კონსტიტუციაში პირის დაპატიმრების შესახებ საზოგადოებისგან ფარული ცვილილება შედის
2011 წლის 1  იანვრიდან ძალაში შევა საკონსტიტუციო ცვლილება, რომლის თანახმადაც, პოლიციასა და პროკურატურას პირის დაპატიმრების განუსაზღვრელი უფლებები ეძლევათ.
კონსტიტუციაში აღნიშნული ცვლილების საზოგადოებისგან ფარულად შეტანის შესახებ გაზეთი „რეზონანსი“ სკანდალურ სტატიას აქვეყნებს.
საკონსტიტუციო საკითხების ექსპერტი ვახტანგ ხმალაძე, რომელიც აქტიურად მონაწილეობდა ახალი კონსტიტუციის პროექტის განხილვის პროცესში, გაზეთთან საუბრისას აცხადებს, რომ ცვლილებების პროექტში, რომელიც პარლამენტს მიმდინარე წლის ივლისში წარედგინა და რომლის განხილვაც შემდეგ პარლამენტში მოხდა, ეს ცვლილება გათვალისწინებული არ იყო.
ხმალაძის განმარტებით, მოქმედი კონსტიტუციის მე-18 მუხლის მე-6 პუნქტი, რომელიც ითვალისწინებს, რომ დანაშაულის ჩადენაში ეჭვმიტანილის დაკავების ვადა არ უნდა აღემატებოდეს 72 საათს, ხოლო ბრალდებულის წინასწარი პატიმრობა - 9 თვეს, შეცვლილია. კერძოდ, მე-6 პუნქტიდან ამოღებულია წინადადების პირველი ნაწილი, და აღნიშნული პუნქტი გამოიყურება შემდეგნაირად – „ბრალდებულის წინასწარი პატიმრობის ვადა არ უნდა აღემატებოდეს 9 თვეს“, რაც, ხმალაძის განცხადებით, ნიშნავს, რომ კონსტიტუციაში უკვე აღარ არის ნორმა - „ეჭვმიტანილის დაკავების ვადა არ უნდა აღემატებოდეს 72 საათს“.
„სავსებით შესაძლებელია, კანონში აღარ ჩაიწეროს, რომ ეჭვმიტანილს უნდა წარედგინოს ბრალდება დაკავებიდან 3 დღის ვადაში. შესაძლოა, ეს ნორმა საერთოდ გაქრეს კანონიდან, ან კიდევ – 72 საათი შეიცვალოს 5 დღით, 10 დღით, 1 თვით, 5 თვით და ა. შ.“ - აღნიშნავს ექსპერტი.
ხმალაძე 72 საათის მნიშვნელობას საგანგებოდ განმარტავს. მისი თქმით, 72 საათი, რომელიც მე-6 პუნქტში წერია, ნიშნავს იმას, რომ დაკავებულს 72 საათის განმავლობაში უნდა წარედგინოს ბრალდება – აქტი, რომელშიც აღნიშნული იქნება რაში ედება ბრალი: „ამ აქტის წარდგენის შემდეგ, ეჭვმიტანილი მიიჩნევა ბრალდებულად და არა – ეჭვმიტანილად, ხოლო თუ დაკავებიდან 72 საათის განმავლობაში ბრალდება არ იქნება წარდგენილი, მაშინ დაკავებული უნდა გათავისუფლდეს. ეს ჩანაწერი ხელისუფლებას ავალდებულებს იმას, რომ წინასწარ მოიკვლიოს ფაქტი დანაშაულთან დაკავშირებით, იმისთვის, რომ საკმარისი მტკიცებულებები იქნეს შეგროვილი პირის ეჭვმიტანილად მისაჩნევად, რათა ის საფუძვლიანდ იქნეს მიჩნეული ბრალდებულად და არ მოხდეს პირის მცდარად დაკავება“.
ექსპერტის შეფასებით, ცვლილება საფრთხის წინაშე დააყენებს ადამიანის უფლებების დაცვის ხარისხს, ხოლო ხელისუფლებას მისცემს უფლებას, დაუსაბუთებელი ეჭვის საფუძველზე დააკავოს ესა თუ ის პირი და ჰყავდეს პატიმრობაში დიდი ხნის განმავლობაში.
