როგორ ცდილობდა „სოდი“ მოსამართლის დაჭერას და როგორ შეიკერა „ყირგიზელი გოგონების ტრეფიკინგის საქმე“
„ყირგიზელი გოგონების ტრეფიკინგის საქმე“ გორიდან სტრასბურგში ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოში გაიგზავნა. სპეციალური ოპერატიული დეპარტამენტის (სოდ) მიერ დაკავებული ზაზა ამირიძე თავს უდანაშაულოდ ცნობს. მის ინტერესებს ადვოკატი ლია მუხაშავრია იცავს. ქართულმა სასამართლომ ამირიძეს 12 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა, რომლის ათვლა 2006 წლის დეკემბრიდან დაიწყო.
ყირგიზელი სამი გოგონა გორში შემდეგნაირად მოხვდა: ვალეს გამშვებ პუნქტში ავტობუსში გორში მცხოვრები ანა მაზანაშვილი იმყოფებოდა. პოლიციამ ავტობუსში სამი გოგონა ამოიყვანა და თბილისამდე გამგზავრება სთხოვა. ანა მაზანაშვილმა თურქეთიდან დეპორტირებული გოგონები გაიცნო, გორში მიიპატაჟა და სამშობლოში გამგზავრებამდე დარჩენა და დახმარება შესთავაზა.
ყირგიზელი გოგონები გორში დაახლოებით ერთი თვე გაჩერდნენ. შემდგომში მათ მიერ სოდის განყოფილებაში მიცემული ჩვენებით ირკვევა, რომ ანა მაზანაშვილი ზაზა ამირიძესთან ერთად გოგონებს აიძულებდა სექსუალური მომსახურება გაეწია ჯარისკაც ვახტან გ.-სთვის, შემდეგ კი სხვა უცნობ მამაკაცებისთვის.
გოგონები იმასაც ამბობდნენ, რომ სექსუალური ექსპლუატაცია გორში მდებარე სასტუმრო „ვიქტორიაში“ ხდებოდა. ეს არ დასტურდება სასტუმროს ხელმძღვანელის მიერ გაცემული ცნობით, რომლის მიხედვით, ეს ადამიანები არასდროს დაფიქსირებულან აღნიშნულ სასტუმროში.
ერთი თვის შემდეგ ყირგიზელ გოგონებს და ანა მაზანაშვილს ურთიერთობა დაეძაბათ. ანა მაზანაშვილის თქმით, გოგონები გორს უკეთ გაეცნენ, ჰქონდათ სრული თავისუფლება და თავისუფლად დადიოდნენ ქალაქში, რაც მის გაღიზიანებას იწვევდა. რამდენიმე ხნით იკარგებოდნენ კიდეც.
ეს ფაქტი ჩვენთან საუბარში ჯერ კიდევ სამი წლის შინ შიდა ქართლის სამხარეო პოლიციის უფროსის მოადგილემ ზურაბ ჭაბუკიანმა დააფიქსირა: „ერთხელ მაგ გოგონებთან ერთად შემხვდა ანა მაზანაშვილი. შემდეგ დამირეკა და მთხოვა, მათ მოძებნაში დავხმარებოდი, რადგან აღარ ჩანდნენ. ვუთხარი, რომ ცოტა ხანი კიდევ დალოდებოდა, რადგან შესაძლოა, გამოჩენილიყვნენ. წინააღმდეგ შემთხვევაში, შეეძლო განცხადება შემოეტანა“, - გვითხრა ზურაბ ჭაბუკიანმა. მართლაც ყირგიზელი გოგონები გამოჩნდნენ.
რამდენიმე ხნის შემდეგ გოგონებმა გადაწყვიტეს სამშობლოში წასვლა. თბილისი-ბაქოს მატარებელზე გორში მცხოვრებმა რამაზ ცაციაშვილმა სადგურამდე გააცილა, ბილეთები აუღო და გაამგზავრა. საზღვარზე გოგონები მესაზღვრეებმა დააკავეს და უკან დააბრუნეს. სწორედ ამის შემდეგ დაიწყო სოდმა გამოძიება და ჩვენებების ჩამორთმევა, თითქოს ისინი ანა მაზანაშვილის სახლში იყვნენ გამოკეტილები და იგი ზაზა ამირიძესთან ერთად ეწეოდა მათ სექსუალურ ექსპლუატაციას.
