ხეთაში ჩასახლებული დევნილები საყოფაცხოვრებო პირობების მოგვარებას ითხოვენ
ხობის მუნიციპალიტეტის სოფელ ხეთაში, ტექნიკუმის ყოფილ შენობაში აფხაზეთიდან დევნილი ორმოცამდე ოჯახი ჩაასახლეს. ექვსი თვეა, მათ წყალი არ მიეწოდებათ და სასმელად უვარგის ჭის წყალს ეზიდებიან. რამდენჯერმე ბავშვები წყლით მოეწამლათ. დევნილები უხარისხოდ შესრულებულ სარეაბილიტაციო სამუშაოებზეც საუბრობენ. მათ საცხოვრებელს საკვამურები არა აქვს, რის გამოც ვერ თბებიან.
„ექვსი თვეა, გაუსაძლის პირობებში ვცხოვრობთ. აქ რაც ჩავსახლდით, შუქი არ გვქონდა. ოცი დღეა, ეს პრობლემა მოგვიგვარეს. ახლა წყალი არა გვაქვს და ერთი წელი არც გვექნება, როგორც ამას გვეუბნებიან. ჭის წყლით ვსარგებლობთ, რომელიც სასმელად უვარგისია და ბავშვებიც მოგვიწამლა. ხუთი შვილის დედა ვარ. აქამდე მცხეთაში ვცხოვრობდი. მეგონა, აქ ჩამოსახლებით რამე შეიცვლებოდა უკეთესობისკენ, მაგრამ ასე არაა. სახლებს საკვამურიც არა აქვს, ზამთარი კარს მოგვდგომია და რითი უნდა გავთბეთ, არ ვიცით?! ვთხოვ ჩვენ მინისტრს, მოვიდეს და ყურადღება მოგვაქციოს“, – გვითხრა მცხეთიდან ჩამოსახლებულმა დევნილმა ფიქრია ცხადაიამ.
დევნილთა ერთი ნაწილი ფართითაც უკმაყოფილოა. „შვიდსულიანი ოჯახს სამი ოთახი მოგვცეს. სარემონტო სამუშაოები უხარისხოდ არის შესრულებული. მივმართე ადგილობრივ ხელისუფლებას, სამეგრელოს რეგიონალური დევნილთა სამსახურის უფროს ლევან მიქაიას, მაგრამ ყურადღებას არავინ გვაქცევს. სულ გვპირდებიან და დროს წელავენ“, - გვითხრა დარეჯან გაბელიამ.
დევნილები ამბობენ, რომ შენობების სარდაფები ხშირად წყლით ივსება, ამოტუმბვაზე კი არავინ ზრუნავს. ეზოში არ დგას სანაგვე ურნები. ეზოც მოუწყობელია. „სარდაფებში რომ წყალი დგას, ამის შესახებ არაერთხელ ვაცნობეთ სოფლის გამგეობას, მაგრამ პრობლემა ჯერ კიდევ მოუგვარებელია. შენობის უკან სანაგვეა, რის გამოც ეზოში ანტისანიტარიაა. დევნილები კი ვართ, მაგრამ ჩვენც ხომ ადამიანები ვართ? ჩვენც ხომ გვინდა სისუფთავეში ცხოვრება?“ - ჩივის მარინა კაკულია.
სოფელ ხეთას დევნილთა სამსახურში გვითხრეს, რომ დევნილთა პრობლემების მოგვარება მათ კომპეტენციას სცდება და გამგეობაში გადაგვამისამართეს. გამგეობაში კი ამბობენ, რომ შენობების რეაბილიტაციისას პროექტში საკვამურები გათვალისწინებული არ იყო. წყლის პრობლემის მოგვარებას კი მომავალი წლის ბიუჯეტში გაითვალისწინებენ. ეზოს კეთილმოწყობაზეც  მომავალი წლიდან იზრუნებენ.
