ტაძარი, სადაც ომში დაღუპულ აფხაზ და ქართველ მეომრებს ერთად მოიხსენიებენ
სამების ტაძრის ეზოში, საქართველოს პატრიარქის ლოცვა-კურთხევით ომში დაღუპული აფხაზი და ქართველი მეომრების სახელზე ტაძარი აშენდება. იდეა „დევნილთა კონგრესს“ და „საქართველოს მეომართა კავშირს“ ეკუთვნის. ამჟამად ტაძრის დაპროექტების ეტაპი სრულდება, მშენებლობა იანვარში დაიწყება და ერთ წელიწადში დასრულდება.
ტაძარი საპატრიარქოსთან არსებული ფონდის „მზე შინა და მზე გარეთას“ ფინანსური მხარდაჭერით აშენდება. ფონდის თანადამფუძნებელი, 23-ე ბრიგადის ოფიცერი, ვეტერანი, ამჟამად რუსეთში მცხოვრები ქართველი ბიზნესმენი მინდია გულუაა. „მზე შინა და მზე გარეთას“ საპატიო პრეზიდენტი კი საქართველოს პატრიარქია და ტაძარიც სწორედ მისი ლოცვა-კურთხევით შენდება. საპატრიარქომ მშენებლობისთვის მიწა სამების საკათედრო ტაძარში უკვე აკურთხა.
დევნილთა კონგრესის თვმჯდომარის, აფხაზეთის შსს-ს ყოფილი მინისტრის, დავით გულუას განცხადებით, ტაძრის აშენება ომში დაღუპული მეომრების ხსოვნის უკვდავყოფას და ქართველი და აფხაზი ხალხის დაახლოების იდეას ემსახურება: „მნიშვნელოვანია, რომ ეს ტაძარი არა მხოლოდ ომში დაღუპულ ქართველთა, არამედ აფხაზ მეომართა სახელზე შენდება. ცხადია, გადაჭარბებული იქნება მტკიცება, რომ ეს ფაქტი გარდამტეხ სასიკეთო ცვლილებებს შეიტანს ქართულ-აფხაზურ ურთიერთობებში, მაგრამ დადებით როლს რომ შეასრულებს, გვჯერა. ამ იდეის შესახებ აფხაზებმაც შეიტყვეს და გვითხრეს, რომ ტაძრის მშენებლობაში ისინიც ჩაერთვებიან და გვერდით დაგვიდგებიან“, – აცხადებს დავით გულუა, დევნილთა კონგრესის თავმჯდომარე.
როგორც დევნილთა კონგრესში აცხადებენ, ტაძრის მშენებლობაში ჩაერთვებიან აფხაზეთში, საქართველოს სხვა რეგიონებში და საზღვარგარეთ მცხოვრები აფხაზები, დევნილები, ომში დაღუპულთა ოჯახის წევრები.
დევნილთა კონგრესის თავმჯდომარის მოადგილე მამუკა აჩბა მიიჩნევს, რომ ეს ტაძარი იქნება ქათველებისა და აფხაზების ერთობის სიმბოლო: „მე ვფიქრობ, ეს იქნება ორი ხალხის კვლავ დაახლოებისა და ურთიერთობის გაღრმავებისკენ წინგადადგმული ნაბიჯი. ძალიან ნიშანდობლივია, რომ ტაძრის მშენებლობის ინიციატორები მეომრები და ომის ვეტერანები არიან. პირველ რიგში, სწორედ აფხაზი და ქართველი მეომრები და ომში დაღუპულთა ოჯახის წევრები უნდა შერიგდნენ“.
