ეროსი კიწმარიშვილი: „ბექაურის ბრალდებით გაკვირვებული და იმედგაცრუებული ვარ“
ხელისუფლებასთან დაპირისპირებული „ქართული პარტიის“ პოლიტიკური მდივანი  ეროსი კიწმარიშვილი აცხადებს, რომ გაკვირვებულია ტელეკომპანია „მაესტროს“ გენერალურ დირექტორის, კახა ბექაურის „უცნაური“ განცხადებით, თითქოს, იგი მას ტელეკომპანიის სარედაქციო პოლიტიკის შეცვლას აიძულებდა.
„ბექაურის ბრალდებით გაკვირვებული და  იმედგაცრუებული ვარ“, - განაცხადა კიწმარიშვილმა რადიო „პალიტრის“ ეთერში.
„გაუგებარია ბრალდების შინაარსი და პრეტენზიული ტონი ადამიანისგან, ვისთანაც ბევრი განხორციელებული პროექტი და  თბილი უერთიერთობა მაკავშირებდა“, -  დასძინა კიწმარიშვილმა.
კახა ბექაურმა  29 დეკემბერს გამართულ ბრიფინგზე თქვა, რომ ეროსი კიწმარიშვილმა, „რუსთავის მედია-მართვის კომპანიის“ დამფუძნებელმა, ტელევიზიას  „ყველა ფინანსური წყარო გადაუკეტა“, მას შემდეგ, რაც ვერ მიაღწია „მაესტროს“ სარედაქციო პოლიტიკის შეცვლას, მისი პარტიის სასარგებლოდ.
ბექაურმა  დასძინა, რომ ფინანსური კრიზისის გამო, ტელევიზია იძულებული გახდა, „მუშაობის საგანგებო რეჟიმზე“ გადასულიყო და  პროგრამირებაში ცვლილებები შეეტანა.
„რუსთავის მედია-მართვის კომპანიას“ „მაესტრო“ სამწლიანი მართვის უფლებით 2009 წლის ნოემბერში გადაეცა.  კომპანიას   ტელეკომპანიის ფინანსური  უზრუნველყოფა უნდა შეძლებოდა.
კიწმარიშვილის თქმით, მან ტელეკომპანია, „2 მილიონით“ დაააფინანსა, კომერციული ინტერესის გარეშე, და მხოლოდ იმიტომ, რომ ხელი შეეწყო ალტერნატიული საინფორმაციო საშუალების განვითარებისთვის.
„ტელეკომპანიას ვაფინანსებდი საკუთარი ფულით და ჩემს მიერ მოზიდული თანხებით.  მე ჩემი სამუშაო შევასრულე, „მაესტრო“ კრიზისიდან გამოვიყვანე  და ამით ჩემი ფუნქცია ამოვწურე“, - თქვა კიწმარიშვილმა.
„ქართული პარტიის“ პოლიტიკურმა მდივანმა რადიოეთერში განმარტა, რომ მიმდინარე წლის მარტში, მას შემდეგ, რაც პოლიტიკური კარიერა საბოლოოდ აირჩია,  „რუსთავის მედია-მართვის კომპანიასთან“ სამართლებრივი ურთიერთობაც გაწყვიტა. ამდენად, სურვილის შემთხვევაშიც კი, „მაესტროს“ სარედაქციო პოლიტიკის განსაზღვრაში ვერ ჩაერეოდა.  თუმცა, კიწმარიშვილმა აღიარა, რომ განხორციელებული დაფინანსების ფონზე, ტელევიზიის მუშაობა  „უკმარისობის გრძნობას“ ტოვებდა და ამის შესახებ ბექაურისთვისაც უთქვამს.
2010 წლის მარტში კიწმარიშვილმა კახა ბექაური ტელეკომპანიის ახალ დირექტორად დანიშნა, რომელსაც ტელევიზიის ყოველდღიური მენეჯმენტი ჩააბარა. კიწმარიშვილმა, მას შემდეგ, რაც თანამოაზრეებთან ერთად პარტია შექმნა, რამდენჯერმე განაცხადა, რომ  მას აღარაფერი აქვს საერთო „მაესტროსთან“.
ანალოგიურ განცხადებებს აკეთებდა ბექაურიც 29 დეკემბრამდე, ვიდრე კიწმარიშვილს არხის სარედაქციო პოლიტიკაში ჩარევასთან დაკავშირებით ბრალდებებს წაუყენებდა.
