აფხაზეთიდან დევნილმა დავით კანდელაკმა კობა სუბელიანის უწყებასთან თავის დაწვა სცადა
18 ნოემბერს აფხაზეთიდან დევნილმა დავით კანდელაკმა ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტროს შენობის წინ თავის დაწვა სცადა.
როგორც საინფორმაციო სააგენტო „პირველს“ დევნილთა საზოგადოებრივი მოძრაობის თავმჯდომარემ დავით მალაზონიამ აცნობა, კანდელაკი უსახლკაროდ არის დარჩენილი, უკვე რამდენიმე წელია, ოჯახთან ერთად ნათესავებს აფარებდა თავს, მაგრამ ბოლო პერიოდში ნათესავებმაც ვეღარ შეიფარეს და ღია ცის ქვეშ დარჩა.
„კანდელაკი აქციებში ჩვენთან ერთად აქტიურად მონაწილეობდა და საცხოვრებელი ფართით დაკმაყოფილებას მოითხოდა. დღეს კი, უკვე სასოწარკვეთილ მდგომარეობაში მყოფმა, თვითმკვლელობის გადაწყვეტილება მიიღო, მაგრამ საბედნიეროდ, მისი გადარჩენა მოვახერხეთ და თავის დაწვის საშუალება არ მივეცით“,- განაცხადა მალაზონიამ.
პარალელურად კობა სუბელიანის უწყებასთან საცხოვრებელი ფართებით უზრუნველყოფის მოთხოვნით  დევნილთა მორიგი აქცია მიმდნარეობს. როგორც მალაზონია ირწმუნება, დევნილთა შორის არიან მძიმე ავადმყოფებიც, რომელთაც შესაბამისი სამედიცინო დახმარების გაწევა დაუყოვნებლივ ესაჭიროებათ, მაგრამ მკურნალობის საშუალება არ აქვთ.

An IDP from Abkhazia Davit Kandelaki Attempted to Burn Himself in front of Koba Subeliani’s Department
On November 18th, an IDP from Abkhazia Davit Kandelaki attempted to burn himself in front of the Ministry of the Refugees and Accommodation.
As the head of the public movement for IDPs Davit Malazonia informed the information agency Pirveli, Kandelaki is left homeless. He’s been sheltering at his relatives for several years, but they can’t accommodate him anymore. Thus, he is left on streets.
“Kandelaki was taking active part in the protest rallies with us. But today, in a desperate situation, he decided to commit suicide. Fortunately, we rescued him,” – stated Malazonia.
There is next protest rally going on in front of Kuba Subeliani’s department. As Malazonia assures, there are sick people among IDPs who need urgent medical assistance, but they don’t have sources for medical treatment.