რეკლამა კანონს მიღმა
სტუდია „მონიტორის“  ჯგუფი რამდენიმე თვის განმავლობაში მედია სარეკლამო ბაზარზე ორი მთავარი მოთამაშის - „რუსთავი 2“-ისა და „იმედის“  მონიტორინგს აწარმოებდა. ჯამში 50-მდე ჩანაწერი დაგროვდა - საინფორმაციო გამოშვებები, მხატვრული ფილმები და სხვა პროგრამები.  საბოლოოდ, „მაუწყებლობის შესახებ“ კანონის დარღვევის რამდენიმე ათეული ფაქტი გამოიკვეთა.
ტელევიზიების შემოსავლები და სარეკლამო წილი
მაუწყებლების საერთო შემოსავლებმა, რომლებიც  2005 წლიდან იზრდება, 2008 წელს 100 მილიონ ლარს  გადააჭარბა. აგვისტოს ომის და ეკონომიკური კრიზისის ფონზე 2009 წელს შემოსავლებმა 11 მილიონით დაიკლო.
ოფიციალური  მონაცემები ტელევიზიების სარეკლამო შემოსავლების თაობაზე არ არსებობს. „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ 2008 წლის კვლევის მიხედვით, ტელევიზიების საერთო შემოსავლებიდან მხოლოდ რეკლამაზე 2008 წელს - 58, 2009-ში კი  35-38 მილიონი ლარი მოდის.
ორგანიზაცია „თვ-ემ-არ საქართველომ“ გასულ წელს 8 ქართული არხის მონიტორინგი განახორციელა. მათი მონაცემებით, 2009 წელს ეთერში ყველაზე მეტი კომერციული რეკლამა „იმედმა“ გაუშვა -  დღეში 125 წუთი, „რუსთავი 2“-მა - 111 წუთი, ტელეკომპანია „მიუზიკ ბოქსმა“ - 80 წუთი, „კავკასიამ“ - 76 წუთი, „მაესტრომ“ - 72 წუთი, „პირველმა სტერეომ“ - 72 წუთი, „პირველმა არხმა“ - 52 წუთი და ტელეკომპანია „მზემ“ - დღიური 32 წუთი.
კომერციული რეკლამის და ტელეშოპინგის ეთერში განთავსების წესებს „მაუწყებლობის შესახებ“ კანონის მე-8 თავი ადგენს. ამ თავშივეა იმ პროგრამების ჩამონათვალი,  რომელთა შეწყვეტაც და წყვეტაში რეკლამის განთავსებაც აკრძალულია.
მაგალითად, ახალი ამბების გამოშვება  (რომლის ხანგრძლივობაც 30 წუთზე ნაკლებია) არ შეიძლება, რეკლამით  შეწყდეს. თუმცა, ეთერზე დაკვირვება ცხადყოფს, რომ  ხშირად კანონი ირღვევა.
წელს, ტელეკომპანია „იმედის“ 10 თებერვლის საინფორმაციო გამოშვება „ქრონიკა“ 11 საათზე დაიწყო და სულ 23  წუთს გაგრძელდა. თუმცა, გადაცემა ორწუთნახევრიანი სარეკლამო გაჭრით შეწყდა. იგივე მოთხოვნა 5 იანვრის 11-საათიან „ქრონიკაშიც“ დაირღვა. გამოშვება სულ 19 წუთს გაგრძელდა და მასში სამწუთნახევრიანი სარეკლამო ბლოკი კანონდარღვევას წარმოადგენდა. დარღვევა დავაფიქსირეთ 23 იანვრის 18-საათიან „კურიერშიც“, 26-წუთიანი გადაცემა, აკრძალვის მიუხედავად, 4-წუთიანი სარეკლამო ბლოკით შეწყდა.
მაუწყებლობის შესახებ კანონი მაუწყებელს საინფორმაციო გამოშვების რეკლამით შეწყვეტის  ნებას იმ შემთხვევაში რთავს,  თუ გამოშვება 30 წუთზე მეტ ხანს გრძელდება, ამ შემთხვევაში შესაძლებელია შეწყვეტა  არაუმეტეს 15 წუთში ერთხელ და მთლიანი ეს წყვეტა არ უნდა იყოს 2 წუთზე მეტი.  ჩვენ მიერ გაკეთებულ ჩანაწერებში ჩანს, რომ 15-წუთიანი შუალედიც და 120-წამიანი ლიმიტიც  ხშირად ირღვევა. მაგალითად, 21 იანვრის 21-საათიან „კურიერში“ სარეკლამო ჭრებს შორის შუალედი 9 წუთი იყო, 25 იანვრის 18-საათიან კურიერში კი  სარეკლამო ჭრამ 5 წუთს გასტანა.  ასევე, თითქმის 5 წუთს გაგრძელდა სარეკლამო ჭრა 11-საათიან „ქრონიკაში“. სარეკლამო ჭრების ხანგრძლივობის ლიმიტს ხშირად არღვევს „პოსტ სკრიპტუმი“, „ბიზნეს კურიერი“, „კურიერი“ და „ქრონიკა“.
