დევნილთა გამოსახლების პროცესი 15 იანვრიდან დაიწყება
პოლიტიკური მოძრაობა "თავისუფალი საქართველოს" აფხაზეთის ორგანიზაციის წარმომადგენლებმა განსახლების სამინისტროში ადმინისტრაციული საჩივარი შეიტანეს და დევნილთა გამოსახლების პროცესის შეჩერება მოითხოვეს. საჩივარს ხელს აწერს 18 დევნილი 14 ობიექტიდან.
როგორც ჟურნალისტებთან საუბრისას "თავისუფალი საქართველოს" აფხაზეთის ორგანიზაციის ხელმძღვანელმა, ირაკლი ციკორიამ განაცხადა, დევნილებს გამოსახლების შესახებ შეტყობინება ხელმოწერისა და ბეჭდის გარეშე დაურიგდათ და ეს პროცესი ნებაყოფლობით არ მიმდინარეობს.
"თავისუფალი საქართველოს" წარმომადგენლები ასევე ითხოვენ, სამინისტრომ აღნიშნული საჩივარი ზეპირი მოსმენით განიხილოს და დაინტერესებულ მხარეს შეატყობინოს. სამინისტრო დევნილებს საცხოვრებელ ფართებს აბაშის, ხობის, ზუგდიდის, წალენჯიხის და კახეთის სოფლებში სთავაზობს.
ირაკლი ციკორიას განცხადებით, სამინისტროს მიერ შეთავაზებული ობიექტები, ძირითადად, ყოფილი სკოლისა და საბავშვო ბაღების შენობებია, პირობები კი – გაუსაძლისი.
ლტოლვილთა განსახლების სამინისტროს საერთაშორისო ურთიერთობის დეპარტამენტის წარმომადგენელმა იულია ხარაშვილმა ჟურნალისტებს განუცხადა, რომ გამოსახლების პროცესი საერთაშორისო ორგანიზაციებთანაა შეთანხმებული და სახელმწიფოს არ აქვს შესაძლებლობა, ყველა დევნილი საცხოვრებლით თბილისში დააკმაყოფილოს.

IDPs to Be Evicted Starting January 15
Representatives of Abkhazian office of the political movement ‘Free Georgia’ filed a complaint with the Ministry of IDPs from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees, requesting the cessation of the eviction process. 18 IDPs from 14 buildings signed the complaint.
The head of the Abkhazian office of the political movement Irakli Tsikoria reported that IDPs received notices of eviction without seals or signatures; thus this process is invalid.
Representatives of the group Free Georgia requested that the Ministry discuss the complaint and inform the concerned citizens about their decision. The Ministry offers alternative accommodations to IDPs in villages in the Abasha, Khobi, Zugdidi and Tsalenjikha districts of Western Georgia and in the Kakheti region of Eastern Georgia.
Irakli Tsikoria said the alternative buildings provided to IDPs are mostly former schools and kindergartens where conditions are unbearable.
Representative of the international relations department of the Ministry of IDPs from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees, Yulia Kharashvili, told journalists that the eviction process agrees with international organizations and that the state cannot give alternative shelters to every IDP in Tbilisi.