გიორგი ბარათელზე ინფორმაციას პრესა.გე ევროსასამართლოსგან მოითხოვს
პრესა.გე იძულებულია საჯარო ინფორმაციის მოპოვებაში დახმარება ევროპის ადამიანის უფლებათა დაცვის სასამართლოს სთხოვოს. საქმე ეხება ინფორმაციას აკადემიკოს გურამ შარაძის მკვლელობაში მსჯავრდებულ გიორგი ბარათელზე; კერძოდ, სად, რომელ საპყრობილეში იხდის იგი სასჯელს.
საქართველოს სასამართლოებში სამივე ინსტანცია გავიარეთ და სამივემ ჩათვალა, რომ ბარათელის ადგილსამყოფელის შესახებ ინფორმაცია საიდუმლოა. თბილისის საქალაქო, სააპელაციო და უზენაეს სასამართლოებში ჩვენს უფლებებს იცავდნენ ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციასთან არსებული მედიის სამართლებრივი დაცვის ცენტრის იურისტები: თათული თოდუა, თამარ გურჩიანი და ანა შალამბერიძე.
წელიწადზე მეტია, რაც პრესა.გე ცდილობს მოიპოვოს საჯარო ინფორმაცია მსჯავრდებულ გიორგი ბარათელზე. 2009 წლის 10 სექტემბერს, სასჯელაღსრულების, პრობაციისა და იურიდიული დახმარების იმჟამინდელ მინისტრს, დიმიტრი შაშკინს ორი განცხადებით მივმართეთ – ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის 37–ე, 38–ე მუხლების საფუძველზე, ერთ განცხადებაში ვითხოვდით ინფორმაციას ამირან (ბუტა) რობაქიძის და გიორგი გამცემლიძის მკვლელობაში მსჯავრდებულების (გრიგოლ ბაშალეიშვილისა და ვახტანგ აბუაშვილის) შესახებ, ხოლო მეორე განცხადებაში ბატონ შაშკინს ვთხოვდით ჩვენთვის მოეწოდებინა ინფორმაცია გიორგი ბარათელზე.
ამ განცხადებებს მოჰყვა ადმინისტრაციული საჩივარი და შემდეგ პროცესი თბილისის საქალაქო სასამართლოში, რომელიც 2010 წლის 29 იანვარს გაიმართა. მოსამართლე ნანა დარასელიამ ჩვენი სარჩელი ნაწილობრივ დააკმაყოფილა – სასჯელაღსრულების დეპარტამენტს დაავალა ჩვენთვის მოეცა ინფორმაცია რობაქიძისა და გამცემლიძის მკვლელებზე, მაგრამ გურამ შარაძის მკვლელობაში მსჯავრდებულის შესახებ ინფორმაციის მოცემაზე უარი გვითხრა.
საქალაქო სასამართლოს შემდეგ სააპელაციო სასამართლოს მივმართეთ. 2010 წლის 11 მაისს, თბილისის სააპელაციო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა პალატამ (თავმჯდომარე ლეილა მამულაშვილი, მოსამართლეები: ქეთევან დუგლაძე, ნანა ჭიჭილეიშვილი) “საქართველოს სახელით“ დაადგინა – “აპელანტ ნინო მიქიაშვილის სააპელაციო საჩივარი არ დაკმაყოფილდეს“.
2010 წლის 29 ივნისს, საქართველოს უზენაესი სასამართლოს სახელზე საკასაციო საჩივარი იმ იმედით ჩავაბარეთ, რომ ჩვენს სამართლიან მოთხოვნას ის მაინც დააკმაყოფილებდა – უზენაესი სასამართლოსგან ვითხოვდით, აკადემიკოს გურამ შარაძის მკვლელობაში მსჯავრდებულ გიორგი ბარათელთან დაკავშირებით, სააპელაციო სასამართლოს მიერ, 2010 წლის 11 მაისს გამოტანილი გადაწყვეტილების გაუქმებას და ამ საქმეზე ახალი გადაწყვეტილების მიღებას, ახალი სამართლებრივი დასაბუთებით.
ჩვენი იმედი ფუჭი გამოდგა – 2010 წლის 11 ოქტომბერს, საქართველოს უზენაესი სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა პალატამ (თავმჯდომარე ლევან მურუსიძე, მოსამართლეები: მაი ვაჩაძე, პაატა სილაგაძე), ჩვენი საკასაციო საჩივარი დაუშვებლად მიიჩნია და თბილისის სააპელაციო სასამართლოს 2010 წლის 11 მაისის განჩინება უცვლელად დატოვა.
უზენაესი სასამართლოს განჩინება ხელზე 24 ოქტომბერს ჩაგვბარდა, რის შემდეგაც ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციაში მივედით. ამ ორგანიზაციის იურისტები, რომლებიც სტრასბურგის საქმეებზე მუშაობენ, ჩვენს საქმეს თითქმის ერთი თვე სწავლობდნენ. 1 დეკემბერს მათთან შეხვედრისას შევიტყვეთ, რომ მზად არიან მოამზადონ და ევროპის ადამიანის უფლებათა დაცვის სასამართლოში გაგზავნონ ჩვენი სარჩელი.