კანონი უფრო მკაცრია, როცა განსაზღვრავს რეკლამის ადგილს და ხანგრძლივობას საბავშვო პროგრამებში. ასეთი ტიპის გადაცემები მხოლოდ 15 წუთში ერთხელ შეიძლება, შეწყდეს და ისიც - მაქსიმუმ 45 წამით.
გადაცემა „საბავშვო ამბები“ „რუსთავი 2“-ის ეთერით ყოველ კვირას გადის, დადგენილი ლიმიტი აქაც ირღვევა.  14 თებერვლის გადაცემაში სარეკლამო ჭრა დადგენილი 45 წამზე  3-ჯერ მეტი იყო. ჭრებს შორის შუალედი კი - მხოლოდ 7 წუთი.
მაუწყებლობის შესახებ კანონით დადგენილი კიდევ ერთი შეზღუდვა მხატვრულ ფილმებს ეხება. კანონით, თუ მხატვრული ფილმის ხანგრძლივობა 45 წუთს აღემატება, მისი შეწყვეტა მხოლოდ 45 წუთში ერთხელ შეიძლება და მაქსიმუმ - სამჯერ.   ქართული მხატვრული ფილმი „მანანა“  "იმედის" ეთერით 29 აგვისტოს გავიდა  და ფილმი რეკლამისთვის 5-ჯერ შეწყვიტეს. წყვეტებს შორის შუალედი, ნაცვლად 45 წუთისა, 10 წუთს შეადგენდა. ჯამში, ფილმში, რომლის ხანგრძლივობაც 1 საათსა და 10 წუთს შეადგენს, დაახლოებით 40-წუთიანი რეკლამა განთავსდა.
ჩამოთვლილი მაგალითები რომ კანონის დარღვევის ნიმუშია, ეს კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის იურისტმა კახი ყურაშვილმაც დაგვიდასტურა. თუმცა ყურაშვილი ამბობს, რომ კანონის ამოქმედებიდან, ანუ  2005 წლის იანვრიდან დღემდე, ამ ტიპის დარღვევები კომისიას არ დაუფიქსირებია. „ჩვენ მაუწყებლობის შესახებ კანონის მე-8 თავის დარღვევისთვის არცერთი ტელეკომპანია არ დაგვიჯარიმებია, სამართლებრივ დეპარტამენტში მათ მიერ კანონის დარღვევის შესახებ შეტყობინება არ შემოსულა“,- აცხადებს ყურაშვილი.
არადა, კანონის ზემოთჩამოთვლილ წესებს მაუწყებლები თითქმის ყოველ დღე არღვევენ. კანონით,  დარღვევის აღმოჩენა და რეაგირება თავად კომისიას  ევალება და ვინმეს საჩივრით მიმართვა სავალდებულო არ არის.
დაფინანსებული ახალი ამბები
რეკლამის ლიმიტის დადგენის გარდა, კანონით აკრძალულია ახალი ამბების, პოლიტიკური ტოკ-შოუების და სოციალურ თემაზე მომზადებული რეპორტაჟების სპონსორობა. ეს მოთხოვნაც ირღვევა, მაგალითად „ბიზნეს კურიერს“ ჯერ „სოკარ ჯორჯია“ სპონსორობდა, შემდეგ „საქართველოს ბანკი“, დღეს კი კომპანია „ავერსი".
კანონი ირღვევა გადაცემა „პოსტ სკრიპტუმის“ შემთხვევაშიც, სადაც სოციალური რეპორტაჟების სპონსორი კარგა ხნის განმავლობაში კომპანია „ავერსი“ იყო. კანონში კი ცალსახად წერია, რომ სოციალურ საკითხებზე მომზადებული რეპორტაჟების  სპონსორობა აკრძალულია.
„ახალი ამბების დასპონსორება კატეგორიულად დაუშვებელია, ახალი ამბების ერთადერთი ღირებულება არის საზოგადოების ინფორმირება. როცა ახალ ამბებს ჰყავს სპონსორი, ეს ნიშნავს, რომ ახალი ამბები შეიძლება, მოხვდეს სპონსორის გავლენის ქვეშ და მაყურებელს დამახინჯებული ინფორმაცია მიეწოდოს“, - ამბობს მედიაექსპერტი ნინო დანელია.
„ნიჭიერი“, მერი და 2 ვანო
სპონსორობასთან დაკავშირებით კანონი  ადმინისტრაციულ ორგანოს, სახელმწიფო მოხელეს,  თანამდებობის პირსა და პოლიტიკურ პარტიას ტელეგადაცემების სპონსორობას უკრძალავს. მიუხედავად აკრძალვისა, „რუსთავი 2“-ის პროექტს -  „ნიჭიერი“, რომელიც ეთერში 3 თვის განმავლობაში გადიოდა, მხარს თბილისის მერია უჭერდა.  ამით ქალაქის მერი ამაყობდა კიდეც: „ზედგამოჭრილია გამოთქმა - „მიეცით ნიჭსა გზა ფართო“, ჩვენ ასეთ პროგრამებს მხარს ყოველთვის დავუჭერთ“, -  უთხრა გიგი უგულავამ „პოსტ სკრიპტუმს“.