„ვიმედოვნებ, რომ ბექაურმა ცუდი სიზმარი ნახა. ან, რაღაც სხვა ხდება,  რომლის შესახებ ინფორმაცია არ გამაჩნია“, - განაცხადა კიწმარიშვილმა  ეთერში.
მმართველი კომპანიის დამფუძნებელმა ასევე თქვა, რომ „მაესტროს“ მენეჯმენტზე და თანხების მოზიდვაზეც პასუხისმგებელი იყო ბექაური, როგორც „რუსთავის მედია-მართვის კომპანიის“ მიერ დაქირავებული  დირექტორი.
„ბექაურს ფინანსების, მათ შორის, გრანტების მოზიდვაზე უნდა ეზრუნა“, - თქვა კიწმარიშვილმა.
ჟურნალისტის კითხვას, შეეძლო თუ არა   მმართველ კომპანიას ბექაურის თანამდებობიდან მოხსნა ცუდი მენეჯმენტისთვის, „ქართული პარტიის" პოლიტიკურმა მდივანმა უპასუხა, რომ ეს საკითხი „რუსთავის მედია-მართვის კომპანიის“ ახალი ხელმძღვანელობის გადასაწყვეტია, რომელიც მისი კომპანიიდან წასვლის შემდეგ განახლდა. თუმცა კიწმარიშვილს არ დაუკონკრეტებია, ვინ ხელმძღვანელობს ამჟამად მის მიერ დაარსებულ  ორგანიზაციას.
კიწმარიშვილმა ისიც თქვა, რომ მმართველი  კომპანიის მენეჯმენტს  „მაესტროს" ერთ-ერთ მფლობელთან, მამუკა ღლონტთან,  პრობლემის განხილვა სურს, თუმცა მან ამ შემთხვევაშიც არ  მიუთითა იმ პირის  ვინაობა, ვინც მმართველი კომპანიის მხრიდან ტელევიზიის მფლობელებთან ისაუბრებდა.

Erosi Kitsmarishvili: “I Am Surprised and Disappointed by Bekauri’s Accusations”
Political secretary of the Georgian Party Erosi Kitsmarishvili said he was surprised with the “strange” statements of the director general of the TV-Company “Maestro” Kakha Bekauri. He blamed Kitsmarishvili in the oppression on him to change editorial policy of the TV-Company.
“I am surprised and disappointed by Bekauri’s accusations,” said Kitsmarishvili in his interview with the Radio Palitra.
“I cannot understand the idea of his accusation and complaints. We had implemented many projects together and we had a very close relation with each other,” added Kitsmarishvili.
Kakha Bekauri said at the briefing on December 29 that Erosi Kitsmarishvili, the founder of the Rustavi Media-Management Company, “blocked all financial sources” for the TV-Company after he failed to change the editorial policy of the Maestro-TV.
Bekauri said because of the financial crisis the TV-Company had to shift to an emergency regime of activities and made some changes in programs.
Maestro TV-Company was assigned to the “Rustavi Media-Management Company” for three-year management in November of 2009. The Company had to financially support the TV-Company.
Kitsmarishvili said he had funded the Company with 2 million GEL without any commercial interests; he only wanted to support development of the alternative information source in the country.
“I funded the TV-Company with my own money and I also raised additional funds.  I executed my responsibilities. I assisted the Maestro TV to overcome the crisis and so I finished my function,” said Kitsmarishvili.
Political secretary of the Georgian Party clarified in his Radio-interview that in March of 2010, after he finally chose political career, he stopped all kind legal relations with the Rustavi Media-Management Company. So, he could not interfere in the editorial policy of the Maestro TV. However, Kitsmarishvili confessed that he was not content with the activities of the TV-Company in comparison to its funding. He had discussed this issue with Bekauri too.
Bekauri also made similar statements before December 29 before blaming Kitsmarishvili in the interference in the editorial policy of the Company.
“I hope, Bekauri dreamt a bad dream only; or there is something wrong but what - I do not know,” said Kitsmarishvili.
The founder of the ruling company added that Bekauri was responsible for the management and fund-raising at the Maestro-TV as a director hired by the Rustavi Media Management Company.
“Bekauri had to work on fund-raising,” said Kitsmarishvili.
Journalist asked whether the ruling company could fire Bekauri because of bad management. Political secretary of the Georgian Party said that this problem was to be settled by the new administration of the Rustavi Media Management Company. However, Kitsmarishvili did not name the new leaders of the organization.
Kitsmarishvili added that the management of the ruling company wants to discuss the problem with one of the owners of the Maestro-TV Mamuka Ghlonti. However, he did not mention the name of a person who wanted to meet Ghlonti from the ruling company.