სირიაჩქონი - სოფელი, რომელიც წყალს მიაქვს
რიონზე ბორანით გადავედით. სირიაჩქონისკენ მივდივართ.  ეს არის სოფელი სენაკის მუნიციპალიტეტში, ზემო ჭალადიდთან, რიონს გაღმა. გასული საუკუნის 30-იან წლებში სირიაჩქონში 200 კომლი ცხოვრობდა. დღეს სოფელი გარესამყაროს საერთოდ მოწყვეტილია. ბოლოდროინდელი გადაუღებელი წვიმების გამო რიონმა კვლავ შეიცვალა მიმართულება და სოფლის ბოლოს დამბა თითქმის წაიღო. კიდევ ერთი წყალუხვი წვიმების სეზონი და შეუბრალებელი რიონი, ალბათ, სოფელში დარჩენილ გლეხებსაც წალეკავს. გლეხები შეშინებულნი არიან. ჩვენ - სამეგრელოს რეგიონის ხელისუფლებისა და ოპოზიციის წარმომადგენლებით დატვირთული ორი ცხენშებმული ურმით სწორედ მათკენ მივემართებით.
სოფლის ბოლომდე 8კმ-ია. რიონმა გზაც წაიღო და მალე სოფლამდე არსებულ კოლხეთის ეროვნული ტყე-პარკის მონაკვეთსაც წაიყოლებს. ირგვლივ ყველაფერი დატბორილია. ფესვიანად მოგლეჯილი ხეები მდინარის უკვე დამბადაშლილ კალაპოტებზე ყრია. ამ ტყეში ტურა ყოველთვის ბინადრობდა. ბოლო დროს კი აქ მგლებიც მომრავლდნენ. ისინი სოფელში შედიან და პირუტყვს ანადგურებენ.
სირიაჩქონზე ამ სოფლის მკვიდრს აკაკი თოფურიას წიგნიც აქცს დაწერილი სახელწოდებით - „იყო ასეთი სოფელი“. ერთ-ერთი გადმოცემის თანახმად, სოფელს სირიელების ხომალდი მოადგა და წინ ვეღარ წავიდა. „ჩქონი“ ნარიონალ, ქვიშნარ ნაპირს ეწოდება ახლაც. სოფლის სახელწოდებაც ამ ტოპონიმიკიდან მოდის.
სოფელში სამი მეურნეობა არსებობდა. იყო სკოლაც. ხალხი მუშაობდა. დღეს ყველაფერი მოშლილია. ვინც სოფელს შემორჩა, 8 კმ გზის ურმით გავლა უწევთ რიონის ბორნამდე, რათა ქალაქში ჩააღწიონ. „გზა“ ხმამაღლა არის ნათქვამი. სინამდვილეში ეს ხეებში გაჭრილი დატბორილი სავალია, სადაც ურემიც ძლივს მიჭრიალებს.
როგორც იქნა, მივუახლოვდით სოფლის ბოლოს პირველ ფიცრულ სახლს, რომელსაც დამბადაზიანებული რიონი ესაზღვრება. სირიაჩქონში ყველას ფიცრული სახლები უდგას. ეზოებიც ხის სარებით აქვთ შემოღობილი.
„ეს პირველი სახლი ჩემია. 45 წელია, აქ ვცხოვრობ. ერთ დღეში წაიღო წყალმა დამბა. ღამე არ მძინავს. სულ გამოვდივარ და დავხედავ ხოლმე. სულ მესმის ამ წყლის ხმა. არ მინდა აქედან წასვლა, მაგრამ რა ვქნა?! წყალს ხომ არ დავახრჩობინებ თავს ამ სიბერეში?!“ - შემოგვჩივლა გული დანელიამ.
