სოციალურ დახმარებას სახელმწიფო მოხელეები იღებენ, ღატაკები - ვერა
ბათუმში პუშკინის ქ.#13-ში რუხაძეების ოჯახი მძიმე სოციალური პირობებში ცხოვრობს. ღარიბული ფიცრული ქოხი ცხრასულიანი ოჯახის ერთადერთი თავშესაფარიია. ოჯახის შემოსავალი მხოლოდ 72 წლის ნადეჟდა რუხაძის პენსიაა. ორი თვის წინ, მათ სოციალური დახმარება იმ მიზეზით შეუწყდათ, რომ ოჯახის წევრი, გიორგი რუხაძე სამშენებლო კომპანია „ცენტრ პოინტ ჯგუფში“ მუშაობდა.
„გიორგი მხოლოდ 20 დღის განმავლობაში მუშაობდა „ცენტრ პოინტში“. ეს წერილობითაც აუხსნა სოციალური დახმარების სააგენტოს, მაგრამ მაინც არ გაითვალიწინეს და აგვისტოს შემდეგ დახმარება მოგვიხსნეს“, - ჩივის თინათინ რუხაძე.
ოჯახის წევრები „ცენტრ პოინტ ჯგუფის“ ბათუმში არსებულ ყოფილი ოფისის მისამართზე მივიდნენ და ცნობა სთხოვეს სოციალური სააგენტოსთვის, რომ გიორგი რუხაძე მათი თანამშრომელი არაა. თუმცა, მსგავსი ცნობა ვერ მიიღეს, რადგან აღნიშნულ მისამართზე სამშენებლო კომპანია „ცენტრ პოინტი“ აღარაა. როგორც ამ კომპანიის ვებ-საიტიდან www.centerpoint.ge-დან ირკვევა, 2010 წლის 29 იანვარს, „ცენტრ პოინტი ჯგუფი“ დახურულ აუქციონზე გასხვისდა და კომპანიის რეაბილიტაციას  „დექსუსი“ მართავს.
არათუ ოცდღიან სამუშაოს, 12-თვიან საჯარო მოხელეობასაც კი ხელი არ შეუშლია დავით ინაიშვილისა და ლევან ცხომელიძის ოჯახებისთვის, 2009 წელს სოციალური შემწეობა მიეღოთ. ისინი ქობულეთის რაიონის სოფელ ლეღვას მკვიდრი არიან.
ქობულეთის მუნიციპალიტეტის გამგეობის აპარატის უფროსის, მალხაზ ჯინჭარაძის მიერ მოწოდებულ საჯარო ინფორმაციაში მითითებულია, რომ ლევან ცხომელიძე ლეღვას თემის ტერიტორიული ორგანოს წამყვან სპეციალისტად, ხოლო დავით ინაიშვილი 2009 წლის 20 ივლისიდან წლის ბოლომდე ხელშეკრულების საფუძველზე აყვანილი იყო ლეღვას თემის ტერიტორიული ორგანოს სპეციალისტად.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს სოციალური მომსახურეობის სააგენტოდან გამოითხოვა ქობულეთის რაიონის ლეღვას თემის ოჯახების სია, რომელთა სარეიტინგო ქულა 2009 წლის მდგომარეობით არ აღემატება 57 000-ს. ამ ოჯახებს შორისაა ზემოთაღნიშნული ორი საჯარო მოხელის ოჯახიც. თუმცა, გრაფაში - ოჯახის წარმომადგენლები, მითითებულია მათი ოჯახის სხვა წევრები.
ლეღვას თემის მკვიდრია გულიკო ხაბაზის ოჯახიც. მძიმე სოციალური მდგომარეობის გამო ვერც ის იღებდა 2009 წელს სოციალურ დახმარებას. მიზეზი  მაღალი ქულაა, რაც სოცაგენტმა მიანიჭა და თან ურჩია - რამდენი ქოთნის ყვავილი გქონია. გაყიდე და გექნება ფულიო. „ამ ყვავილებით რა თანხას ვიშოვი? საწოლად ჩავარდნილი, ნაოპერაციები მეუღლე მყავს“, - ამბობს გულიკო ხაბაზი.