სოდმა დააკავა როგორც ზაზა ამირიძე, ასევე ანა მაზანაშვილი. ანა მაზანაშვილი დღეს თავისუფალია, ხოლო ზაზა ამირიძე 12-წლიან სასჯელს იხდის.
ზაზა ამირიძე: „იცოდნენ რომ მე სასამართლოში მანდატურად ვმუშაობდი. 2006 წლის 7 დეკემბერს დამიჭირეს. შემომთავაზეს, 300 დოლარი შემეტანა მოსამართლე ბონდო ვათიაშვილისთვის. მიზეზს მნიშვნელობა არ ჰქონდა. დამარიგეს, უთხარი, რომ საქეიფოდ მივდივარ, მეშინია არ დამეხარჯოს და შემინახეო. მარტო ხელი მოკიდოსო. მე რომ ამაზე არ წავედი, შანტაჟები მოდიოდა. ვინც ამას მეუბნებოდა, ვიცი, რომ ნოდარი ჰქვია, სოდის თანამშრომელია. როცა დამაკავეს, ჯერ მეუბნებოდნენ, რომ დაზარალებული მკვდარია და შენი მოკლულიაო. ანი თურქეთშია და „ტრუპიაო“. მიდიოდა ზეწოლა. ადვოკატის აყვანის უფლებასაც არ მაძლევდნენ. ბოლოს იძულებული გახდნენ, ჩემი ბიძაშვილისთვის დამერეკა, რომელიც ადვოკატია. იგი დაკავებიდან რამდენიმე საათის შემდეგ მომიყვანეს“.
საინტერესოა, რომ სამი ყირგიზელი გოგონადან დაზარალებულად ცნობილია მხოლოდ ერთი, დანარჩენები - მოწმის სტატუსით არიან. მოწმე ორი გოგონა სასამართლო სხდომაზე აცხადებდა, რომ „დაზარალებული თანამოქალაქე ყირგიზელი გოგონა თვითონ ეძებდა მამაკაცებს; დადიოდა თავისთვის და ფულისთვის მუშაობა უნდოდა; ის მეგობრობდა ჯარისკაც ვახტანგ გ-სთან, ურეკავდნენ უცნობი პირები, აკითხავდნენ მანქანით და ისიც მიჰყვებოდა მარტო;  არავის უჯერებდა და როცა სურდა, მარტო სეირნობდა ქალაქში, მთელი დღეები იკარგებოდა.
პროკურატურამ ეს ორი მოწმე ყირგიზელი გოგონა ჩვენების შეცვლისთვის დააპატიმრაა. ხოლო 6 თვის შემდეგ მათთან გაფორმებული საპროცესო შეთანხმების წყალობით გაათავისუფლა.
აღნიშნულ საქმეზე საქართველოს უფლებადამცველმა პარლამენტარმა ელენე თევდორაძემ საქართველოს მაშინდელ გენერალურ პროკურორს ზურაბ ადეიშვილს გაუგზავნა წერილი, სადაც აღნიშნავს, რომ ზაზა ამირიძის ქმედებაში ტრეფიკინგის ნიშნები არ იკვეთება.
აღსანიშნავია ის გარემოებაც, რომ დაზარალებული ყირგიზელი გოგონას ადვოკატი ნინო ხაინდრავა ერთ-ერთი გამომძიებლის, მ. გაგოშიძის მეზობელი იყო, ცხოვრობდა იმავე სახლში (თბილისი, ლადო ასათიანის #40). სასამართლო ასევე არ დაინტერესდა იმ საკითხის გარკვევით, ჰქონდა თუ არა რამე გავლენა გამოძიებას თარჯიმანთან. როგორც ცნობილია, პრეტენზიები არსებობდა ყირგიზელი მოწმე გოგონების ჩვენებების რეალობასთან, რადგან რამდენიმე შემთხვევაში არასწორ თარგმანზე მიუთითეს.
სასამართლოს ყველა ინსტანციამ დაზარალებულის ჩვენება გაიზიარა. ამჯერად კი განაჩენს სტრასბურგის სასამართლო გამოიტანს.