„ჩვენ ქართველი პაპუასები ვართ. ხომ ხედავთ, რა პირობებში ვცხოვრობთ?! ორი შვილი მყავს. აქ არც სკოლაა და არც არაფერი. 8 კმ ურმით სად ვატარო ბავშვები? თქვენც ხომ ხედავთ რა მდგომარეობაა? წყალი რომ გადმოდის კალაპოტიდან, მერე ახალ გზასაც ჩვენ ვჭრით და დაზიანებულ ელექტრობოძებსაც ჩვენ ვამაგრებთ. წყალი გადმოვა თუ არა, ეგრევე შუქი ქრება. ვინ გვაქცევს ყურადღებას? რომ იყვნენ და დაათვალიერეს, რა გააკეთეს? მხოლოდ არჩევნების დროს ვახსენდებით. 7 თვის წინ დავწერეთ განცხადება. მივმართეთ თხოვნით გამგებელს. იყო კომისია. მოვიდნენ, ნახეს, მაგრამ რა შეიცვალა? პრეზიდენტი ტელევიზორში იძახის - „შუქი ყველა სოფელს“, „გაზი ყველა სოფელს“. გაზი კი არა, შუქი ძლივს გვაქვს და მალე წყალი დაგვახრჩობს“, - ამბობს თანასოფლელების სატკივარს ლალი ფაჩულია.
„რაიონის გამგებელი გვეუბნება - დღეს, ხვალ, დღეს, ხვალ. 7 თვეა უკვე ველოდებით და არაფერი გაკეთებულა. სანამ წყალი კიდევ არ გადმოსულა, მანამდე გვინდა პატრონობა. ბოლოს რომ მაგარი წვიმები იყო, მაშინ წაიღო ეს დამბა. კიდევ ერთი ძლიერი წვიმა უნდა და დავიხრჩობით. დასატირებლადაც ვერ გვიპოვიან“, - აცხადებს ჯემალ ბერაია.
„მაგარი წვიმები რომ იყო, ვმორიგეობდით. ღამე არ გვეძინა. გასაჩერებელი ადგილი არ არის აქ. გზა არ არის და არაფერი. სანამდე უნდა ვიცხოვროთ ასე შიშის ქვეშ?! აქ დავიბადეთ, გავიზარდეთ და გვენანება. არავის არ უნდა აქედან წასვლა, მაგრამ რა ვქნათ? თუ წყალი ვერ შეაკავეს და დამბა არ გაკეთდა, მაშინ გადაგვასახლონ სადმე ისევ ამ თემში, რომ შევძლოთ ცხოვრების გაგრძელება. უპატრონოდ რომ ვართ მიგდებული“, – თავის სატკივარს გვიზიარებს ვალერი ცხვიტარია.
სირიაჩქონში ამჟამად სულ 23 მოსახლეა. სოფლის ბოლოს ახალსოფლის უბანში -  ყველაზე საშიშ და სავალალო ზონაში, 9 კომლია. დამბა ჩაშლილია. კარგ ამინდში რიონი დაბალია. წვიმების დროს კი, როგორც მოსახლეობა ამბობს, 3 მეტრამდე დიდდება და არის საშიშროება, გახეთქილი დამბიდან ცუნამივით გადმოვიდეს.
