კობა ბურკიაშვილი: „ირლანდიის მოქალაქეს სიღნაღში საკუთრება ეკონომიკის სამინისტრომ ჩამოართვა“
კახეთის გუბერნატორი გიორგი ღვინიაშვილი ირლანდიის მოქალაქისთვის სიღნაღში კერძო  საკუთრების წართმევის  შესახებ ინფორმაციას  არ ფლობს. როგორც ღვინიაშვილმა „კახეთის საინფორმაციო ცენტრს“ განუცხადა, მისთვის აღნიშნული ფაქტის შესახებ ინფორმაცია არავის მიუწოდებია. „არვიცი რაზე მეკითხებით და შესაბამისად, ვერაფერს ვერ გეტყვით“, - განაცხადა გუბერნატორმა.
სახელმწიფო ქონების მართვისა და პრივატიზების კახეთის სამხარეო სამმართველოს უფროსის კობა ბურკიაშვილის განცხადებით, ირლანდიის მოქალაქე სალივან ქიარა როზმარის სიღნაღში, კოსტავას ქუჩაზე მდებარე შენობა-ნაგებობა ეკონომიკური განვითარების სამინისტრომ ჩამოართვა.
„ირლანდიის მოქალაქეს ქონება ნამდვილად ჩამოერთვა. ქონების ჩამორთმევის შესახებ დავალება სამინისტროდან მივიღეთ. ეხლა ზუსტად არ მახსოვს სამინისტროს წერილში რა წერია. აღარ მახსოვს, ზუსტ პასუხს ვერ გეტყვით, მაგრამ საკუთრება ეკონომიკის სამინისტრომ ჩამოართვა“, - აღნიშნა ბურკიაშვილმა.
შეგახსენებთ, რომ „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ ინფორმაციით, ირლანდიის მოქალაქე სალივან ქიარა როზმარის სიღნაღში, კოსტავას ქუჩაზე მდებარე შენობა - ნაგებობა წაართვეს. უფლებადაცვითი ორგანიზაციის ცნობით, სალივან ქიარა როზმარის უძრავი ქონება კანონმდებლობის სრული დაცვით ჰქონდა ნაყიდი. ეკონომიკური განვითარების სამინისტრომ კი, ყიდვა - გაყიდვის ხელშეკრულება ცოტა ხნის წინ ისე გააუქმა, რომ სამინისტროში ადმინისტრაციული წარმოების დაწყების შესახებ მესაკუთრისთვის არ უცნობებიათ.
სალივან ქიარა როზმარის ქონების ჩამორთმევის შესახებ გადაწყვეტილება სასამართლოში აქვს გასაჩივრებული. ამასთან, ადამიანის უფლებათა ცენტრი აპირებს, საქმეში საერთაშორისო ორგანიზაციები ჩართოს.

Koba Burkiashvili: “Ministry of Economic Development Seized Property from the Citizen of Ireland”
Kakheti regional governor Giorgi Ghviniashvili does not have information about seizure of the property from the citizen of Ireland in Sighnaghi. He told the Kakheti News Center that nobody has informed him about the fact. “I do not know what you are asking about; so I cannot answer your question,” said the governor.
Head of the Kakheti regional office of the State Property Management and Privatization Department Koba Burkiashvili said that the Ministry of Economic Development of Georgia seized property from the citizen of Ireland Ciara Rosemarie O'Sullivan in Kostava Street, Sighnaghi.
“The property was really deprived from the citizen of Ireland. We received the order from the Ministry of Economic Development. Now, I do not remember what exactly was written in the letter. I cannot give you exact answer but I know for sure that the Ministry deprived the property,” said Burkiashvili.
According to the Human Rights Center, a building in Kostava Street in Sighnaghi was seized from the citizen of Ireland Ciara Rosemarie O'Sullivan. According to the human rights organization, she had purchased the property in accordance to the law. However, the Ministry annulled the purchase agreement short time ago without notifying the owner about it.
Ciara Rosemarie O’Sullivan has appealed court against the decision of the ministry to seize her property. The Human Rights Center intends to request assistance of the international organizations in the process.