საგადასახადო ორგანოებს ფარული თვალთვალი სასამართლოს თანხმობის გარეშეც შეეძლებათ
საგადასახადო ორგანოებს ფარული თვალთვალი სასამართლოს თანხმობის გარეშეც შეეძლებათ. პარლამენტის ეს გადაწყვეტილება 2011 წლის 1 იანვრიდან შევა ძალაში.
როგორც საკანონმდებლო ორგანოში აღნიშნავენ, გადაწყვეტილების საფუძველი დანაშაულის აღმოფხვრაა, რადგან პრაქტიკაში მოსამართლისთვის მიმართვის დრო არ რჩება ხოლმე და ეს საქმეს აზარალებს.
საკანონმდებლო ცვლილების ავტორთა აზრით, მოსამართლის თანხმობის გარეშე ფარული კამერის დამონტაჟება მხოლოდ ოპერატიული ინფორმაციისა და გონივრული ეჭვის საფუძველზე უნდა იყოს შესაძლებელი.
როგორც „ინტერპრესნიუსს“ გადაწყვეტილების ერთ-ერთმა ინიციატორმა დეპუტატმა გიორგი გოდაბრელიძემ განუმარტა, ქრონომეტრაჟის დროს სარდაფში კამერის დაყენება არასწორია, მაგრამ თუ ვიღაცას აქვს ოპერატიული ინფორმაცია, მაშინ ამის გამოყენება უნდა შეეძლოს.
ასეთი ოპერატიული ინფორმაციის მაგალითად გოდაბრელიძემ საბაჟოზე არაკანონიერი ტვირთის გასვლის შესახებ ცნობა დაასახელა.
მისი თქმით, ასეთ შემთხვევაში მოსამართლის ნებართვის აღებამდე, დრო გადის.
„მე შემიძლია, ტვირთი გავაჩერო, მაგრამ კამერას თუ დავუყენებ, შეიძლება სხვა პირზეც გავიდე და უფრო მეტი დანაშაული აღვკვეთო, ვიდრე ამ უკანონო ტვირთის ადგილზე დაკავებაა“, - დასძინა გოდაბრელიძემ.

The Tax Departments able of Secret Tracking without the Consent of Court
The tax departments will be able to secretly track without the consent of Court. This decision of Parliament will enter into force since January 1st of 2011.
As the legislation body notes the basis of the decision is crime eradication since sometimes there is not enough time to address the judge in practice and it brings damages to the case.
According to the authors of the legislative amendment, setting secret camera without the consent of judge should be able only on the basis of operative information and reasonable doubt.
As one of the initiators of the amendment, the deputy Giorgi Godabrelidze stated to Interpressnews, it is wrong to set a camera in the cellar during chronometrage, but if someone has operative information, he/she should be able to use it.
Example of such operative information was named to be the entering of illegal goods to the customs service by Godabrelidze.
According to him, in this case, time is lost before getting the judge’s permission. “I can stop the goods, but if I set the camera, I will be able to track another person and prevent more crimes while these illegal goods are being detained,” – added Godabrelidze.