ჩვენ თბილისის მერს წერილობით ვკითხეთ, რა დაუჯდა ბიუჯეტს „ნიჭიერის“ მხარდაჭერა. 7 თვე გავიდა, მაგრამ პასუხი ვერ მივიღეთ. „რუსთავი 2“-ის მიერ მოწოდებული ფასებით თუ ვიმსჯელებთ, „ნიჭიერის“ სპონსორობა 60-დან 150 ათას დოლარამდე ჯდება.
კიდევ ერთი ადმინისტრაციული ორგანო, რომელიც კანონს არღვევს, შინაგან საქმეთა სამინისტროა. „ვანოს უწყება“ „რუსთავი 2“-ზე „ვანოს შოუს“ სპონსორია. სამინისტროსგან მოწოდებული ხელშეკრულების მიხედვით, დაცვის პოლიციის რეკლამირებაში 116 000 ლარია გადახდილი.
„თბილისის მერია და დაცვის პოლიცია  ადმინისტრაციული ორგანოები არიან, აქედან გამომდინარე, მათ მიერ კონკრეტულ გადაცემაზე  სპონსორობის გაწევა და მხარდაჭერა კანონდარღვევაა“, -ამბობს იურისტი ირაკლი ცნობილაძე.
ვიდეოჩანაწერი, სადაც დარღვევაა დაფიქსირებული, ჩვენ მარეგულირებელი კომისიის იურისტს ვაჩვენეთ. იგი შეგვპირდა, რომ ამაზე რეაგირებას მოახდენს.
„სახელმწიფო უწყებებს არა აქვთ უფლება, ბიუჯეტის თანხები თავიანთი საქმიანობის რეკლამირებისთვის  დახარჯონ, რეკლამაში გადახდილი ფული არამიზნობრივად გაწეული ხარჯია, რაც კანონით ისჯება. ამისთვის განსაზღვრულია ძალიან მძიმე სანქციები. სისხლის სამართლის კოდექსით, ეს სამსახურებრივი დანაშაულია“, - ამბობს იურისტი ლია მუხაშავრია.
„სწრაფად ჩაჩავაში!"
კანონი გარკვეულ შეზღუდვებს ტელევიზიების ჟურნალისტებსაც უწესებს. მაგალითად, ახალი ამბების, საზოგადოებრივ-პოლიტიკური და საარჩევნო გადაცემების წამყვანს ან ჟურნალისტს  კომერციულ რეკლამაში მონაწილეობა ეკრძალება. მიუხედავად აკრძალვისა, "რუსთავი 2"-ის ერთ-ერთი წამყვანი ნინო შუბლაძე მაყურებელს ჩაჩავას კლინიკაში ეპატიჟებოდა.
ჟურნალისტის კომერციულ რეკლამაში მონაწილეობას დაუშვებლად მიიჩნევს ჟურნალისტური  ეთიკის საბჭოს ხელმძღვანელი ეთერ თურაძე: „მე ვიცი ერთი შემთხვევა, როდესაც ერთ-ერთი ფრანგული არხის ძალიან პოპულარულმა წამყვანმა სარეკლამო კლიპში მიიღო მონაწილეობა. არხმა ეს ჟურნალისტი დაითხოვა სამსახურიდან. ეს პირდაპირ კავშირშია იმასთან, რომ ჟურნალისტი არ უნდა იყოს რომელიმე კომპანიის სახე“.
ი ყ ი დ ე ბ ა !
მაუწყებლობის შესახებ კანონის ზემოთ ჩამოთვლილ წესებს ტელეკომპანიები „იმედი“ და „რუსთავი 2“ ღიად არღვევენ, მაგრამ არის დარღვევები, რომლებიც მაყურებლისთვის  ხშირ შემთხვევაში უცნობია. მაგალითად, სიუჟეტები რომლებშიც ფულია გადახდილი, სარეკლამო ხასიათს ატარებს, მაგრამ ჩვეულებრივ საინფორმაციო გამოშვებაში გადის და არა - სარეკლამო ბლოკში.
ჟურნალმა „ლიბერალმა“ შეკვეთილ სიუჟეტებს სტატია მიუძღვნა, სახელწოდებით - „იყიდება".
„ლიბერალმა“ გამოიკვლია, რომ ძეხვების ხარისხის შესახებ მომზადებული რეპორტაჟი, რომელიც წესით მაყურებელს უსაფრთხო ხორცის პროდუქტების შერჩევაში უნდა დახმარებოდა, კომპანია „მითანამ“ დაუკვეთა.
„რუსთავი 2“-ის და „იმედის“ წარმომადგენლებს ჩვენ  რეკლამის დამკვეთის სახელით ვესაუბრეთ. მათ დაგვიდასტურეს, რომ საინფორმაციო გამოშვებებში შეკვეთილი სიუჟეტების  განთავსება შესაძლებელია. იმედის წარმომადგენელმა გვითხრა, რომ მათ საინფორმაციო გამოშვებაში შეკვეთილი სიუჟეტი 1500 დოლარი ღირს, „რუსთავი 2“-მა კი ე.წ. პრაისლისტი გამოგვიგზავნა, სადაც შეკვეთილი სიუჟეტების ტარიფებია ჩამოთვლილი.
