„ფრიდომ ჰაუსის“ მორიგი ანგარიში
მსოფლიოში თავისუფლების მხრივ ვითარება ზედიზედ მეხუთე წელი გაუარესდა - ასეთ დასკვნამდე მიდის ავტორიტეტიანი უფლებადამცავი ორგანიზაცია, „ფრიდომ ჰაუსი“, რომელმაც გამოაქვეყნა წლიური ანგარიში მსოფლიოში თავისუფლების შესახებ. მასში ასახულია ვითარება მსოფლიოს 194 ქვეყანაში და 14 ტერიტორიაზე, მათ შორის უთანხმოების გამომწვევ ტერიტორიებზე, როგორიცაა აფხაზეთი და ცხინვალის რეგიონი. დანარჩენ საქართველოში, თავისუფლების მხრივ, „ფრიდომ ჰაუსის“ შეფასებით, გარკვეული გაუმჯობესება შეინიშნება.
მსოფლიოს მრავალ ქვეყანაში ავტორიტარული რეჟიმები სულ უფრო აძლიერებენ თავისუფლების შეზღუდვას, - აღნიშნავს „ფრიდომ ჰაუსი“ წლევანდელ ანგარიშში: „თავისუფლება მსოფლიოში 2011“. შეერთებულ შტატებში დაფუძნებული ეს ორგანიზაცია 1972 წლიდან მოყოლებული ყოველწლიურ მიმოხილვებში ასახავს ვითარებას მსოფლიოში ადამიანების თავისუფლების კუთხით. საამისოდ ის აგროვებს ინფორმაციას ფაქტორებზე, როგორიცაა გამოხატვის თავისუფლება, პოლიტიკური პლურალიზმი, შეკრების თავისუფლება და თითოეულ ქვეყანას მიუჩენს სტატუსს: მას თავისუფლად, ნაწილობრივ თავისუფლად, ან არათავისუფლად მიიჩნევს.
2010 წელს 25 ქვეყანაში აღინიშნა მნიშვნელოვანი უკუსვლა. ამ პროცესს ასახავს თავისუფლის სტატუსის მქონე სახელმწიფოების რიცხვის შემცირება ორით, 85-მდე. ორ სახელმწიფოს შორის, რომლებიც თავისუფალთა რიგს გამოაკლდნენ და ახლა ნაწილობრივ თავისუფლის სტატუსი აქვთ, არის უკრაინა, მექსიკასთან ერთად.
„უკრაინა (ბალტიისპირეთის სახელმწიფოების გარდა) ყოფილი საბჭოთა კავშირის ერთადერთი ქვეყანა იყო, რომელიც თავისუფალ ქვეყნად იყო შეფასებული - ერთადერთი ამ რეგიონში. მაგრამ გასული წლის პროცესების შემდეგ, ახლა უკრაინა ნაწილობრივ თავისუფლად არის შეფასებული და შეგვიძლია ვთქვათ, რომ ცალკეული ქვეყნისთვის ეს არის 2010 წლის ყველაზე მნიშვნელოვანი და გულდასაწყვეტი გაუარესება“, - ამბობს „ფრიდომ ჰაუსის“ კვლევითი განყოფილების დირექტორი, არჩ პუდინგტონი.
ამ ორგანიზაციის მაჩვენებლებით თუ ვიმსჯელებთ, მსოფლიოში ერთადერთი რეგიონი არსებობს, რომელშიც 2001 წლის შემდეგ, პოლიტიკური უფლებების და სამოქალაქო თავისუფლებების მხრივ, მთლიანობაში, დაღმასვლა შეინიშნება: ყოფილი საბჭოთა რესპუბლიკები (ბალტიისპირეთის სახელმწიფოების გამოკლებით).
პუდინგტონს, რომელსაც ჩვენი რადიოს კორესპონდენტი ესაუბრა, უჭირს მიზეზის განსაზღვრა. მაგრამ ის რამდენიმე ფაქტორზე მიუთითებს: საბჭოთა მემკვიდრეობაზე, რუსეთის არადემოკრატიულ გავლენაზე და ეკონომიკურ ძალაზე, რომელსაც ნავთობის და გაზის მდიდარი რესურსები ანიჭებს რეჟიმებს, მათ შორის, აზერბაიჯანსა და თურქმენეთში.
„ყოფილ საბჭოთა კავშირში (ბალტიისპირეთის სახელმწიფოების გარდა) ბოლო 5-10 წლის მანძილზე, შეიძლება ითქვას, რომ დაღმასვლა დაღმასვლას მოსდევდა. რუსეთი იდგა ამ პროცესის სათავეში, თუმცა მსოფლიოში ერთ-ერთი ყველაზე რეპრესიული რეგიონია შუა აზია, სადაც უზბეკეთი და თურქმენეთი სულ ბოლოში არიან თავისუფლების ინდექსით, და ძალიან დაბალი მაჩვენებლები აქვს ტაჯიკეთს, ისევე როგორც აზერბაიჯანს“, - ამბობს პუდინგტონი.
მას შემდეგ, რაც უკრაინამაც დაკარგა თავისუფლის სტატუსი, აღარ დარჩა არც ერთი პოსტსაბჭოთა რეპსპუბლიკა (ისევდაისევ ბალტიისპირელების გარდა), თავისუფლის სტატუსი რომ ჰქონდეს.