რალა ჩემია, ხობის მუნიციპალიტეტის გამგებლის მოადგილე: „ჩვენთვის ცნობილია ამ ადამინების პრობლემები. ვიცით, რომ მოსაგვარებელია წყლის საკითხი. სამწუხაროდ, ამ ადამიანებს რეაბილიტირებული ბინები ისე ჩაბარდა, რომ ბევრი აუცილებელი პირობა არ იყო შესრულებული. წყლის პრობლემაზე მინდა გითხრათ, რომ მთლიანად სოფელში არ არის საკმარისი წყლის დებეტი. ვფიქრობთ, ერთადერთი გამოსავალი საქაჩის დაყენებაა. უკვე მივმართეთ რამდენიმე არასამთავრობო ორგანიზაციას და შესაბამის სტრუქტურებს დახმარებისთვის. დევნილთა სამინისტრო დაგვპირდა, რომ ამ კუთხით მუშაობა ჩატარდება. თუ  ეს ვერ მოხერხდა, ბიუჯეტში გავითვალისწინებთ ამ ხალხის მოთხოვნას. სამწუხაროა, რომ საკვამურები პროექტით არ იყო გათვალისწინებული. ამიტომ ამ ადამიანებს მოუწევთ ინდივიდუალურად მოაგვარონ გათბობის საკითხი“.
დევნილები უიმედოდ არიან. მათი თქმით, სხვადასხვა არასამთავრობო ორგანიზაციებიდან და დევნილთა რეგიონალური სამსახურიდან მათ ჩასახლებას ხშირად სტუმრობენ და დაპირებებსაც უხვად იძლევიან, მაგრამ ასე  საქმე არ კეთდება. ისინი ახლა ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრის მოლოდინში არიან.

IDPs in Kheta Requesting Improvement of Their Life Conditions
In the village Kheta of Khobi municipality, in the former building of technical college, forty families of IDPs from Abkhazia have been accommodated. For six months, they have not been provided with water and have been carrying unhealthy water from the well. Several times, children got poisoned. The IDPs are talking about the unduly conducted rehabilitation works. Their houses do not have chimneys, thus they do not have heating system.
“For six months we have been living in intolerable conditions. We did not have electricity until twenty days ago. Now we do not have water. We were told we will not be provided with it for one more year. We use unhealthy well water. Our children were poisoned. I am a mother of five children. I lived in Mtskheta before. I thought something would improve after being accommodated here, but it did not. Our houses do not have chimneys. How can we keep ourselves warm in winter?! We are asking the Minister to pay attention to us,” – stated Pikria Tskhadaia, an IDP from Mtskheta.
Some IDPs are not satisfied with their residence places. “A family of seven members was given three rooms. The rehabilitation works have been conducted unduly. I addressed the local government, the head Regional IDP Service of Samegrelo Levan Mikaia, but nobody pays attention. They are protracting terms by giving us promises,” – stated Darejan Gabelia.
IDPs are stating that the cellars are being filled with water, but nobody thinks about carrying out the mumping works. There are no trash cans in the yard. The yard is unorganized. “Numerous times we addressed the village government about the water being dumped in the cellars, but the problem is still unsolved. There is a waste bin behind the building that brings insanitation. Are not IDPs people? Do not we want to live in clean conditions?” – complains Marina Kakulia.
In the IDP service of the village Kheta we were told that solving the issues of IDPs surpasses their competence and we were redirected to the local government. In the local government we were told that the chimneys were not envisaged for the rehabilitation project of the buildings. The problem issue is envisaged in the next year’s budget. Yard problems will also be taken care of next year.
Rala Chemia, the deputy governor of Khobi Municipality: “We are aware of problems of these people. We know that the water issue needs to be solved. Unfortunately, when these people were given the rehabilitated apartments, many conditions were not met. As for the problem of the water, I want to tell you that there is insufficient water debit in the whole village. I think the only solution is the mump construction. We already addressed several NGOs and the relevant structures for help. The Ministry of IDPs promised they would implement the relevant work. If not, we will envisage the request of these people in the budget. Unfortunately, the chimneys were not envisaged in the project. That is why these people will have to individually solve the problem of heating system.”
IDPs are desperate. According to them, they are often visited by different NGOs and regional service of IDPs and numerous promises are given, but it does not solve the issue. Now they are awaiting the Minister of Refugees and Accommodation.