საინტერესოა კიდევ ერთი ფაქტი - ხაბაზების ოჯახს 2007 წლის ნომებრიდან 2009 წლამდე 56 980 ქულა ჰქონდა. მიუხედავად იმისა, რომ მათ ოთხსულიან ოჯახს ფულადი შემწეობა უნდა მიეღოთ, თანხა არასდროს მიუღიათ. 2009 წლის დასაწყისში კი სოცაგენტმა მათ ოჯახს 76 270 ქულა მიანიჭა.
„არაფერი შემიძენია ოჯახში. სად მქონდა ამისთვის თანხა? ამის მიუხედავად, ქულა 20 000-ით გაიზარდა. როგორ ხდება ეს ყველაფერი, ვერ გაგვიგია“, - უკვირთ ხაბაზებს. მათ სახლს არც სახურავი აქვს და არც იატაკი. ოჯახში შემოსავალი მხოლოდ მიმდინარე წელს დანიშნული პენსიაა.
„ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ ორი დღის განმავლობაში ცდილობდა ამ საკითხებზე უფრო დეტალური პასუხის მიღებას სოციალური მომსახურეობის სააგენტოს აჭარის ფილიალის ხელმძღვანელისგან, მინურ აბულაძისგან. ბატონმა მინურმა დროის უქონლობისა და თბილისიდან სტუმრების მასპინძლობის მომიზეზბით, მოადგილეებთან გადაგვამისამართა. მოადგილეები კი მოცემულ ტელეფონის ნომრებზე არ გვპასუხობდნენ.

Family of Rukhadzes lives in hard conditions in Pushkin Str. # 13 in Batumi. The wooden hut is the only shelter for the nine-member family.  The pension of 72-year-old Nadezhda Rukhadze is their only income. Two months ago, their social allowance was ceased because the family member Giorgi Rukhadze started working for the building company Center Point Group.
“Giorgi worked on the construction only for 20 days. He even sent letter to the Social Agency but they did not envisage our situation and ceased the allowance in August 2010,” complained Tinatin Rukhadze.
The family members visited the Batumi office of the Center Point Group to get notification that Giorgi Rukhadze does not work for the company for the Social Agency. However, they could not get the notification because the Center Point has closed office in Batumi. The website of the building company www.centerpoint.ge reports that on January 29, 2010 the Center Point Group was sold at the closed auction and Dexus replaced it now.
Nevertheless, the families of Davit Inaishvili and Levan Tskhomelidze receive the social allowances though these people were in public service during 12 months in 2009. Those people live in the village of Leghva in Kobuleti district.
The public information provided by the head of administration at Kobuleti municipal board Malkhaz Jincharadze states that Levan Tskhomelidze was a chief specialist at the territorial agency of Leghva community; and Davit Inaishvili was employed as a specialist of the same agency since July 20, 2009.
The Human Rights Center requested the list of the families whose rating was less than 57 000 points in 2009 from the Social Agency within the Ministry of Labor, Healthcare and Social Welfare of Georgia. The families of the abovementioned public servants are on the list; however their family members are written in the box for “other family-members”.
Guliko Khabazi’s family also lives in Leghva community. Despite hard social conditions they could not get the allowance in 2009 either. The reason is high rating. The social agent suggested the woman to sell room flowers to get some money. “What money can I earn from these flowers?! My husband is bounded to the bed; he was operated on,” said Guliko Khabazi.
One more interesting fact – the rating of the Khabazs was 56 980 points from November 2007 till 2009. Although the family deserved the social allowance, they never received one. At the beginning of 2009, the social agent granted 76 270 points to their family.
“I have not purchased anything since then. I did not have money to buy anything. However, our rating increased at 20 000 points. I cannot understand how it happened,” the family members are surprised. Their house has neither roof nor floor. Their only income is the pension which was granted only this yet.
The Human Rights Center was trying to get more detailed clarification from the head of the Adjara office of the Social Agency Minur Abuladze, but he sent us to his deputies because he was busy by hosting guests from Tbilisi. As for his deputies, they did not answer our phone calls.