№149-ე სკოლის დირექტორმა გაფიცვა გამოაცხადა
თბილისის №149-ე საჯარო სკოლის დირექტორი მაია გიორგაძე და მისი ადვოკატი ყველა იმ დოკუმენტის სათანადოდ გადახედვას ითხოვენ, რომლის საფუძველზეც განათლების მინისტრმა დირექტორის თანამდებობიდან გათავისუფლების საკითხი დააყენა.
აღნიშნული მოთხოვნა მაია გიორგაძის ადვოკატმა რევაზ რიჟამაძემ დღეს, №149-ე სკოლის სამეურვეო საბჭოს სხდომაზე დააყენა. ადვოკატის განცხადებით, ის უნდობლობას უცხადებს განათლების სამინისტროს გენერალური ინსპექციის დასკვნას და იქ მოტანილ არგუმენტებს, რომლის მიხედვითაც დაიწერა მინისტრის ბრძანება, რომ სკოლის სამეურვეო საბჭომ დირექტორის გადაყენების საქმე განიხილოს.
ადვოკატის თქმით, ობიექტური გადაწყვეტილების მისაღებად და იმისთვის, რომ საბჭოს მიეცეს ნორმალურად მუშაობისა და ობიექტური დასკვნების გამოტანის შესაძლებლობა, საჭიროა მეტი დოკუმენტაციის განხილვა. რევაზ რიჟამაძე პირველ რიგში მოითხოვს, დაიდოს სამინისტროს ინსპექციის მიერ გამოკვლეული სრული მასალა. გარდა ამისა, მტკიცებულებების სახით წარმოდგენილი იყოს სკოლის ბუღალტერიის დოკუმენტაცია და სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტოს 2008-2010 წლების დოკუმენტაცია, რომელიც №149-ე სკოლას ეხება.
სამეურვეო საბჭოს დღევანდელ სხდომაზე ასევე ცნობილი გახდა, რომ სკოლის დირექტორი მაია გიორგაძე გაფიცვას აცხადებს. დირექტორი პოსტს ინარჩუნებს, თუმცა პროტესტის ნიშნად მოვალეობას არ შეასრულებს. დირექტორის ადვოკატი გაფიცვის გამოცხადების მიზეზად მისი დაცვის ქვეშ მყოფის მიმართ განხორციელებულ ზეწოლას და მუქარას ასახელებს. მაია გიორგაძე აცხადებს, რომ მას განათლების სამინისტროს წარმომადგენლები ჯერ კიდევ ნოემბრის პირველი რიცხვებიდან აშანტაჟებენ, როცა მე-12 კლასელების საპროტესტო აქციები იმართებოდა.
№149-ე სკოლის სამეურვეო საბჭომ ადვოკატის შუამდგომლობებს მხარი დაუჭირა. შესაბამისად, საბჭო განათლების მინისტრ დიმიტრი შაშკინის ბრძანების საფუძველზე დირექტორის გათავისუფლების საკითხის განხილვას მხოლოდ მას შემდეგ გააგრძელებს, რაც ადვოკატის მიერ დღეს დაყენებული მოთხოვნები დაკმაყოფილდება.

Director of Public School #149 on Strike
Director of the Tbilisi Public School # 149 Maia Giorgadze and her attorney request to study all those documents based of which the minister of education fired her.
Attorney Revaz Rizhamadze raised the question at the session of the Tutorial Council of the Public School # 149. He said they do not agree with the conclusion and arguments of the general inspection of the Ministry of Education which became the basis for the minister’s decree to the Tutorial Council to discuss the dismissal of the school director.
The attorney said that in order to create normal working environment for the Tutorial Council and to allow them to pass unbiased conclusions, more documents shall be studied. First of all, Revaz Rizhamadze requests the General Inspection of the Ministry to provide them with all materials they have studied. Besides that, they provided the accountancy documents and 2008-2010 documents of State Purchase Agency, which deal with the Public School # 149, as evidence.
It was announced at the session of the Tutorial Council that the school director Maia Giorgadze went on strike. She still keeps her position as a school director but she is not going to implement her responsibilities as a director in protest. The attorney said his client started protest because of the oppression and threats against her. Maia Giorgadze alleges that officials of the ministry of education have been blackmailing her since the beginning of November when the pupils of the 12th grade participated in the protest rallies.
The Tutorial Council supported the solicitations of the attorney. So, they will discuss the decree of the Minister Dimitry Shashkin on the dismissal of the school director only after the requests of the attorney are satisfied.