კონფლიქტოლოგი პაატა ზაქარეიშვილი მიიჩნევს, რომ ტაძრის აშენება ქართველებისა და აფხაზების ურთიერთობებში განსაკუთრებულ ცვლილებებს ვერ შეიტანს. როგორც Humanrights.ge-სთან საუბრისას პაატა ზაქარეიშვილმა განაცხადა, ერთადერთი, რასაც ქართულ-აფხაზური ურთიერთობების დარეგულირება შეუძლია, საქართველოს ხელისუფლების სწორი პოლიტიკა და გონივრული ნაბიჯები იქნება: „ასეთი ტაძარი რომ შენდება და დაღუპულთა სულებზე ლოცვა რომ შეგვეძლება, ძალიან კარგია. თუმცა, არა მგონია, ამან განსაკუთრებულად დიდი ცვლილება შეიტანოს ქართულ-აფხაზურ ურთიერთობებში. ტაძარი საერთოდ იმისთვისაა, რომ იქ ვილოცოთ. ეს ტაძარი კი მარტო იმისთვის თუ შენდება, რომ ქართულ-აფხაზურ ურთიერთობებში რაიმე ცვლილება მოხდეს, ეს გონივრული არ არის. ქართულ-აფხაზური ურთიერთობების დარეგულირების საქმეში, შედეგს გამოიღებს მხოლოდ ხელისუფლების გონივრული ქცევები. დანარჩენი, მათ შორის - ტაძრის მშენებლობაც, არის დამატებითი ღონისძიება, რისთვისაც განსაკუთრებული ფუნქციის მინიჭება არ შეიძლება“.
მამუკა არეშიძე, ექსპერტი კავკასიის საკითხებში: „შესაძლოა, ამ ტაძრის მშენებლობამ გადამწყვეტი როლი არ შეასრულოს ქართულ-აფხაზური ურთიერთობების ნორმალიზაციის საქმეში, მაგრამ ვფიქრობ, მნიშვნელოვან პოზიტიურ როლს მაინც შეასრულებს. ისიც ნუ დაგვავიწყდება, რომ მართალია, საქართველოს ეკლესია პრაქტიკულად ვერ ახერხებს აფხაზეთში შესვლას და ღვთისმსახურებას, მაგრამ ფორმალურად აფხაზეთი საქართველოს ეპარქიაა. დაახლოებით ამგვარი რამ გაკეთდა ესპანეთშიც სამოქალაქო ომის შემდეგ. ისტორიამ გვაჩვენა, რომ ამან თავისი დადებითი როლი შეასრულა“.
ტაძრის მშენებლობის იდეას დადებითა ეხმაურება აფხაზეთიდან დევნილი მწერალი, გურამ ოდიშარია: „შესანიშნავ საქმეს ეყრება საფუძველი. ბევრად ადრეც რომ გაკეთებულიყო ასეთი რამ, ძალიან კარგი იქნებოდა. ეს ომი დიდი უბედურება იყო ქართველებისა და აფხაზებისთვის. ორივე მხარე მსხვერპლია. ის ტაძარი, რომელიც სამების ეზოში აშენდება, ვფიქრობ, იქნება განგაშის ზარი, გაფრთხილება და შეხსენება, რომ აღარასოდეს აღარ უნდა განმეორდეს ომი ქართველებსა და აფხაზებს შორის. ჩვენ ხომ ის ხალხები ვართ, რომლებიც საუკუნეების განმავლობაში ერთად ვაგებდით ეკლესიებსა და ტაძრებს? ერთად, ერთმანეთის გვერდით ვლოცულობდით.  ამგვარი ტაძრის არსებობა, რომელიც აფხაზი და ქართველი მეომრების სახელზე იქნება აშენებული, ვფიქრობ, დადებითად იმოქმედებს ქართულ-აფხზურ ურთიერთობებზეც. ომში დაღუპულთა ოჯახის წევრებს, მეომრებს, ვეტერანებს, დევნილებს, ახალგაზრდებს და საერთოდ მთელ საზოგადოებას გვექნება ტაძარი, სადაც ყველანი ერთად ვილოცებთ ომში დაღუპულთა სულების მოსახსენებლად“.
გარდა ტაძრის მშენებლობისა, დევნილთა კონგრესი დევნილებისთვის პოლიკლინიკის მშენებლობასაც გეგმავს, სადაც დევნილებს, ომში დაღუპულთა ოჯახის წევრებსა და ვეტერანებს უფასო სამედიცინო დამხარებას გაუწევენ. პოლიკლინიკის მშენებლობისა და ინვენტარით უზრუნველყოფის თანხებს ფონდ „მზე შინა და მზე გარეთას“ თანადამფუძნებელი ბიზნესმენი მინდია გულუა გაიღებს.

