„რა გვეკონცერტება?!“ - საბიუჯეტო სახსრების ხარჯვით უკმაყოფილო ბათუმელები
რაში იხარჯება ბათუმის ბიუჯეტი და ამის შესახებ რა ინფორმაციას ფლობენ მოქალაქეები, ეთანხმებიან თუ არა ისინი თანხების ასეთ განკარგვას - ეს იმ კითხვების მცირე ჩამონათვალია, რომელიც „ადამიანის უფლებათა ცენტრმა“ ბათუმელებს დაუსვა. ჩვენს მიერ შერჩეული რესპოდენტების უმრავლესობა ბათუმის ბიუჯეტის ოდენობასა და ხარჯვის თაობაზე ინფორმაციას არ ფლობს. გაბატონებულია ინდიფერენტიზმიც - ბევრს არც აინტერესებს, რაში იხარჯება სახელმწიფო სახსრები.
„გინდ გაუზრდიათ ბიუჯეტი და გინდ შეუმცირებიათ. განა ეგ ბიუჯეტი მარტო მაგათთვის არაა? ჩვენთვის, როგორც რიგითი ბათუმელისთვის, სამუშო ადგილია მთავარი. მუშად მუშაობის ადგილიც არა მაქვს. 20 დღით მუშაობდა ჩემი ძმა და ამის გამო სოციალური დახმარება მოგვიხსნეს ცხრასულიან, გაჭირვებულ ოჯახს“, - ამბობს თინათინ რუხაძე.
„ბიუჯეტი კი იზრდება, მაგრამ ეს პენსიონერები არ ვახსოვართ. წლები გავიდა უკვე მას შემდეგ, რაც პრეზიდენტი ასდოლარიან პენსიას დაგვპირდა. ალბათ დაივიწყეს ეს დაპირება“, - ამბობს ერთ-ერთი პენსიონერი.
„რაღაც ქანდაკებების გახსნისთვის და გახსნის პირდაპირ ეთერში ტრანსლაციისთვის დიდძალი თანხა დაიხარჯა. ჩვენ კი ლუკმა პურს გვართმევენ. მარშუტკის მძღოლებს სამარშრუტო ხაზის მოსაკრებლის რაოდენობას ფიქსირებული 20 ლარიდან 50 ლარამდე გვიძვირებენ“, - ამბობს მძღოლი, ნურიკო ზოიძე.
„კარგია ეს კონცერტები, მაგრამ ამ გაჭირვებულ ხალხს რა გვეკონცერტება?! ოჯახში პური როცა არ გაქვს, სად იშოვო თანხა, იმაზე დარდობ და ამ დროს არანაირი სურვილი არ გაქვს, რომელიმე ტელევიზიის პირდაპირ ეთერში ძეგლების გახსნას უყურო“, - გვითხრა ერთ-ერთმა სტუდენტმა.
ბათუმის გასული წლის ბიუჯეტი თითქმის ორი მილიონი ლარით გაიზარდა. ახალი ბიუჯეტის ოდენობის დადგენამდე კი, 30 ნოემბერს, ბათუმის საკრებულოს სხდომაზე, ბათუმის 2010 წლის ბიუჯეტი 3 381 500 ლარით გაიზარდა. მატება პრეზიდენტის სარეზერვო ფონდიდან გადმორიცხულმა თანხამ და მერიის საკუთრებაში არსებული უძრავი ქონების გასხვისებამ განაპირობა.
ტრანსფერიდან მიღებული ფინანსები, ძირითადად, კულტურულ ღონისძიებებზე ნაწილდება, კერძოდ: 1 453 000 ლარი - პლასიდო დომინგოს კონცერტისთვის, 296 400 ლარი საშობაო-საახალწლო გასართობი და სანახაობითი ღონისძიებების დასაფინასებლად, 72 100 ლარი ქალისა და მამაკაცის ქანდაკების გახსნის პირდაპირ ეთერში ტრანსლირებისთვის, 10 000 ლარი სხვადასხვა კულტურული ღონისძიებისთვის, ხოლო 1 550 000 ლარი ძველი ბათუმის უბნების რეაბილიტაციისათვის.
მაშინ უმრავლესობის მიერ წარდგენილ დადგენილებებს მხარი საკრებულოს ოპოზიაციამ არ დაუჭირა. „ქრისტიან-დემოკრატი“ ვაჟა ვერულიძე მიზეზად თანხების საკრებულოსგან დაუკითხავად გადანაწილებას, შესაბამისი პროექტების მოუმზადებლობას და სარეზერვო ფონდიდან გადმორიცხული თანხის გახარჯვის წინასწარ შემუშავებულ გეგმის არარსებობას ასახელებდა.

Batumi Residents Unsatisfied with Budget Spending
What is the Batumi budget spent on and what information the residents have on it, whether or not they agree with such spending – this is the short list of questions that the Human Rights Center asked Batumi residents. The majority of our respondents do not have information on budget amount and its spending. People are indifferent – many do not show interest in the state budget spending.
“Is not this budget just for them? Does it matter if they increase or decrease it? For us, ordinary Batumi residents, the main thing is employment. I do not even have a place to work as a laborer. My brother worked for 20 days and they cancelled the social assistance for a poor family with nine members,” – states Tinatin Rukhadze.
“The budget is increasing, but they do not remember us, pensioners. Years have passed since the President’s promise of hundred dollar pension. They have probably already forgotten this,” – states one of the pensioners.
“A lot of money has been spent for opening up and live broadcasting of some monument. We are deprived of our daily bread. The fee on Marshutka line has increased from 20 to 50 GEL,” – states driver, Nuriko Zoidze.
“These concerts are good, but are we on mood for concert?! When you do not have bread at home, the main thing you are concerned about is how to get money and you have no desire to watch the monument opening in the live TV,” – stated one of the students.
The last year’s budget of Batumi has increased almost by two million GEL. Before determining the new budget, on November 30th, at the Session of Batumi City Council, Batumi 2010 budget increased by 3 381 500 GEL. The increase was conditioned by the transfer of money from the President’s reserve Foundation and alienation of property under City Hall’s ownership.
The finances obtained from the transfer, basically, are spent on cultural activities, specifically: 1 453 000 GEL – for Placido Domingo’s concert, 296 400 – for financing entertainment activities for Christmas and New Year’s, 72 100 GEL for live broadcasting of opening the monument of man and woman, 10 000 GEL for different cultural activities, and 1 550 000 GEL for rehabilitation of Old Batumi.
At that time the opposition of City Council did not support the resolutions presented by the majority. Christian-Democrat Vazha Verulidze named the following reasons for refusal: the distribution of sums without Sakrebulo’s consent, unpreparedness of the relevant projects and the absence of the preliminarily worked out plan on reserve foundation money spending.