გადაცემაში „დილა მშვიდობისა საქართველო“
1. კადრ-სინქრონი - $700  ღირს
2. სიუჟეტი - $800
3. სტუმრის მოწვევა სტუდიაში- $800
4. პირდაპირი ჩართვები (1 დღე) - $900
5. საიტის განხილვა ინტერნეტის მიმოხილვის ჩართვაში - $500
6. პრესის განხილვა ქირიას ჩართვაში - $500
გადაცემაში „ბიზნეს კურიერი“
1. სიუჟეტი და სტუმრის მოწვევა ჯამში - $1000* ღირს
2. პროდუქტის რეკლამირება - $1000
3. სიუჟეტი 2 წუთამდე - $800
4. სიუჟეტი 1 წუთამდე - $500
გადაცემაში „პოსტ სკრიპტუმი“
1. სიუჟეტი (ქრონომეტრაჟი - თემატიკიდან გამომდინარე) - $3000
სარეკლამო სიუჟეტს რომ სათანადო მინიშნება უნდა ახლდეს, ამაზე კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის იურისტი კახი ყურაშვილიც გვეთანხმება.
უმოქმედო კომისია
ზემოთ ჩამოთვლილ დარღვევებზე რეაგირება და შესაბამისი სანქციების გატარება კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიას ევალება, მაგრამ მათ არც ერთი ტელეკომპანია არ დაუსჯიათ. არადა, კომისიას სოლიდური ადამიანური რესურსი და ფინანსური შემოსავალი  აქვს.  კომისიის წლიური ბიუჯეტი 4 მლნ 700 ათასი ლარია, აქედან 3 მლნ ლარი თანამშრომლების ხელფასებს და პრემიებს ხმარდება. კომისიას აქვს  მონიტორინგის და მაუწყებლობის რეგულირების დეპარტამენტები, რომლებსაც უშუალოდ მაუწყებლების ეთერის მონიტორინგი ევალებათ. მიუხედავად ასეთი რესურსისა, ჩვენ მიერ აღმოჩენილი ფაქტები კომისიას  არც ერთხელ არ დაუფიქსირებია.
კომისიის უმოქმედობის მიზეზი შესაძლოა ისაა, რომ ის თავად არის სარეკლამო ბაზრის ერთ-ერთი მთავარი მოთამაშე.
არველაძე, ჩიქოვანი, დამენია
ეს სამი გვარი სარეკლამო ბაზრის მთავარი მაკონტროლებელია. სატელევიზიო რეკლამის ბაზარზე ორი მთავარი მოთამაშეა - „მედია ჰაუსი" და „ტაჩ მედია“. ბაზრის 70%-ზე მეტს ეს ორი ფირმა აკონტროლებს.
„მედია ჰაუსი“ ემსახურება შემდეგ ტელეკომპანიებს: „რუსთავი 2“, „პირველი არხი“, „I სტერეო“, „მიუზიკ ბოქსი“, ტელეკომპანია „საქართველო“. „ტაჩ მედია" კი - მხოლოდ ტელეკომპანია „იმედს".
ორგანიზაცია "თვ-ემ-არ საქართველოს" მონაცემებით, 2009 წელს ტელევიზიების ეთერში ჯამში 13 მლნ წამი რეკლამა გავიდა, აქედან  56 % "მედია ჰაუსის" მომსახურე ტელეკომპანიებზე მოდის, 20% - "ტაჩ-მედიის" დამკვეთ  ტელეკომპანია "იმედზე",  დარჩენილი 24 % კი ტელეკომპანია "მაესტროსა" და "კავკასიაზე" განაწილდა.
საინტერესოა „მედია ჰაუსის“ და „ტაჩ-მედიის“ დამფუძნებლების ვინაობა.
„ტაჩ-მედიის“ დამფუძნებელი „ჯორჯიან მედია პროდაქშენ გრუპია“, ამავე კომპანიას ეკუთვნის ტელეკომპანია „იმედი“. ამ კომპანიის დირექტორი გიორგი არველაძეა. სადამფუძნებლო დოკუმენტაციის მიხედვით, გიორგი არველაძეს შეუძლია გადაწყვეტილებების მიღება როგორც "ტაჩ მედიაში", ისე - ტელეკომპანია "იმედში".  აქედან გამომდინარე, რეკლამის მომძიებელიც და ეთერში გამშვებიც ერთ ხელშია.
ანალოგიური სიტუაცია იყო „მედია ჰაუსშიც“ - მისსა და „რუსთავი 2“-ის წილებს ერთდროულად ფლობდა ირაკლი ჩიქოვანი,   უფრო მეტიც - ამ წლის 18 აგვისტომდე ჩიქოვანი, კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის თავმჯდომარეობის პარალელურად, „მედია ჰაუსის“ მეწილეც იყო. ამ შემთხვევაში, რეკლამის მომძიებელი, ეთერში განმთავსებელი  და ამაზე კანონით კონტროლის განმხორციელებელიც - ერთი პირი ირაკლი ჩიქოვანი იყო.
დღეს უკვე „მედია ჰაუსის“ ასივე პროცენტს კახაბერ დამენია ფლობს, კახა დამენია 2005-08 წლებში ეკონომიკის მინისტრის მოადგილედ მუშაობდა, მისი ძმა ლაშა დამენია პარლამენტარია და  ფრაქცია "ერთიანი  ნაციონალური მოძრაობის" წევრია.