რაც შეეხება აღნიშნული ცვლილების კონსტიტუციაში ფარულად შეტანას, ხმალაძის თქმით, ეს არის კონსტიტუციური წესის დარღვევა და ხელისუფლების უპასუხისმგებლობა, „რამდენადაც შესაძლებელია კონსტიტუციის დარღვევით შესრულებულ მოქმედებას უპასუხისმგებლობა ეწოდოს“, - დასძენს ექსპერტი.
აღნიშნული ცვლილების შესახებ ასევე არაფერი იცოდა ყოფილი სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისიის თავმჯდომარემ ავთანდილ დემეტრაშვილმა, რომელიც საკონსტიტუციო ცვლილებებთან დაკავშირებით რეკომენდაცია-შენიშვნებს განიხილავდა.
„რეზონანსთან“ საუბრისას დემეტრაშვილი ამბობს, რომ კომისიას კონსტიტუციაში შესული ყველა საკითხი არ განუხილავს და აქედან გამომდინარე, მე-18 მუხლის მე-6 პუნქტის ცვლილებაზე არაფერი იცის, თუმცა აღნიშნავს, რომ თუ შევიდა კონსტიტუციაში ეს ცვლილება, აუცილებლად წინასწარ უნდა განხილულიყო.
იურიდიულ საკითხთა საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარე პავლე კუბლაშვილისთვის გაუგებარია კონსტიტუციის გარშემო ატეხილი სკანდალი და არ ესმის, რატომ იგდებენ თავს ამ „სკანდალის ავტორები“ თავს უხერხული სიტუაციაში.
როგორც „ინტერპრესნიუსს“ პავლე კუბლაშვილმა განუმარტა, კონსტიტუციიდან მართლაც ამოღებულია სიტყვა „ეჭვმიტანილი“, რადგან ეს სიტყვა ახალი სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის მიხედვით სამართლებრივი სივრციდანაა ამოღებული და ეს საზოგადოებამაც და ე.წ. „სკანდალის“ ავტორებმაც კარგად იციან.
რაც შეეხება საპროცესო კოდექსს, მასზე მსჯელობა რამდენიმე წლის მანძილზე მიმდინარეობდა. „ამ საკითხის გაპროტსტება მათ სულ მცირე, დააგვიანდათ“, – აღნიშნა კუბლაშვილმა.
რაც შეეხება პირის დაკავების ხანგრძლივობას, კუბლაშვილი კონსტიტუციის მე-18 მუხლის მე-3 პუნქტზე მიუთითებს, სადაც ნათლად არის ჩამოყალიბებული პირის დაკავების ვადები. კერძოდ, ამ პუნქტის მიხედვით, „ადამიანის დაკავება დასაშვებია კანონით განსაზღვრულ შემთხვევებში საგანგებოდ უფლებამოსილი პირის მიერ. დაკავებული თუ სხვაგვარად თავისუფლებაშეზღუდული პირი უნდა წარედგინოს სასამართლოს განსჯადობის მიხედვით არა უგვიანეს 48 საათისა. თუ მომდევნო 24 საათის განმავლობაში სასამართლო არ მიიღებს გადაწყვეტილებას დაპატიმრების ან თავისუფლების სხვაგვარი შეზღუდვის შესახებ, პირი დაუყოვნებლივ უნდა განთავისუფლდეს“.
კუბლაშვილის განმარტებით, ამ პუნქტის შესაბამისად, 72 საათთან დაკავშირებული ჩანაწერი აზრს კარგავდა.
რაც შეეხება კონსტიტუციაში ამ ცვლილების „ფარულად შეტანას“, დეპუტატი ამბობს, რომ ამ საკითხზე მსჯელობა მართლაც არ ყოფილა სახელმწიფო საკონსტიტუციო კომისიაში. თუმცა, საჯარო განხილვებისას ქუთაისში, უნივერსიტეტის ერთ-ერთმა ახალგაზრდა პროფესორმა ქალბატონმა დასვა საკითხი სიტყვა ეჭვმიტანილის ამოღების შესახებ.
მისივე თქმით, საკითხზე განმარტება საკომიტეტო მოსმენების დროსაც კეთდებოდა.
