ტელეკომპანია Fox News საქართველოში ებრაელი ბიზნესმენების სასამართლოს ეხმაურება
ტელეკომპანია Fox News საქართველოში დაკავებული ორი ებრაელი ბიზნესმენის საქმეს ეხმაურება და ქვეყანაში არსებულ მდგომარეობას განიხილავს.
„ეს არის შემთხვევა, რომელიც წინა პლანზე წამოსწევს შეთანხმებების შეუსრულებლობას ქვეყანაში, რომელიც ნატო-სთან თანამშრომლობს და  დემოკრატიის შუქურასაც უწოდებენ მსოფლიოს ამ ნაწილში. აქ საინვესტიციო შესაძლებლობები არსებობს, მაგრამ სამოქალაქო ომი და კორუფცია ჯერ კიდევ ამ სივრცის ნაწილია. ბიზნესგარიგეგების დადება საქართველოსთან სახიფათოა. საქართველოს დემოკრატიულობა,ასევე, ეჭვქვეშ დადგა 2007 წელს დამოუკიდებელი ოპოზიციური ტელევიზიის დახურვის შემდეგ, რომელშიც „ფოქს ნიუსის“ დედობილ კომპანიას „ნიუს კორპორეიშენს“ ჰქოდა წვლილი და, ასევე, მშვიდობიანი გამოსვლების დარბევის შემდეგ“, - ნათქვამია სიუჟეტში.
ბიზნემენების საქმის კომენტირებისას, ნიუ-იორკში ისრაელის ყოფილმა კონსულმა ალონ პინკუსმა განაცხადა, რომ თუ საქართველოს სურს, „განათლებული მსოფლიოს“ ნაწილი იყოს, ეს ადამიანები უნდა გაათავისუფლოს.
„მაგრამ საქართველოს ხელისუფლება ამტკიცებს, რომ ამ ორმა ადამიანმა ეკონიმიკის მინისტრის მოადგილეს ქრთამი შესთავაზეს“, - იუწყება Fox News.
ებრაელი ბიზნესმენების ბედით ისრაელის პრეზიდენტი შიმონ პერესიც დაინტერესდა. მან პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილს დაურეკა, გამოძიების მიმდინარეობის სამართლიანობით დაინტერესდა და ქართველ კოლეგას სთხოვა, ერთ-ერთ დაკავებულს, რონი ფუქსს დროული სამედიცინო დახმარება აღმოუჩინონ.
ებრაელი ბიზნესმენები რონი ფუქსი და ზეევ ფრენკელი ბათუმში 14 ოქტომბერს დააკავეს. მათ აღმკვეთი ღონისძიების სახით პატიმრობა აქვს შეფარდებული. პატიმრობა შეეფარდა, აგრეთვე, იოანის კარდასოპოლუსს, რომელიც მიმალვაშია და მასზე ძებნაა გამოცხადებული. გამოძიების ინფორმაციით, ბიზნესმენებს მაღალი თანამდებობის პირისთვის ქრთამის შეთავაზება ედებათ ბრალად.

21:26, Saturday, 25.05.2013
Fox News TV prepared reportage on the detention of two Jewish businessmen in Georgia and the general situation in the country.
“It is the case which stresses out unaccomplished agreements in the country which is declared to be a NATO-ally and Bacon of Democracy in this part of the world. Georgia has investment possibilities, though a civic war and corruption are still parts of the country. It is dangerous to make business-deals with Georgia. Democracy of Georgia became doubtful after the independent oppositionist TV-Company was closed down in 2007 where News Corporation – Umbrella Company of the Fox News – had share. The democracy became doubtful after the dispersal of peaceful demonstrations as well,” the reportage of the TV Company reported.
Former Israeli consul to New York Alon Pinkus says in the reportage “the detained Jewish businessmen would be released if Georgia wants to be “a part of the educated world’.
“However, the Georgian government alleges the two persons bribed a deputy economic minister”, Fox News says.
Israeli President Shimon Peres got interested in the fate of the Jewish businessmen too. He called Mikheil Saakashvili and asked to timely provide medical assistance to one of the detainees.
The two Jewish businessmen were detained for bribing the high-ranking governmental official in Batumi, Adjara region, on 14 October. They are in pretrial detention.