონსტიტუციო რეფორმის პროცესს, მაგრამ წუხილს გამოთქვამს, რომ სრულად არ მოხდა ევროპის საბჭოსთან არსებული ვენეციის კომისიის საკონსულტაციო მექანიზმის გამოყენება“.
ნატო-ს საპარლამენტო ასამბლეის სარეკომენდაციო ხასიათის რეზოლუცია, რომელშიც ყურადღება აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონთან დაკავშირებულ საკითხებზეა გამახვილებული, დადებითად აფასებს საქართველოს ხელისუფლების „ძალისხმევას, რომელიც შემდგომი დემოკრატიული რეფორმებისკენ, კერძოდ - კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლისა და დემოკრატიული ინსტიტუტების მშენებლობისკენ, ასევე გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში ოპოზიციის ჩართვისკენ არის მიმართული“.
რეზოლუცია ასევე მიესალმება 2010 წლის მაისში „კონკურენტული და დემოკრატიული“ ადგილობრივი არჩევნების ჩატარებას და მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას, „განაგრძოს კანონის უზენაესობისკენ და დემოკრატიული რეფორმებისკენ მიმართული ძალისხმევა, განსაკუთრებით ოპოზიციის შემდგომი ჩართულობის კუთხით“.

NATO Parliamentary Assembly Expresses Concern that the Venice Commission Consultation Mechanism was not Fully Utilized by Georgia
NATO Parliamentary Assembly welcomes the constitutional reform in Georgia. The resolution adopted by the Assembly on November 16th, reads that the Assembly “welcomes the constitutional reform process in Georgia, but expresses concern that the Venice Commission Consultation Mechanism of Council of Europe was not fully utilized.”
The non-binding resolution by the NATO Parliamentary Assembly which mainly focuses on the issues related to Georgia’s breakaway regions, commends the Georgian authorities on “their efforts to further democratic reforms, and in particular, to fight corruption, build democratic institutions and engage opposition in decision making.”
The resolution also welcomes “the conduct of competitive and democratic local elections in May, 2010 and urges Georgia “to continue efforts to strengthen the rule of law and promote democratic reforms in all areas, particularly those that further engage the opposition.”