საქართველო ნაწილობრივ თავისუფლად ითვლება. ამასთან, შეინიშნება გარკვეული გაუმჯობესება. როგორც ფრიდო ჰაუსის სამეცნიერო განყოფილების უფროსი, ქრისტორფერ უოკერი ამბობს: „საქართველოში გარკვეული გაუმჯობესებები იყო - ნაწილობრივ, მანამდე არსებული ვითარების აღდგენა სფეროებში, რომლებშიც მნიშვნელოვანი გაუარესება შევნიშნეთ 2008 წლის საშინაო-პოლიტიკური დაპირისპირების, სამხედრო კონფლიქტისა და რუსეთის ინტერვენციის დროს“.
„ფრიდომ ჰაუსი“ გარკვეულ გაუმჯობესებაზე მიუთითებს კიდევ ორ ყოფილ საბჭოთა რესპუბლიკაში - ყირგიზეთში და მოლდავეთში. მათგან განსხვავებით, გაუარესების ტენდენცია შეინიშნება ბელორუსიაში და რუსეთში. რუსეთში - ჩინეთთან, ეგვიპტესთან, ირანთან და ვენესუელასთან ერთად - „ფრიდომ ჰაუსის“ შეფასებით, ძლიერდება რეპრესიული, თავისუფლების შეზღუდვისაკენ მიმართული ზომები. თავისუფლების ყველაზე დაბალი ხარისხის მქონე რეგიონებად კი ანგარიშში სახელდება ახლო აღმოსავლეთი და ჩრდილოეთი აფრიკა.
„მთელს მსოფლიოს თუ გადავხედავთ, დაღმასვლა ძალიან დიდი არ ყოფილა, მაგრამ უკვე ზედიზედ მეხუთე წელია, რაც დაღმასვლა შეინიშნება მსოფლიოს უმეტეს რეგიონში. ამდენად, 2010 წელი პოზიტიური წელი არ იყო თავისუფლებისათვის“, - ამ დასკვნამდე მიდის უფლებადამცავ ორგანიზაცია „ფრიდომ ჰაუსის“ კვლევითი განყოფილების დირექტორი, არჩ პუდინგტონი.
უფლებადამცავი ორგანიზაციის ცალკე სიაში, უთანხმოების გამომწვევ ტერიტორიებს შორის შეყვანილია აფხაზეთი და ცხინვალის რეგიონი. აფხაზეთს ნაწილობრივ თავისუფლის, სამხრეთ ოსეთს კი არათავისუფლის სტატუსი ენიჭება.

Freedom House Report
Global freedom suffered its fifth consecutive year of decline in 2010 – the influential human rights organization “Freedom House” concluded in its annual report about freedom in the world. The report evaluates the situation in 194 states and 14 territories worldwide – among them are the disputed territories of Abkhazia and Tskhinvali. According to the Freedom House, some gains were made in the rest of Georgia.
The world’s most powerful authoritarian regimes acted with increased brazenness in 2010, concluded the Freedom House in its last report “Freedom in the World 2011”. Published annually since 1972, Freedom in the World examines the ability of individuals to exercise their political and civil rights. The organization collects information about freedom of expression, political pluralism, and freedom of assembly; then based on its findings it assigns corresponding status to each country: free, partly free and not free.
A total of 25 countries showed significant declines in 2010. The number of countries designated as Free fell from 89 to 87. The two states who’s statuses decline were Ukraine and Mexico. “Ukraine (except the Baltic states) was the only post-Soviet state which was previously declared to be Free. But after the last year’s events, Ukraine fell from Free to Partly Free and we can say, it is the most important and worst decline for the state,” Arch Puddington, director of research at Freedom House said
According to the Freedom House, there is only one region worldwide where decline was observed in the field of political and civil rights since 2001: post-soviet states (except Baltic States).
Puddington cannot identify the reason of the decline but he indicates several factors: Soviet inheritance, non-democratic influence of Russia and economic power gained by the regimes with the support of rich oil and gas resources like in Azerbaijan and Turkmenistan.
“In the former Soviet Union (except Baltic States) the decline was following declines for the last 5-10 years. Russia was on the top of this process however Middle Asia is considered to be the most repressive region in the world where Uzbekistan and Turkmenistan are last on the list; Tajikistan also has very low index as well as Azerbaijan,” said Puddington.
After the Ukraine lost the status of Free State, there are no states left in the post-Soviet region (except Baltic States) with Free status.
Georgia is Partly Free though, and some gains were noted. Director of Studies at the Freedom House, Christopher Walker, said: “Some gains were noted in Georgia – the situation improved in several fields but decline started after inner-political controversy, military conflict and Russian intervention of 2008.”
Freedom House indicates some improvements noted in two more post-soviet states Kyrgyzstan and Moldova. Unlike these two, decline was noted in Belarus and Russia. In Russia, together with China, Egypt, Iran and Venezuela, according to the Freedom House, repressive and freedom restricting measures are getting stronger. The Middle East and North Africa are still the regions with the lowest levels of democracy and continue to be the same in 2010.
“The decline was not very significant worldwide but global freedom suffered its fifth consecutive year of decline in most regions of the world. Thus, 2010 was not a positive year for freedom,” concluded Arch Puddington.
The human rights organization puts Abkhazia and Tshkinvali region in the table of Disputed Countries; Abkhazia was considered Partly-Free and South Ossetia – Not Free.