„ფაქტობრივად, სოფელი იშლება და ისტორიაც იკარგება. როგორც იცით, სოფლის თავში არის ეროვნული ტყე-პარკი. როცა ტყეს ეროვნული ტყე-პარკის სტატუსი მიეცემა, ამან სოფლის განვითარებასაც უნდა შეუწყოს ხელი, მაგრამ მოხდა პირიქით. ტყე-პარკს არავითარი ყურადღება არ ექცევა. ერთადერთი, ხეების მოჭრაა აკრძალული, მაგრამ ამ დროს ხეები რიონს მიაქვს და განმკითხავი არც ტყე-პარკის ხელმძღვანელობაა. მე, როგორც საკრებულოს წევრმა, გულთან მივიტანე ამ მოსახლეობის თხოვნა. პირადად ჩემი ძირიც ამ სოფელს უკავშირდება. ბავშვობიდან მახსოვს აქაურობა და გული მტკივა. საკრებულოშიც დავაყენე ეს საკითხი და გამგეობასაც მივმართე. პარლამენტშიც გავაგზავნით წერილს. იმედია, მიიღებს ცენტრალური ხელისუფლება შესაბამის ზომებს, თუ ადგილობრივი ბიუჯეტი ვერ გასწვდება ამ პრობლემის მოგვარებას. დროებით გადავასახლოთ ეს ხალხი ზემო ჭალადიდში, სადაც გვაქვს ცარიელი ქუჩები. წინააღმდეგი ვარ ფულადი კომპენსაციის გაცემის, თორემ ყველა ქალაქში წავა. ხალხს სოფელში ვერ დავამაგრებთ და ჩვენი მუშაობაც ფუჭად ჩაითვლება. მინდა, რომ სოფლის ბირთვი შენარჩუნდეს და ეს ხალხი ისევ ამ თემში დარჩეს. გაზაფხულამდე რამე ზომები თუ არ მივიღეთ, რიონი წალეკავს ამ ხალხს“, - აცხადებს სენაკის მუნიციპალიტეტის სოფელ ზემო ჭალადიდიდან არჩეული საკრებულოს წევრი მამუკა ბაბილუა.
ურმით ჩვენთან ერთად  მგზავრობდნენ საკრებულოსა და გამგეობის წარმომადგენლებიც.
„მტკივნეული თემაა, რასაც სჭირდება გონივრული გადაწყვეტა. უახლოეს მომავალში მოხდება აზრთა შეჯერება. მთავარია, მივიდეთ კონკრეტულ გადაწყვეტილებამდე“, - ასეთი ზოგადი სიტყვებით შემოიფარგლა პრობლემის კომენტირებისას სენაკის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ინფრასტრუქტურის კომისიის თავმჯდომარე სოსო მიქავა.
სენაკის მუნიციპალიტეტის ეკონომიკური განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამსახურის უფროსი რომან თოდუა ადასტურებს, რომ 7 თვის წინ მოსახლეობამ მართლაც მიმართა გამგეობას: „გამგეობამ, შესაბამისად, დააყენა საკითხი ზემდგომი ორგანოების წინაშე. გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროში 2-3 წერილია გაგზავნილი. გამგეობას არ გააჩნია სახსრები, რაც საჭიროა ამ გამაგრებითი სამუშაოებისთვის. ელოდებიან გადაწყვეტილებას და მე მგონი, მალე გაკეთდება. სერიოზული საპროექტო სამუშაოებია ჩასატარებელი, რაც ჩვენს შესაძლებლობებს აღემატება“.
ვნახოთ, ცენტრალური ხელისუფლება რა ზომებს მიიღებს. ჩვენც თვალს მივადევნებთ ამ საკითხის მოგვარებას და თუ საჭირო იქნა, ისევ გავივლით 16 კილომეტრს ურმით.

Siriachkoni – Village in Water
We crossed the Rioni River by ferry. We are sailing to Siriachkoni. This is the village in Senaki district close to Zemo Chaladidi village across the Rioni River. In the1930s, two-hundred families lived in the village. Today the village is completely isolated from its environment. Because of the recent heavy rains, the Rioni River changed its bed and destroyed the dike at the end of the village. One more rainy season and the Rioni River will overflow the villagers too. The locals are afraid. We are traveling to the village by a cart together with the officials of the district administration and representatives of the opposition parties.
There is 8 kilometers till the end of the village. The Rioni has overflowed the road and soon it will destroy part of the Kolkheti national forest-park too. Everything is flooded around. The uprooted trees are scattered on the dry river-bed. Jackals have always lived in this forest, but now wolves have appeared. They enter the village and kill our domestic animals.
Akaki Topuria- who is a native of Siriachkoni- has written a book about it entitled “There Was a Village”. According to an old story, a ship of Syrians sailed to the village and could not move forward. “Chkoni” means the sandy bank of the Rioni River; the name of the village originated from this topographical reference.