კონტროლირებადი მედიაბაზარი
მედია ბაზარზე მომუშავე ადამიანების ნაწილი თვლის, რომ საქართველოში სარეკლამო ბაზარი ხელისუფლებისგან კონტროლდება და საბაზრო პრინციპებს არ ექვემდებარება.
„2008 წლის ივლისში, ერთ დღეს დაიბარეს ძალიან ბევრი ბიზნესმენი და პირდაპირ უთხრეს - არ მიიტანოთ რეკლამა „კავკასიაში", თორემ შეგექმნებათ სერიოზული პრობლემები. ერთ კვირაში ათმა კომპანიამ  კონტრაქტი შეგვიწყვიტა, მათ შორის „ბილაინმა", რომელსაც 1-წლიანი კონტრაქტი 1 კვირის დადებული ჰქონდა", - იხსენებს ტელეკომპანია "კავკასიის"  დირექტორი ნინო ჯანგირაშვილი.
„კავკასიის“ ხელმძღვანელის მსგავს ისტორიებს ყვება „მაესტროს“ დამფუძნებელიც.
„კომპანიების ხელმძღვანელებთან  მოვილაპარაკეთ, რეკლამა უკვე უნდა გავიდეს, ისმის ზარი, რომ იცით, რა არის, გადავიფიქრეთ. რატომ?  მიზეზი მრავალია - ავად გახდა, ზოგს ასე ურჩიეს. ტელეკომპანიების მფლობელები პირდაპირ, უშუალოდ არიან სარეკლამო კომპანიების მფლობელები და მთელი რეკლამა  მიდის ხელისუფლების კონტროლის ქვეშ მყოფ ტელევიზიებში“, - ამბობს მამუკა ღლონტი.
„ფაქტობრივად, „ლიბერალს“ რეკლამა არ ეკარება. ჩვენ გვაქვს კიდევ ორი სხვა გამოცემა „ცხელი შოკოლადი“ და „ბიზნესი“. შევთავაზეთ ბიზნესმენებს, რომ თუ იყიდი რეკლამას „ცხელ  შოკოლადში“ და „ბიზნესში“, „ლიბერალში“ მოგცემთ ძალიან დაბალ ფასად. ამაზე არ წამოვიდნენ. შემდეგ ვთავაზობდით, რომ „ლიბერალში“ რეკლამას უფასოდ განვუთავსებდით. ამით იმის გარკვევა გვინდოდა, იყო თუ არა ფასი დამაბრკოლებელი. აღმოჩნდა, რომ უფასოდაც არ უნდათ „ლიბერალში“ რეკლამა - მიუღებელი გამოცემაა“, - ამბობს „ლიბერალის" გამომცემელი შორენა შავერდაშვილი.
რეკლამის დამკვეთებისთვის ფასი რომ არ ყოფილიყო დამაბრკოლებელი, ამაზე მამუკა ღლონტმაც იზრუნა, მან კომპანიებს "მაესტროს" ეთერში რეკლამის გაშვება სიმბოლურ ფასად მხოლოდ 1 ლარად შესთავაზა. იმ დროს მაესტროზე გადაცემა "საკანი #5" გადიოდა.
„მაესტროს“ გვერდი იყო პირველ ადგილზე. ყველამ კარგად ვიცით, რომ მთელი თბილისი ღამეებს ათენებდა „საკნის“ საყურებლად. ამ პერიოდში რეკლამა 1 ლარად! თუ შენ არავისი არ გეშინია, ბიზნესი თავისუფალია, დემოკრატიაა, წარმოიდგინეთ - რამდენი რეკლამა უნდა შემოსულიყო. თუმცა, საერთოდ არავინ გაგვკარებია“, - ამბობს ღლონტი.
პირდაპირი მტკიცებულება, რომ კრიტიკულად განწყობილ მედიასაშუალებებში რეკლამას ხელისუფლება ბლოკავს, არ არსებობს. თუმცა, არის ამის ირიბი ნიშნები. მაგალითად, „მაესტროსა“ და „კავკასიის“ წარმომადგენლები ამბობენ, რომ მათთან არასდროს მისულა სახელმწიფო უწყებების სარეკლამო რგოლები, რომლებიც ასე მრავლადაა ხელისუფლებისადმი ლოიალურად განწყობილ არხებზე.
სარეკლამო ბაზრის სახელისუფლებო კონტროლზე მედია ექსპერტებიც საუბრობენ.
„ტელეკომპანია „კავკასია“ მთელ თბილისში მაუწყებლობს, მაგრამ ქალაქის მერია ამ კომპანიაში არანაირ რეკლამას არ ათავსებს“, - ამბობს მედია ექსპერტი ნინო დანელია.
„მაქვს არაოფიციალური ინფორმაცია, რომ არსებობს სისტემური მიდგომა, რომელიც კრძალავს რეკლამის ჩადებას ზოგიერთ მედია ორგანიზაციებში, როგორიც არის ტელეკომპანია „მაესტრო“, „კავკასია“ და ჟურნალი „ლიბერალი“, - ამბობს მედია-ექსპერტი ია ანთაძე.
