„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ მოსამართლეს ჟურნალისტთა უფლებების დარღვევაში ადანაშაულებს
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ თელავის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე ლაბაზა დუიშვილს ჟურნალისტების უფლებების დარღვევაში ადანაშაულებს. უფლებადაცვითი ორგანიზაციის ცნობით, საერთო სასამართლოების შესახებ კანონით სასამართლო პროცესზე აუდიოჩაწერა აკრძალული არ არის, მოსამართლე დუიშვილმაკი ეს უფლება მოტივაციის გარეშე შეზღუდა.
საქმე ეხება 28 ნოემბერს თელავის რაიონულ სასამართლოში გამართულ პროცესებს, რაზეც მოსამართლე დუიშვილმა ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის საქმეები განიხილა და კახეთის გუბერნატორის მოთხოვნით დაკავებულ 4 პირს ადმინისტრაციული პატიმრობა შეუფარდა.
სასამართლო პროცესის დაწყებამდე ჟურნალისტმა გელა მთივლიშვილმა კანონით დადგენილი მოთხოვნების შესაბამისად, წერილობით იშუამდგომლა აუდიოჩაწერის განხორციელების შესახებ, რაც მოსამართლემ უსაფუძვლოდ შეზღუდა.
„არ მოგცემ ამ უფლებას. არ ვაკმაყოფილებ შენს შუამდგომლობას. თუ საჭიროდ ჩავთვლი, გადაწყვეტილებას წერილობით ჩაგაბარებ“, - განაცხადა მოსამართლე ლაბაზა დუიშვილმა.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ აპირებს მოსამართლის წინააღმდეგ საჩივრით საქართველოს იუსტიციის საბჭოს მიმართოს.

The Human Rights Center Blames Judge In Violation of Journalist’s Rights
The Human Rights Center blames the judge Labaza Duishvili at the Telavi district court in the violation of the journalist’s rights. According to the human rights organization, the Law of Georgia on General Courts does not prohibit the audio-recording of the court hearings but the Judge Duishvili restricted this right without motivation.
On November 28 the Judge Duishvili discussed administrative cases at the Telavi District Court and imposed administrative imprisonment on four people based on the request of the Kakheti regional governor.
Before the court hearing, journalist Gela Mtivlishvili requested permission to audio-record the court hearing in accordance to the law requirements but the judge did not satisfy his request.
“I will not allow you to audio-record the trial. I am not going to satisfy your petition. If it is necessary, I will give you the official document on refusal,” said the Judge Labaza Duishvili.