დევნილებს საახალწლოდ კომპაქტური დასახლებებიდან გამოყრას უპირებენ
პარტია „ჩვენ თვითონ“ მთავრობას დევნილთა „სამარცხვინო გამოსახლების პროცესის“ შეჩერებას კატეგორიულად მოითხოვს და გეგმავს ამის შესახებ დეტალური ინფორმაცია მიაწოდოს დიპლომატიურ კორპუსს.
როგორც პაატა დავითაიამ პარლამენტში გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა, ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტრო ცინიკურ დამოკიდებულებას იჩენს დევნილებისადმი.
დეპუტატის ინფორმაციით, თბილისში კომპაქტურად ჩასახლებულმა დევნილებმა მიიღეს წერილობითი შეტყობინებები, რომლის მიხედვითაც, მათ ახალ წლამდე აუცილებლად უნდა დატოვონ შენობები. ამ დევნილებს ჩასახლებას ჰპირდებიან გურჯაანის სოფელ ბაკურციხეში, ჩხოროწყუს სოფელ ზუმში, ლესიჭინეში და ფოცხოეწერში, ზუგდიდის რაიონის სოფელ ჭკადუაში, ნარაზენში, ხობის რაიონის სოფელ ნოჯიხევში და აბაშის რაიონის სოფელ აბაშისპორში.
„მე მაინტერესებს იმ ჩინოვნიკის გულში ჩახედვა, ვინც დევნილებს საახალწლოდ სახლებიდან გამოყრას უპირებს“, – განაცხადა დავითაიამ და დასძინა, რომ პარტია „ჩვენ თვითონ“ ასეთი მოვლენებისადმი შეგუებას არ აპირებს და განსახლების სამინისტროსთან აქციების გამართვასაც გეგმავს.
„სირცხვილის კორიდორს მოვუწყობთ იმ ჩინოვნიკს, ვინც ნანა ფიფია „დაწვა“ – განაცხადა დავითაიამ და დასძინა, რომ ნანა ფიფიას „მკვლელობის“ შედეგი პროკურატურის დუმილი და ტელეკომპანიების მიერ დევნილებისა და მინისტრ კობა სუბელიანის მხიარული შეხვედრების გაპიარებაა.
პარტია „ჩვენ თვითონ“ არა კონკრეტულად ოკუპირებულ ტერიტორიებიდან დევნილთა, განსახლების და ლტოლვილთა მინისტრის, კობა სუბელიანის, არამედ მთავრობის პასუხისმგებლობის საკითხს აყენებს, რადგან დევნილებისადმი მიდგომებით, სწორედ მთავრობის მიერ დამტკიცებული სტრატეგია ირღვევა.
დეპუტატმა ის ფაქტიც გაიხსენა, რომ პრემიერ-მინისტრი ნიკა გილაური ორჯერ დაიბარეს ანტიკრიზისული საბჭოს სხდომაზე სწორედ დევნილთა საკითხზე და  ერთხელაც არ მივიდა. დავითაია დარწმუნებულია, რომ პრემიერს უბრალოდ კითხვებზე პასუხები არ ჰქონდა.

IDPs Might Be Evicted from Compact Settlements Before New Year
Political Party “By Ourselves” categorically demands the government to halt “process of shameful eviction of IDPs” and intends to inform the diplomatic corps accredited in Georgia about it.
The leader of the political party Paata Davitaia stated at the briefing in the parliament that the Ministry of IDPs from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia has cynic attitude to IDPs.
The MP said that IDPs, residing in compact settlements in Tbilisi, received letters according to which they have to leave the accommodations before New Year. Those IDPs are promised to be resettled to the village of Bakurtsikhe in Gurjaani district, to the villages of Zumi, Lesichine and Potskhoetseri in Ckhorotsku district, to the village of Chkadua, Narazeni in Zugdidi district, to the village of Nojikhevi in Khobi district and to the village of Abashispori in Abasha district.
“I wonder what the governmental official thought off when he decided to force out the IDPs from their accommodations before the New Year,” said Davitaia and added that the political party By Ourselves will never put up with similar situation and intends to hold protest rallies in front of the Refugee Ministry.
“We will arrange a “shame corridor” for the governmental official who made Nana Pipia to burn herself,” said Davitaia and added that the result of Nana Pipia’s “murder” is silence of the prosecutor’s office and propaganda about jolly meetings of the minister Koba Subeliani with IDPs on TV.
The political party By Ourselves does not request the punishment not only minister of IDPs from the occupied territories, accommodation and refugees Koba Subeliani but of the entire government because their attitude towards IDPs contradicts the strategy of the government. The MP also recalled that Prime Minister Nika Gilauri was invited to the session of the anti-crisis parliamentary committee two times but he did not appear there. Davitaia is sure that Prime-Minister could not reply their questions and that was the reason.