SOD Attempts to Arrest Judge and Fabricates Case on Trafficking of Kirgiz Girls
A case involving the trafficking of Kirgiz Girls was sent to the European Court of Human Rights from Gori. Zaza Amiridze, who was detained by the Special Operative Department (SOD) pleaded not guilty to the charges. His attorney is Lia Mukhashavria. The Georgian court imposed 12 years of imprisonment on Amiridze which started in December, 2006.
Three Kirgiz girls arrived in Gori after they met Gori resident Ana Mazanashvili at the Vale checkpoint. The police officers showed the three girls up on the bus and asked them to travel to Tbilisi. Ana Mazanashvili got acquainted with them and invited them to Gori and offered them to stay at her place before traveling to their homeland.
The Kirgiz girls stayed in Gori for about one month. Then, according to their testimonies to the SOD, Ana Mazanashvili together with Zaza Amiridze compelled the girls to have sexual intercourse with soldier Vakhtang G and then with other men too.
The girls alleged that their sexual exploitation took place in the Gori based hotel Victoria. This fact has not been confirmed, as the notification issued by the head of the hotel suggests that those people have never been registered in the hotel.
One month later, the relationship between the Kirgiz girls and Ana Mazanashvili became more complicated. Ana Mazanashvili said the girls became familiar with the town in Gori and used to walk around it freely; Mazanashvili did not like their behavior because they used to disappear for several days.
Three years ago, former deputy head of the Shida Kartli regional police Zurab Chabukiani confirmed this fact in his interview with us. “Once, I met Ana Mazanashvili together with those girls. Later, she called me and asked assistance to look for those girls because they had disappeared. I suggested for her to wait a bit because they could appear at any time. If not, I told her she could submit an application to our department,” said Zurab Chabukiani. Indeed, the Kirgiz girls soon appeared.
Afterwards, the girls decided to return to Kirgizstan. Gori resident Ramaz Tsatsiashvili saw them to the railway station where they had to take the Tbilisi-Baku train; he bought tickets for them and sent them to Baku. The frontier police officers detained the girls at the border checkpoint and sent them back. After that, the SOD started an investigation and interrogation of people; the girls alleged that Ana Mazanashvili had locked them at home and she- together with Zaza Amiridze- sexually exploited them.
The SOD arrested both Zaza Amiridze and Ana Mazanashvili. The latter is free today but Zaza Amiridze is serving a 12-year-imprisonment sentence.
Zaza Amiridze: “They knew I was a bailiff at the court. On December 7, 2006 they arrested me. They offered me to bribe Judge Bondo Vatiashvili with 300 USD for any reason. They suggested me to ask him to save the money for me since I was going to a party; they wanted him just to touch the money and it could have been enough for them to blame him. Since I did not accept their offer, they started to blackmail. I know the name of the person who contacted me – Nodari – an employee of the SOD. When they detained me they said the victim was dead and I had killed her. Ani was dead in Turkey. They were intimidating me. They did not allow me to hire an attorney. Finally, they had to allow me to call my cousin who is a lawyer. I met him only several hours after detention.”
It is interesting that only one out of three Kirgiz girls are victims; the other two have witness status. The witnesses stated at the trial that “the victimized Kirgiz girl was personally looking for men; she preferred to move around alone and wanted to earn money; she had made friends with the soldier Vakhtang G; strangers also called her; picked her up by cars and she used to accompany them alone. She did not listen to anybody at all and used to walk alone in the town whenever she wanted; she used to disappear for several days.”
The prosecutor’s office detained the two witnesses for the amended testimony. Six months later, they were released based on the plea-agreement.
Regarding this case, MP Elene Tevdoradze petitioned to the former prosecutor general of Georgia Zurab Adeishvili and informed him that there were no signs of trafficking in the activities of Zaza Amiridze.
It is noteworthy that the attorney of the victim Kirgiz girl Nino Khaindrava was a neighbor of one of the investigators in the case M. Gagoshidze; they lived in the same residential building (Lado Asatiani Street 40, Tbilisi). The court did not try to investigate whether the investigation had any influence over the interpreter. Reportedly, there were some complaints regarding the verification of the testimonies of the Kirgiz witnesses; they complained about incorrect translation in several cases.