There used to be three farms in the village; there was a school and people worked there. Today, everything has stopped. Those who have remained in the village have to travel 8 kilometers by cart to reach the ferry on the Rioni which will take them to the town. In fact, the “road” is not really a road; it is a flooded path cut between the trees where a cart can hardly move along it.
Finally, we reached the first wooden house at the entrance to the village which has been washed by the Rioni. Everybody has wooden houses in Siriachkoni. The yards are also fenced by wooden poles.
“This first house is mine. I have been living here for 45 years. The water took the dike away in one day. I cannot sleep peacefully at night. I often watch the river. I permanently hear the sound of water. I do not want to leave the area but what shall I do?! Shall I die in the river at my old age?” said Guli Danelia.
“We are Georgian Papuans. You see our living conditions. I have two children. There is no school here. How can I transport children by cart? You also see our situation. When the river floods, we cut the new road and fix the damaged electricity posts. The electricity supply is cut off immediately after the river floods. Who pays attention to us? What did they do after they visited the village? They remember us only before elections. We petitioned to the district governor seven months ago. The commission arrived in the village. They examined everything but nothing has changed. The president states on TV: “electricity in every village,” “gas in every village.” We hardly have electricity and can only dream about gas. Soon, the river will overflow us,” said Lali Pachulia.
“The district governor promises to resolve our problems every day. We have been waiting for 7 months already and nothing has been done yet. We need attention before the river swells. The recent heavy rains destroyed the dike. One more heavy rain and we will be under water. Nobody will find then us in the river,” said Jemal Beraia.
“We slept in turns during heavy rains. It is impossible to live here. How long can we live in such fear? We were born and have grown up here. Nobody wants to leave the village but what shall we do? If they do not build the dike, they should resettle us somewhere in the same community so we continue our lives,” said Valeri Tskhvitaria.
There are 23 residents in Siriachkoni. Nine families live in the Akhalsopeli settlement at the end of the village – the most dangerous place of the village. The dike is destroyed. The Rioni River is low in good weather. During the rainy season its depth reaches 3 meters and there is a threat that it will flow like a tsunami from the cracked dike.
“In fact, the village is being abandoned and its history will disappear. As you know, there is a national forest-park at the beginning of the village. When the park has similar status, the village should also be assisted but everything happened in the opposite way in our case. Nobody pays attention to the forest-park. The only thing they have done is prohibit the  cutting down of the trees in the forest. However, the Rioni River is carrying away those trees and even the administration of the forest does not care about it. As a member of the municipal board, I was concerned by the complaints of the local population. I also come from this village, and so I voiced my concern about this problem at a session to the board. I also petitioned to the district administration. We will send a letter to the parliament as well. I hope the central authority will take the necessary measures if the local budget cannot afford to find the resolution to the problem. We can resettle these people to the Chaladidi village where we have empty streets. I am against financial compensation; in this case they will move to the town. We will not be able to keep people in the village and all our efforts will be wasted. I want these people to stay in their community. Unless we take the proper measures before spring, the Rioni River will overflow these people,” said Mamuka Babilua , a member of the Senaki Municipal Board from the village of Zemo Chaladidi.
The representatives of the district municipal board and administration travelled to the village by cart together with us.
“It is very painful topic which requires an urgent solution. Soon, we will reach agreement on how to assist the village,” said the Chairman of the Infrastructure Commission of the Senaki Municipal Board Soso Mikava.
The head of the Senaki district economical development and infrastructure service office Roman Todua confirmed that the population of the village had petitioned to the district administration seven months ago. “The district administration has informed higher levels of government about the problem. Two or three letters were sent to the Ministry of Environment and Natural Resources. The administration does not have the funds to reinforce the dike of the river. They are waiting for the decision and I hope it will be done soon. Serious activities should be carried out and it is beyond our financial abilities.”
We will see what measures will be taken by the central authority. We will follow their activities and if it is necessary, we will again travel 16 kilometers by cart.