შესაბამისად, პავლე კუბლაშვილს არ ესმის რატომ ატეხეს აჟიოტაჟი და რისი მიღწევა სურთ საკონსტიტუციო ცვლილებების შესახებ აჟიოტაჟის ავტორებს და ინიციატორებს.

Secret Amendment about Imprisonment to the Constitution
On January 1, 2011, the amendments to the Constitution of Georgia will be put in force which will give unlimited power to the police and prosecutor’s office to detain people.
The newspaper Resonance has published a scandalous article about the secretly introduced amendments to the Constitution.
Expert Vakhtang Khmaladze, who actively participated in the discussion of the draft constitution, said in his interview with the newspaper that the draft amendments, which were submitted to the parliament of Georgia in July 2010 for further discussion, did not contain similar amendments at all.
Khmaladze clarified that the Article 18, Part VI of the Constitution, which states that the term of arrest of a suspect in the commission of a crime shall not exceed 72 hours and the term of detention on remand of an accused shall not exceed 9 months, is amended. More precisely, the first part of the sentence was removed from the Part VI and currently it states – “the term of detention on remand of an accused shall not exceed 9 months.” Khmaladze said the Constitution no longer estimates the norm “the detention of the suspected person should not last more than 72 hours.”
“The law might not contain the requirement of accusing the suspect in the crime within the term of three days. This requirement might be withdrawn from the law at all; or 72 hours might change into 5 days, 10 days, one moth, 5 months, etc,” said the expert.
Khmaladze underscored the importance of the 72 hours. He said 72 hours, which was written in the Part VI, means that a suspect shall be declared accused within 72 hours after detention and the accusation protocol should contain the information what she/he is blamed in. “After the protocol is drawn up, the suspected person is accused and not suspect. But, if she/he is not accused within 72 hours, the detainee should be released. This norm entitles the state to preliminarily investigate the fact in order to collect enough evident against the detainee for the grounded imprisonment.”
The expert said, the amendment will create problems for the protection of the human rights and will enable the government to detain a person based on the unreasonable suspicion and place him/her in long-term imprisonment.
As for the secret introduction of the amendments to the Constitution, Khmaladze said it is violation of the Constitutional regulation and irresponsibility of the government, “if it is possible to evaluate the violation of the constitution as irresponsibility,” said the expert.
The chairman of the former station constitutional commission Avtandil Demetrashvili did not have information about the amendments either; he was discussing recommendations/notes regarding the constitutional amendments.
In his interview with the Resonance, Demetrashvili said he has not discussed every amendments introduced to the Constitution. So, he does not have information about the amendments to the Article 18, Part VI; though he added that if the Constitution was amended, it was to be preliminarily discussed by all means.
The chairman of legal committee of the parliament of Georgia Pavle Kublashvili cannot understand the reason why people got astonished with the fact. He cannot understand why the Authors of this Scandal put themselves in an awkward situation.
Pavle Kublashvili reported to the Interpresnews that the term “suspect” was really removed from the Constitution because this word does not have any legal meaning according to the new Criminal Procedural Code too. The society and the authors of this so-called scandal also know it.
As for the Procedural Code, it was being discussed during several years. “It is too late to protest it,” said Kublashvili.
As for the term of the detention, Kublashvili indicated to the Article 18 Part III of the Constitution which clearly estimates the detention terms. More precisely, “An  arrest  of  an  individual  shall  be  permissible  by  a  specially  authorised  official  in  the  cases  determined by law. Everyone arrested or otherwise restricted in his/her liberty shall be brought before  a competent court not later than 48 hours. If, within next 24 hours, the court fails to adjudicate upon  the detention or another type of restriction of liberty, the individual shall immediately be released.”
Kublashvili clarified that in accordance to this paragraph, the note about 72 hours was useless.
As for the secretly introduced amendments to the Constitution, the MP said that the State Constitutional Commission did not discuss this issue in fact. However, a young professor from the Kutaisi University asked a question about the removal of the term from the Constitution during the public discussion of the amendments.
The MP added that the clarifications regarding the amendment were made during the committee discussions too. So, Pavle Kublashvili does not understand why people started complaining and what the authors of the scandal want to achieve by it.