The Church Where the Abkhazian and Georgian Warriors Are Mentioned Together
In the yard of Sameba Cathedral, the church will be built blessed by Georgian Patriarch dedicated to Abkhaz and Georgian warriors killed in the war. The idea belongs to IDP Congress and Georgian Warriors Union. The planning of the church is being completed. The construction will start in January and end in a year.
The church will be built by financial support of the Patriarchate Fund “Mze Shina da Mze Gareta. (The sun inside and outside)” The co-founder of the fund is the officer of the 23rd brigade, a veteran, Georgian businessman currently living in Russia Mindia Gulua. The honorable President of Mze Shina da Mze Gareta is Georgian Patriarch and the cathedral is being built by his blessings.
According to the statement of the head of the IDP congress, the former Minister of Abkhazia MIA, Davit Gulua, the church will immortalize the memories of the warriors passed away in the war and serve the idea of bringing together Georgian and Abkhazian people: “It is important that the church is built not only on behalf of Georgian warriors, but Abkhazians as well. Obviously, it is exaggerated that the fact will bring positive changes in Georgian-Abkhazian relations, but we are assured that it will play positive role. Abkhazians also heard about this idea and they will also join the construction of the temple and assist us,” – states Davit Gulua, the head of the IDP Congress.
As the IDP Congress states the Abkhazians living abroad and in other regions of Georgia, IDPs and the family members of warriors killed in the war will join the construction.
The deputy head of the IDP Congress Mamuka Achba thinks that this church will be the symbol of unity between Georgians and Abkhazians. “I think this will be a step forward for bringing together two nations. It is very significant that the initiators of the construction are warriors and the war veterans. Abkhazian and Georgian warriors and the family members of those killed in the war need to reconcile in the first place.”
The conflict scientist Paata Zakareishvili thinks that the construction of the church will not bring any changes in Georgian-Abkhazian relationship. As Paata Zakareishvili states to humanrights.ge, the only thing that can regulate Georgian-Abkhazian relations is the right politics and reasonable steps of Georgian government. “It is very good that this kind of church is being built and it is possible to pray for the souls of dead. However, I think it will not bring any change in Georgian-Abkhazian relationship. The church is for praying. If this church is being built for restoring Georgian-Abkhazian relationship, I do not consider it reasonable. Only the reasonable actions of government will bring outcome in regulating Georgian-Abkhazian relationships, as for the rest, including – church construction, it is additional activity which does not require special function.”
Mamuka Areshidze, expert in Caucasus issues: “Construction of this church might not impact the normalization process of Georgian-Abkhaz relations, but I think it will really play a positive role in it. We should not forget that although Georgian clergymen cannot enter Abkhazia and carry out religious services there, Abkhazia is still within the Georgian Eparchy. Similar thing was done in Spain after the civil war. The history shows that it had played its positive role.”
IDP writer from Abkhazia Guram Odisharia evaluates the construction of the church positively. “It is a very good initiative. It would have been good, if they had started it long before. This war was a huge tragedy for Georgian and Abkhaz peoples. Both parties have victims. The church in the yard of the St. Trinity Cathedral will be an alarm bell, warning and reminder for everybody not to unleash the war between Georgian and Abkhaz people again. We had been constructing churches together for so many centuries. We prayed together. This church, which will constructed in the name of Georgian and Abkhaz warriors, will have a positive impact on the Georgian-Abkhaz relations. The family members of the soldiers killed in the war, warriors, veterans, IDPs, young people and society in general will have the temple where we will pray together for the souls of the killed in the war.”
Besides construction of the church, the IDP Congress plans to construct polyclinics for IDPs where IDPs, family members of the killed in the war and veterans will receive free medical treatment. The construction and equipment of the polyclinic will be funded by the Foundation “Mze Shina Da Mze Gareta” (Sun Inside and Outside).