„ცენტრ-პოინტის“ კლიენტები „დექსუსს“ პირობების დარღვევაში ადანაშაულებენ
სამშენებლო კომპანია „ცენტრ-პოინტის“ ყოფილი კლიენტები კომპანია „დექსუსს“ პირობების დარღვევაში ადანაშაულებენ.
100-მდე კლიენტი „დექსუსის“ ოფისთან ხელმოწერებს აგროვებს. ხელმოწერების შეგროვების შემდეგ სპეციალურ განცხადებას კომპანიის ხელმძღვანელს გიორგი ქანანაშვილს გაუგზავნიან.
როგორც „ინტერპრენიუსს“ ერთ-ერთმა დაზარალებულმა კონტრაქტორმა განუცხადა, „დექსუსის“ მიერ მათთვის შეთავაზებული ახალი ხელშეკრულება მიუღებელია და ამ ხელშეკრულების გაფორმებას არ აპირებენ.
„სრულიად ახალი ხელშეკრულება შემოგვთავაზეს, სადაც ჩადებულია ძალიან ბევრი ჩვენთვის ცუდი პუნქტი. მათ შორის, ერთ-ერთი პუნქტი პირდაპირ მავალდებულებს დღგ-ს გადახდას, რაც ბინის ღირებულების 18%-ს შეადგენს“, - აღნიშნავს დაზარალებული კლიენტი.
მისივე თქმით, „ცენტრ-პოინტთან“ გაფორმებული ხელშეკრულება ითვალისწინებდა კლიენტისთვის თეთრი კარკასის ჩაბარებას, ახალი კონტრაქტით კი „დექსუსი“ შავი კარკასის ჩაბარების ვალდებულებას იღებს.
„ხელშეკრულებაში არის კიდევ ერთი ბუნდოვანი პუნქტი ბინის იპოთეკით დატვირთვასთან დაკავშირებით. კერძოდ, კომპანია ვალდებულებას იღებს, იმ მომენტისთვის, როცა მე ბინას რეესტრში გავიტარებ, ის თავისუფალი იქნება იპოთეკისგან. გვაქვს საფუძვლიანი ეჭვი, რომ ჯერჯერობით ჩემი სამშენებლო კომპლექსი არ არის იპოთეკით დატვირთული, მაგრამ მას შემდეგ, რაც ხელშეკრულებას მოვაწერ ხელს ავტომატურად თანხმობას ვამბობ იპოთეკით დატვირთვაზე. მე არანაირი გარანტია არა მაქვს, რომ სამი წლის შემდეგ სხვა კომპანიასთან ან ბანკთან არ მექნება პრობლემები“, - აცხადებს ერთ-ერთი კლიენტი.
აღსანიშნავია, რომ უკმაყოფილო კლიენტების უმრავლესობას ბინის ღირებულება სრულად აქვთ დაფარული და მათ ფართები 2007-2008 წლებში უნდა ჩაბარებოდათ.
კომპანია „დექსუსმა“ „ცენტრ პოინტი“ და მასთან დაკავშირებული დაუსრულებელი პროექტები მართვაში აიღო. კომპანიებს შორის ხელშეკრულება 10 სექტემბერს გაფორმდა. „დექსუსი“ იღებს ვალდებულებას, 3 წლის განმავლობაში დაასრულოს „ცენტრ-პონტის“ ყველა დაუსრულებელი პროექტი. სამოქმედო გეგმის შესაბამისად, ეტაპობრივად განახლდება სამუშაოები ყველა ობიექტზე.
„ცენტრ-პოინტის“ დამფუძნებელს მაია რჩეულიშვილს მიაჩნია, რომ „დექსუსი“ კლიენტებს კაბალურ ხელშეკრულებებს არ სთავაზობს.  „დექსუსთან“ გაფორმებული ხელშეკრულების მიხედვით, მე კომენტარის გაკეთების უფლება არ მაქვს, რადგან კომპანიასთან დაკავშირებით მთელი უფლებამოსილება კონტრქტის შესაბამისად „დექსუსის“ ხელში გადავიდა. „დექსუსი“ არანაირ კაბალურ ხელშეკრულებას არ სთავაზობს კლიენტებს, უბრალოდ დღგ-ს ფაქტორი ყველამ უნდა გაითვალისწინოს“, - განუცხადა რჩეულიშვილმა „ინტერპრენიუსს“.

Clients of the Center-Point VS “Dexus”
The former clients of the building company Center Point blame the Company Dexus in breaching the agreement conditions.
About 100 clients are collecting signatures near the office of the Dexus. After that, they will send a special petition to the director of the company Giorgi Kananashvili.
One of the victimized contractor reported to the Interpresnews that the new agreement of Dexus is not acceptable for them and they are not going to sign it.
“They have offered completely different agreement to us where many paragraphs are unacceptable for us. One of them directly obliges me to pay the VAT that is 18% of the flat price,” said the victimized client.
He added that the agreement with the Center Point obliged the building company to cede the white carcass to the owners while the Dexus intends to cede black carcass to them based on the new agreement.
“There is one more obscure paragraph in the agreement regarding the mortgage of the flat. More precisely, the company is responsible that when I register the flat at the Public Registry my flat will be free of mortgage. I think my apartment is not mortgaged yet but after I sign the agreement, I will automatically agree to mortgage it. Thus, I will not have guarantee that in three years I would have no problems with any other company or bank,” said the client.
Most of the clients have paid the price of the flats completely and they had to receive their apartments in 2007-2008.
Company Dexus started management of the Center Point wth its uncompleted projects. The agreement between the companies was signed on September 10. Dexus is responsible to finish all projects launched by the Center Point within three years. According to their action plan, the construction of every building will re-start eventually.