დევნილების დევნა გრძელდება!
ბოლო ინფორმაციით, დღეს ბაგების სტუდქალაქიდან დევნილთა გამოსახლებისას დაკავებული დევნილები თბილისის საქალაქო სასამართლოში გადაიყვანეს. დაკავებულთა შორის ოთხი ქალბატონია: ჯულიეტა ცინდელიანი, ირინა ფირცხელანი, ნაზი იოსელიანი და ბელა ხერგიანი. დევნილებთან ერთად პოლიციამ დააკავა დევნილთა საპროტესტო აქციების ერთ-ერთი ორგანიზატორი - „დევნილთა სამოქალაქო მოძრაობის“ თავმჯდომარე მანუჩარ სიგუა და „თავისუფალი საქართველოს“ წარმომადგენელი გია ყრუაშვილი.
გია ყრუაშვილის ადვოკატმა ნინო რამიშვილმა სასამართლოს დარბაზში შესვლა ვერ მოახერხა. სასამართლოში მისულ ადვოკატს პროცესი დაწყებული დახვდა. რამიშვილის თქმით, პროცესზე იმიტომ დააგვიანა, რომ დაკავებულის ადგილსამყოფელის დადგენას ცდილობდა.
გავრცელებული ინფორმაციით, დევნილები სტუდქალაქის ტერიტორიაზე შესვლას ცდილობდნენ, საიდანაც მათ ნათესავებს ასახლებდნენ. პოლიციამ მათ ნათესავებთან შესვლისა და დახმარების საშუალება არ მისცა. დაპირისპირებაც ამ მიზეზმა გამოიწვია.
დევნილების გამოსახლება სტუდქალაქიდან და საბაჟო დეპარტამენტის ყოფილი შენობიდან დღეს დილის 7 სთ-დან დაიწყო. საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტროს ინფრომაციით, ამ შენობებში დევნილები არალეგალურად ცხოვრობდნენ და მათ ამიტომ ასახლებებ. სამინისტრო აცხადებს, რომ უბინაოდ არავის დატოვებს და გამოსახლებულ დევნილებს ალტერნატიულ საცხოვრებელ ფართს საქართველოს რეგიონებში, საკუთრების უფლებით გადასცემენ.
დევნილთა უმრავლესობა საცხოვრებლად რეგიონში გადასვლაზე უარს აცხადებს. ისინი წლებია, თბილისში ცხოვრობენ. მათი დიდი ნაწილი დედაქალაქში სწავლობს და მუშაობს.
სტუდქალაქის ტერიტორიაზე პოლიცია იქ მცხოვრები დევნილების გარდა არავის უშვებდა. დევნილთა ნათესავებისა და პოლიციის შეხლა-შემოხლის დროს პოლიციამ ათამდე ადამიანი დააკავა.
რამდენიმე საათის განმავლობაში შეუძლებელი იყო დაკავებულების ადგილსამყოფელის დადგენა. მათ ახლობლებთან და ადვოკატებთან დაკავშირების საშუალება არ მიეცათ. „შემოვიარეთ ვაკე-საბურთალოს ყველა განყოფილება. ვცდილობთ, დავადგინოთ, სად წაიყვანეს დაკავებულები“, - განაცხადა „ადამიანის უფლებათა ცენტრთან“ საუბრისას „დევნილთა საქმოქალაქო მოძრაობის“ თავმჯდომარის მოადგილე დიმიტრი ომანაძემ.
როგორც პოლიტიკური მოძრაობა „თავისუფალი საქართველოს“ წარმომადგენელმა, ლაშა ჩხარტიშვილმა გვაცნობა, ერთ-ერთი დაკავებულისგან მიიღო ინფორმაცია, რომ ისინი გაგარინის მოედანთან მდებარე პოლიციის განყოფილებაში იმყოფებოდნენ. „ადამიანის უფლებათა ცენტრის“ წარმომადგენელი პირადად მივიდა ამ განყოფილებაში, სადაც განაცხადეს, რომ დაკავებულები იქ არ იმყოფებოდნენ და სავარაუდოდ, პოლიციის მთავარ სამმართველოში უნდა გვეძებნა.
აღსანიშნავია, რომ „ინტერპრესნიუსმა“ ჯერ კიდევ 17 იანვარს გაავრცელა ინფორმაცია, რომ „დევნილთა სამოქალაქო მოძრაობის“ თავმჯდომარე მანუჩარ სიგუა და მისი მოადგილე დიმიტრი ომანიძე ხელისუფლებას დაშინებაში ადანაშაულებდნენ.
დიმიტრი ომანაძის განცხადებით, 16 იანვარს პოლიციამ ყოველგვარი საფუძველის გარეშე მას სახლში მიაკითხა: „ჩემს მშობლებს განუცხადეს, რომ მე თავი უნდა დამენებებინა აქციებისთვის და დევნილების უფლებების დაცვისთვის. ჩემი ოჯახის მსგავსად პოლიციელები იმყოფებოდნენ მოძრაობის თავმჯდომარის მანუჩარ სიგუას ოჯახშიც. ამ ფორმით ისინი ჩვენზე ზეწოლას და დაშინებას ცდილობენ“.

The Raid on IDPs Continues!
According to the latest information, the IDPs detained during eviction from Bagebi dorm were transferred to Tbilisi City Court. There are four women among the detainees: Julieta Tsindeliani, Irina Pirtskhelani, Nazi Ioseliani and Bela Khergiani. Along with the IDPs the police detained one of the organizers of the IDP protest rallies – Manuchar Sigua the head of the Civil Movement of IDPs and a representative of Free Georgia Gia Kruashvili.
Nino Ramishvili, lawyer of Gia Kruashvili could not manage to enter the court. The proceeding had already started when she came. According to her she was late as tried to ascertain where the detainees were taken.
According to the disseminated information, the IDPs tried to enter the territory of dorm where their relatives were evicted from. Police did not let them see and help their relatives. The conflict evoked due to this reason.
The eviction of IDPs from the dorm and former building of customs started today at 7 am. According to the Ministry of IDPs from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees, the IDPs have been living illegally in these buildings and that is why they have been evicted. The Ministry states that nobody will stay without home and the evicted IDPs will be given alternative residence places in the regions of Georgia under private property.
The majority of IDPs refuse to move to regions. They have been living in Tbilisi for years now. Most of them live and study in the capital.
Police did not let anyone enter the dorm territory but the IDPs living there. While the police and IDPs’ relatives were disputing about ten people were detained.
During several hours it was impossible to ascertain the fate of detainees. They were not allowed to contact their friends and lawyers. “We visited every police department of Vake-Saburtalo region and tried to ascertain where the detainees were taken,” – stated Dimitri Omanadze the deputy chair of Civil Movement of IDPs with Human Rights Center.
As the representative of political movement Free Georgia Lasha Chkhartishvili stated to us, he received information from one of the detainees that they were in the police department situated at Gagarini square. Human Rights Center representative personally visited this department where they stated that the detainees had not been there and they should look for them in the main police agency.
It should be noted that according to Interpressnews information disseminated on January 17th the head of Civil Movement of IDPs Manuchar Sigua and his assistant Dimistri Omanidze blame government in the intimidation.
According to Dimitri Omanadze, on January 16th, police visited his home without any grounds: “They stated to my parents that I should stop the protest rallies and protecting IDP rights. Police also visited the family of the head of the movement Manuchar Sigua. They are trying to pressure and intimidate us in this way.”