Books not Bars - „წიგნები გისოსების ნაცვლად“
არასრულწლოვანი დამნაშავეების დეკრიმინალიზაცია – სწორედ ამაზე მოგვითხრობს ფილმი „წიგნები გისოსების მიღმა“, რომელიც10 დეკემბერს „ადამიანის უფლებათა სახლმა“ ადამიანის უფლებათა კვირეულის ფარგლებში აჩვენა.
Books not Bars ეხება აშშ-ში რასიზმის პრობლემას, არასრულწლოვანი დამნაშავეების ცხოვრებას, აშშ-ის მთავრობის არასწორ პოლიტიკასა და ახალგაზრდებში კრიმინალის შემცირებისათვის საჭირო გზების ძიებას.
ფილმის რეჟისორი მიიჩნევს, რომ აშშ-ის მთავრობის მიერ ბიუჯეტის არასწორი გადანაწილება არასრულწლოვნებში დანაშაულის ჩადენის რიცხვს ზრდის. ფილმში Books not Bars ნათლად ჩანს, რომ კრიმინალის რიცხვი მნიშვნელოვნად შემცირდება, თუ ე.წ. „სუპერციხეებისთვის“ გამოყოფილი თანხები განათლების სფეროს მოხმარდება.
ფილმში ნაჩვენებია ის სკოლები, რომლებიც მოსწავლეებს არაპირდაპირ კრიმინალისკენ უბიძგებს. „ღარიბი უბნების“ სკოლებში მთელი დღის განმავლობაში პოლიციელები მუშაობენ და ყოველდღიურად „ჩხრეკენ“ მოსწავლეებს. შესასვლელში სპეციალური მოწყობილობაცაა დამონტაჟებული, რითაც სკოლაში შესვლის წინ მოსწავლეები მოწმდებიან. ფსიქოლოგები ხსნიან, რომ სწორედ მსგავსი პირობები უწყობს ხელს დანაშაულის ჩადენას.
როგორც ფსიქოლოგმა თინა ჯავახიშვილმა აღნიშნა, „მსგავსი სიტუაცია მოსწავლეებში ქმნის მოლოდინს, რომ პოლიციელები მათგან დანაშაულის ჩადენას ელიან. ეს კი დანაშაულის ჩადენის წინაპირობაა. არასრულწლოვანი ადრე თუ გვიან, აუცილებლად გააკეთებს იმას, რასაც მისგან ელიან“.
ფსიქოლოგი პარალელს დღევანდელ ქართულ საჯარო სკოლებთან ავლებს, სადაც პოლიციელების ფუნქციას მანდატურები ასრულებენ. მისი თქმით, აუცილებელია მოსწავლეებს სწორად მიეწოდოს ინფორმაცია და განემარტოთ, რომ კონტროლის მიზანი არა მათი მხრიდან დანაშაულის ჩადენის მოლოდინი, არამედ მათი უსაფრთხოების დაცვაა.

The decriminalization of juvenile offenders is the issue that the movie Books not Bars  shown on December 10th in the frameworks of human rights week by the Human Rights Center talks about.
Books not Bars touches the racism problems in the USA, the life of juvenile offenders, the wrong politics of US government and seeking the ways for eliminating crimes in the youth.
The movie director thinks that the incorrect distribution of the budget by the US government increases the number of crimes in the youth. The movie Books not Bars clearly demonstrates that the number of crimes will significantly decrease if the money allocated for the so-called “super prisons’’ are used for the education field.
The movie shows schools which indirectly incite the students to commit crimes. Policemen work all day long in the schools of “poor districts” and daily “search” the students. There is a special device montage in the entrance where the students are checked before entering. The psychologists explain that these kinds of conditions promote crimes.
As the psychologist Tina Javakhishvili noted “similar situation creates expectation that the policemen expect them to commit crimes. This is a precondition for committing crime. The juvenile sooner or later will definitely do what people expect from him/her.
Psychologist draws parallel with the Georgian public schools where the bailiffs fulfill function of policemen. According to him, it is inevitable to inform the students correctly and explain that the goal of control is not the expectation of crime from their side but the ensuring of security.