სარეკლამო ბაზრის სახელისუფლებო კონტროლზე საუბრობს  მედია ანალიტიკოსი მათიას ჰუტერი, რომელიც მეორე წელია, ორგანიზაცია „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს“ ეგიდით ქართულ მედიას სწავლობს. „საქართველოში სარეკლამო ბაზარს ძალიან ვიწრო სექტორი აკონტროლებს და ამ ადამიანებს ან კომპანიებს შესაძლოა, ძალიან ახლო კავშირები ჰქონდეთ  გავლენიან ადამიანებთან და პოლიტიკოსებთან.  ძნელია იმის თქმა, ეს სიმართლეა თუ არა, მაგრამ საუბრები ამ კომპანიების მფლობელებსა და პოლიტიკურ ფიგურებს შორის არსებულ კავშირებზე ძალიან ხშირია“.
P.S.მხოლოდ პარლამენტის იმედად...
ტელეკომპანიები „რუსთავი 2“ და „იმედი“ კანონის დარღვევას განაგრძობენ,  არ იცავენ წამობრივ ლიმიტს, არღვევენ სარეკლამო ჭრებს შორის ინტერვალს, არღვევენ სპონსორობასთან დაკავშირებით კანონით დადგენილ წესებს და ყველა ამ დარღვევის ხარჯზე ფლობენ სარეკლამო ბაზრის მნიშვნელოვან წილს. ექსპერტებს მიაჩნიათ, რომ ამ ყველაფერს ხელს უწყობს ეროვნული მარეგულირებელი კომისიის უმოქმედობა. კომისიისადმი პასუხის მოთხოვნა კი მხოლოდ საქართველოს პარლამენტს შეუძლია. წესით, ტელევიზიები კომუნიკაციების კომისიის წინაშე არიან ანგარიშვალდებულნი; თავის მხრივ,   კომისია - საქართველოს პარლამენტის, პარლამენტი კი - საზოგადოების წინაშე. თუმცა, ამ შემთხვევაში, კომისია თვალს ხუჭავს კანონის დარღვევაზე, ისევე როგორც - პარლამენტი. საზოგადოება კი დაზარალებულის როლშია...
* ჟურნალისტური გამოძიება მომზადდა „ფონდ ღია საზოგადოება საქართველოს",  „ევროკავშირის“ და „ევრაზიის თანამშრომლობის ფონდის“ ფინანსური მხარდაჭერით.

Advertisement beyond the Law
The group of studio Monitor has been monitoring the two main players on the media ad market of Rustavi 2 and Imedi for several months. There have been 50 records submitted altogether – informative programs, movies and other programs. Ultimately, several tens of facts of violations of the Law on Broadcasting have been observed.
The Income and Ad Share
The joint income and corresponding number of TV companies has increased since the year 2005, and exceeded 100 million GEL in 2008. In light of the August war and economic crisis, incomes in 2009 decreased by 11 million.
There is no official data on the income generated by advertisements. According to 2008 research by Transparency International Georgia, 58 million from the joint income of TV companies came from advertisements in 2008 and 35-38 million in 2009.
Organization TV MR GE monitored 8 Georgian channels last year. According to their data, in 2009 most commercial ads were broadcast by Imedi – 125 minutes a day, 111 minutes by Rustavi 2, 80 by Music Box, 76 by Caucasia, 72 by Maestro, 72 by Pirveli Stereo, 52 by Pirveli Arxi, and 32 by Mze.
The modality for advertisement broadcasting is drawn out in the chapter 8 of the Law on Broadcasting. This chapter also includes a list of programs during which it is prohibited to broadcast advertisements.
For instance, news broadcasting cannot be stopped by an advertisement. However, this law is often violated.
On February 10th of 2010, the new program Qronika on TV Imedi started at 11 pm and lasted for 23 minutes. However, the program was stopped by two and a half minutes of advertisements. The same violated occurred on January 5th in 11 pm on Kronika. The program lasted for 19 minutes and three and a half minute of advertisements constituted a violation. The same kind of violation was observed on January 23rd during 18-hour Kurieri, 26-minute program was stopped by a 4-minute advertisement bloc despite the prohibition.
The Law on Broadcasting allows the stopping of news program for advertisements only if the news program lasts longer than 30 minutes. In this case it is possible to stop the program no more than once in 15 minutes, and the length of advertisements must not exceed 2 minutes. Our records demonstrate that 15-minute interval and 120 second limit is often violated. For instance, on January 21st, the interval between the ads during the 9 pm Kurieri lasted for 9 minutes, and on January 25th it lasted for 5 minutes during the 11 pm Kronika. The limit of advertisement length is often violated by P.S., Business Kurieri, Kurieri and Kronika.
The law gets stricter when determining the place and length of advertisements in children’s programs. These kinds of programs can be stopped only once in 15 minutes for a maximum of 45 seconds.
The program Sabavshvo Ambebi is broadcast on Rustavi 2 every week. The established limit is violated here as well. On the February 14th program, the advertisement length exceeded the limit of 45 second by 3 times. The interval between the advertisements was just 7 minutes.
One more restriction laid out in the Law on Broadcasting concerns the movies. According to the law, if the movie is longer than 45 minutes, it can be stopped only once in 45 minutes and three times maximum. The movie Manana was shown on August 29th by Imedi, and was stopped 5 times for advertisements. The interval between the ads amounted to 10 minutes instead of 45. In sum, the movie, the length of which is only an hour and 10 minutes, had about 40 minutes of ads in it.