პრესა.გე თანადგომისა და გულისხმიერებისთვის მადლობას უხდის ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციასთან არსებული მედიის სამართლებრივი დაცვის ცენტრის წარმომადგენლებს: ანა შალამბერიძეს, თამარ გურჩიანს და თათული თოდუას.
კიდევ ერთხელ გავიმეორებთ, რომ პრესა.გე საქართველოს კანონმდებლობაზე დაყრდნობით ითხოვდა ინფორმაციას, რომელიც არის საჯარო და წარმოადგენს საზოგადოებრივი ინტერესის საგანს. იმათ, ვინც გიორგი ბარათელის ადგილსამყოფელი საიდუმლოდ ჩათვალა, შევახსენებთ, რომ ყოველ მოქალაქეს უფლება აქვს კანონით დადგენილი წესით გაეცნოს სახელმწიფო დაწესებულებებში არსებულ ინფორმაციას და აგრეთვე, იქ არსებულ ოფიციალურ დოკუმენტებს, თუ ისინი სახელმწიფო, პროფესიულ, ან კომერციულ საიდუმლოებას არ შეიცავენ.
აკადემიკოს გურამ შარაძის მკვლელობაში მსჯავრდებულის შესახებ ინფორმაცია, არც სახელმწიფო საიდუმლოებას წარმოადგენს, არც პროფესიულს და არც კომერციულს, მაგრამ უდაოა, რომ წარმოადგენს საზოგადოებრივი ინტერესის საგანს;
ამ ინფორმაციის დამალვა კიდევ უფრო მეტ კითხვის ნიშანს აჩენს 2007 წლის 20 მაისს, მელიქიშვილის გამზირზე დახვრეტილი გურამ შარაძის საქმის ირგვლივ.

Presa.ge Requests Information about Giorgi Barateli from the European Court
Presa.ge had to request assistance from the European Court of Human Rights in getting  public information regarding Giorgi Barateli.  Mr. Barateli was convicted for the murder of Georgian academician Guram Sharadze. The newspaper wants to learn which detention setting the convicted serves his term.
We have appealed to all three levels of the Georgian courts to obtain information regarding the location of Giorgi Barateli, but each of the courts has considered this information to be private and confidential. The lawyers of the Legal Center for Media within the Georgian Young Lawyers Association- Tatuli Todua, Tamar Gurchiani and Ana Shalamberidze represented presa.ge at Tbilisi City Court, the Tbilisi Appeal Court as well as the Supreme Court.
Presa.ge has been trying to obtain information regarding Giorgi Barateli for more than one year. On September 10, 2009 we sent two letters to the acting Minister of Penitentiary, Probation and Legal Aid at the time- Dimitry Shashkin. In the first letter- based on Articles 37 and 38 of the General Administrative Code of Georgia -we requested information about the convicted for the murder of Amiran (Buta) Robakidze,  Giorgi Gamtsemlidze (Grigol Bashaleishvili and Vakhtang Abuashvili).  In the second letter we requested information about Giorgi Barateli.
Subsequently, we filed administrative complaints to Tbilisi City Court and court proceeding started on January 29, 2010. Judge Nana Daraselia partly satisfied our suit – ordered the penitentiary department to release information about the murderers of Robakidze and Gamtsemlidze but refused to give any information about Guram Sharadze’s murderer.
Then we appealed to the Appeals Court. On May 11, 2010 the Chamber of Administrative Cases within the Tbilisi Appeal Court (Chairperson – Leila Mamulashvili, Judges Ketevan Dugladze and Nana Chichilesivhikli) concluded “in the name of Georgia” – not to satisfy the appeal of Nino Mikiashvili.”
On June 29, 2010, we brought a cassation suit to the Supreme Court of Georgia hoping they would satisfy our request – to abolish the decision of the Appeal Court regarding the information about the convicted for the murder of Guram Sharadze passed on May 11, 2010 and to pass a new decision based on new legal grounds.
Our hopes vanished when on October 11, 2010, the Chamber of Administrative Cases within the Supreme Court of Georgia (Chairman Levan Murusidze; Judges Maia Vachadze and Paata Silagadze), did not accept our complaint and refused to change the verdict of the Tbilisi Appeal Court.
The verdict of the Supreme Court was delivered to us on October 24; afterwards we applied to the Young Lawyers Association. Their lawyers, who work for the Strasbourg Court, studied our case for over one month. On December 1, they informed us that they are ready to prepare and submit our suit to the European Court of Human Rights.
Presa.ge is extremely grateful to the lawyers of the Legal Center for Media within the Georgian Young Lawyers Association- Ana Shalamberidze, Tamar Gurchiani and Tatuli Todua.
Presa.ge requested the public information based on Georgian law; the information was within the scope of public interest. We kindly remind those people who believe that the location of Giorgi Barateli should be secret, that every citizen has the right to learn information of state institutions in accordance with the law, as well as official documents if they do not contain a state, professional or commercial secret.
The information regarding the murderer of the academician Guram Sharadze is neither a state, professional nor commercial secret; however, it is a topic of public interest and hiding it from Georgian society casts more doubts about the murder of Guram Sharadze in Melikishvili Avenue on May 20, 2007.