The lawyer for the National Commission of Communications, Kakhi Kurashvili, confirmed that the corresponding examples are violations. However, Kurashvili states that since the law has only been in effect since January 2005, these types of violations have not been observed by the Commission. “We have not fined any TV companies for violating chapter 8 of the Law on Broadcasting. No notification on the law violations by the corresponding TV Companies has been presented to the Legal Department,” states Kurashvili.
However, the abovementioned modalities are violated every day. According to the law, the Commission itself is obligated to discover and react based on the violations and it is not necessary to address it with a complaint.
Financed News Programs
Except for ascertaining the limit of advertisement, the law prohibits the sponsoring of news programs, political talk shows and the reportages on social topics. This request is also violated, for example the Business Kurieri was first sponsored by Socar Georgia, then by Georgian Bank, and now by Aversi.
The law is violated in the program P.S. as well; where the company Aversi has been a sponsor of social reportages for a long time, even though the law clearly states that it is prohibited to sponsor the reportages on social issues.
“It is categorically inadmissible to sponsor news programs. The only value of news programs is informing the public. In the case of sponsoring, the news program may be influenced by the sponsor and the viewer provided with distorted information,” – stated media expert Nino Danelia.
Nichieri, Meri and 2 Vano
The Law on Broadcasting prohibits the administrative bodies, state figures, government officials and political party the sponsoring of TV programs. Despite the prohibition, the project Nichieri of Rustavi 2 which ran for 3 months was supported by Tbilisi City Hall. Tbilisi mayor was even proud of it: “We will always support such programs,” – stated Gigi Ugulava to P.S.
We asked Tbilisi mayor in written form how much Nichieri cost for the budget 7 months ago. We still have not received the answer. According to the prices received from Rustavi 2, the sponsoring of Nichieri costs 60,000-150,000 dollars.
One more administrative body violating the law is the Ministry of Internal Affairs. “Vano Department” is a sponsor of the “Vano show.” According to the agreement provided by the Ministry, 116 000 GEL has been paid in the advertisement of defense police.
“Tbilisi mayor and defense police are administrative bodies. Hence the sponsoring and supporting of certain programs is a law violation,” states Irakli Tsnobiladze, a lawyer.
We showed the video recording of violations to a lawyer for the Regulating Commission. He promised that he will deal with it.
“The state departments do not have right to spend the budget on the advertising of their activity. The money paid in advertisements is undetermined spending and is sanctioned by the law. According to the Criminal Code, it is an official crime,” states lawyer Lia Mukhashavria.
“Off to Chachava!”
The law established certain restrictions for TV journalists also. For instance, the hosts of news programs, social-political and electoral programs or journalists are prohibited to participate in commercial advertisements. Despite this prohibition, one of the hosts of Rustavi 2 was inviting the viewers to Chachava clinic in an advertisement.
The head of Journalist Ethics Council Eter Turadze finds it inadmissible for a journalist to participate in commercial advertisement: “I know one case when a very popular host of one of the French channels participated in a commercial advertisement. She was dismissed from the job. This is in a direct connection to the fact journalist should not be the face of any company.”
For Sale!
The abovementioned modalities of the Law on Broadcasting are often violated by Imedi and Rustavi 2, but there are violations unknown to the viewers. For instance, the ordered reportages which have commercial nature but are broadcast in informative programs and not in commercial blocs.
The magazine Liberali dedicated an article to the ordered reportages entitled “For Sale.”
The “Liberal” found out that the telecast about the quality of sausages produced in Georgia, which aimed to assist population to choose safe products, was ordered by the meat company “Mitana”.
We talked with the representatives of the Rustavi 2 and Imedi-TV as order-makers and they confirmed that they release ordered telecasts in news programs. The representative of the Imedi-TV told us that the telecast in their news program costs 1 500 USD. The Rustavi 2 sent us a price-list which provides information about the prices of different telecasts.
Morning Program “Good Morning, Georgia”
1.    telecast with synchrony – 700 USD
2.    telecast – 800 USD
3.    Guest in the studio – 800 USD
4.    live interviews (one day) – 900 USD
5.     discussion of the website during the internet discussion – 500 USD
6.    Press discussion in Kiria’s telecast – 500 USD
TV-Program – “Business Kurieri”
1.    telecast and guest in the studio – 1000 USD
2.    product advertisement – 1000 USD
3.    2-minute-long telecast – 800 USD
4.    1-minute-long telecast – 500 USD
Weekly Program “P.S.”
1.    telecast (length depends on the topic) – 3 000 USD
Lawyer of the National Communication Commission Kakhi Kurashvili also agreed that the advertisement telecast should have corresponding indication.
Inactive Commission
The National Communication Commission is authorized to react on the above-listed violations and impose corresponding sanctions on the violators; however, the Commission has not punished any TV company yet. Nevertheless, the Commission has solid human and financial resources for it. The annual budget of the Commission is 4, 700 million GEL. 3 million GEL of it is spent on the salaries and bonuses of the employees. The Commission has monitoring and broadcasting regulation departments which are assigned to monitor the transmission of the TV companies. Despite their resources, the Commission has never observed the violations which we have detected.
The inactivity of the Commission might be the result of its being a main-player in the advertisement market.
Arveladze, Chikovani, Damenia
These three people control the advertisement market. There are two main players on the TV-advertisement – “Media House and “Touch Media”. Those companies control more than 70 % of the market.
The Media House serves the following companies: “Rustavi 2”, “Public Broadcasting,” “1st Stereo”, “Music Box,” TV-Company “Sakartvelo”. “Touch Media” works for the TV-Company “Imedi” only.
According to the TV-M-R Georgia, in 2009, Georgian TV companies transmitted 13 million seconds of advertisements in total. 56% of it belonged to the TV-Companies which are clients of the Media House; 20 % belongs to the Imedi-TV which is client of the Touch Media; the rest 24% belongs to the TV-Companies Maestro and Kavkasia.
The Founders of the Media House and Touch Media
The founder of the Touch Media is Georgian Media Production Group which owns the TV-Company Imedi. The director of the company is Giorgi Arveladze. According to the foundation documents, Giorgi Arveladze is authorized to make decisions both in the Touch Media and Imedi-TV. Thus, the advertisement is searched and then released by one person.
The same situation was in the Media House – Irakli Chikovani owned shares both in the Media House and Rustavi 2. Moreover, before August 18, 2010, Chikovani occupied the position of the National Communication Commission and had shares in the Media House. In this case, the searcher, releaser and controller of the advertisement were one person – Irakli Chikovani.
Today, Kakhaber Damenia is the owner of the 100% in the Media House. In 2005-2008 Kakha Damenia was deputy minister of economic development of Georgia. His brother Lasha Damenia is a Member of Parliament and member of the faction United National Movement in the parliament.
Controlled Media-Market
Part of the people working on the media-market think that the government controls the advertisement market in Georgia and it does not work in accordance to the market principles.
“In July of 2008, one day many businessmen were charged and suggested – not to order advertisement in Kavkasia if they did not want to face some serious problems. Ten companies stopped agreements with us within a week; among them was Beeline which ceased its one-year agreement with us which was signed a week before,” recalled director of the TV-Company “Kavkasia” Nino Jangirashvili.
The founder of the Maestro-TV told the same stories.
“We had agreed with the company directors to release the advertisement but suddenly there was a phone called and they said “well, we have changed our mind…” “Why?” there are plenty of reasons – he got sick – was the suggested excuse. The owners of the TV companies own the advertisement companies too and their ads are released only in the government-controlled TV-companies,” said Mamuka Ghlonti.
“In fact, nobody orders ads in the “Liberal”. We have to more editions “Tskheli Shokoladi” (Hot Chocolate) and “Business”. We offered businessmen ads in the Liberal for a low price if they ordered ads in the Tskheli Chokoladi and Business; but they did not accept.  Then we offered them free ads in the Liberal – we wanted to find out whether they declined our offer because of price or there was some other reason – and they did not accept it either. So, the Liberal is an unacceptable edition,” said the publisher of the Liberal Shorena Shaverdashvili.
Mamuka Ghlonti also took measures not to make the advertisement price inconvenient for clients and offered them to release their ads in their company for symbolic price – 1 GEL. At that time, “Cell # 5” was released on Maestro-TV.
“Maestro” was in first place; we all know that entire Tbilisi population did not sleep at night to watch Cell # 5. And in such a situation we offered businessmen advertisement for 1 GEL! If you are not afraid of anybody, and if a businessman is a free person in the democratic state, could you imagine how many ads were to be ordered in our company? Nevertheless, nobody got in touch with us,” said Ghlonti.
There are no direct allegations to prove that the government blocks advertisements in the critical media sources. However, there are indirect allegations. For example, representatives of the Maestro –TV and Kavkasia said they have never received ads from the governmental institutions which are often released by the pro-governmental TV-Channels.
The experts also speak about the governmental control on the advertisement market.
“TV-Company “Kavkasia” broadcasts in Tbilisi but the City Hall has never ordered any advertisement to them,” said media-expert Nino Danelia.
“I have unofficial information that there is systemic approach which prohibits advertisements in media-organizations like Maestro-TV, Kavkasia and magazine “Liberal”, said media-expert Ia Antadze.
Media analyst Mathias Hutter speaks about the governmental control on the advertisement market as well; he has been studying Georgian media situation for the organization Transparency International – Georgia for two years already. “In Georgia, the advertisement market is controlled by a very narrow sector and those people and companies might have close links to the influential people and politicians. It is difficult to assume whether it is true or not but people often speak about links between the company owners and politicians.”
P.S. In the hope of the parliament only…
TV companies Rustavi 2 and Imedi-TV continue to breach the law; they break time limits, intervals between ads, the rules estimated by the law in regard with sponsorship and at the expense of all these violations they own important share of the advertisement market. Experts think inactivity by the National Communication Regulation Commission supports their impudent action. Only the Parliament of Georgia is entitled to make the Commission accountable. As a rule, TV companies are accountable to the Communication Commission; the latter is accountable to the Parliament of Georgia and the latter is accountable to the Georgian population. However, the Commission blenches at the violations of the TV companies as well as the parliament does about the inactivity of the Commission. As a result, the society is victim of all these violations.
Journalistic investigation was prepared with the financial support of the Foundation “Open Society – Georgia,” EU and Eurasian Partnership Foundation