ევროსაბჭოს მონაცემებით, საქართველოს კანონმდებლობა ევროპულ კონვენციასთან შეუსაბამოა
ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეამ ათი ქვეყანა დაასახელა, სადაც ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენცია ირღვევა.
"ბი-ბი-სი"-ს ინფორმაციით, 26 იანვარს ასამბლეის მიერ მიღებულ რეზოლუციაში საუბარია "სისტემატურ დარღვევებზე", რომლებიც რუსეთში, ბულგარეთში, საბერძნეთში, იტალიაში, მოლდოვაში, პოლონეთში, რუმინეთში, თურქეთსა და უკრაინაში ფიქსირდება და რომელთა შედეგადაც ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამრთლოს ვერდიქტები არ სრულდება ან მათი შესრულება ძალიან ჭიანურდება.
სხვა ქვეყნებს შორის, რომელთა შიდა კანონმდებლობაც კონვევნციასთან მნიშვნელოვნად შეუსაბამოა, დასახელდნენ ალბანეთი, სომხეთი, აზერბაიჯანი, ბოსნია და ჰერცოგოვინა, საქართველო და სერბეთი.
დოკუმენტის ტექტსში ცალკე თავი ეხება ადამიანთა უფლებების დარღვევის ფაქტებს ჩეჩნეთსა და მთელ ჩრდილოეთ კავკასიაში.
ყველაზე ხშირად სტრასბურგის იურისტები სახელმწიფოსა და საზოგადოებრივი ორგანიზაციების წინააღმდეგ გამოტანილი ვერდიქტების აღსრულებასთან დაკავშირებით პრობლემებს რუსეთში აწყდებიან.
ასამბლეის საიტზე გამოქვეყნებულ დოკუმენტში აღნიშნულია, რომ რუსეთის ახალი კანონი "პოლიციის შესახებ" პრობლემებს ვერ გადაჭრის, რადგან ის დაკვებულთა უსაფრთხოების გარანტიებს არ იძლევა. რუსეთის ციხეებში და საგამოძიებო იზოლატორებში გამუდმებით ირღვევა ადამიანის უფლებები - იქ ელემენტარურლი ჰიგიენური ნორმებიც კი არ არის დაცული.
დოკუმენტში ნათქვამია, რომ რუსეთის ხელისუფლება ამ პრობლემების არსებობას აღიარებს და მათ გადაჭრასაც ცდილობს, თუმცა ეს ჯერჯერობით ვერ ხერხდება

PACE States Georgian Legislation Does not Comply with European Convention
The Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) has named nine states with “major systemic deficiencies” which are causing repeated violations of the European Convention on Human Rights – PACE web site reports.
In a resolution adopted today, based on a report by Christos Pourgourides (Cyprus, EPP/CD), the Assembly said structural problems in Bulgaria, Greece, Italy, Moldova, Poland, Romania, Russia, Turkey and Ukraine were causing “extremely worrying delays” in implementing judgments of the European Court of Human Rights.
The main problems were deaths or ill-treatment caused by law-enforcement officials, unlawful or over-long detention, legal proceedings which take too long and court judgments which are not enforced. Resolving these issues at national level would reduce the number of cases coming to the Strasbourg Court, the parliamentarians pointed out.
Other states with outstanding problems include Albania, Armenia, Azerbaijan, Bosnia and Herzgovina, Georgia and Serbia.
In a separate resolution, based on a report by David Darchiashvili (Georgia, EPP/CD), the Assembly also denounced “blatant disregard” of the Court by some states which had ignored its clear instructions not to deport individuals who might be at risk of torture or ill-treatment. Such “interim measures”, usually involving failed asylum seekers or irregular migrants whose expulsion is imminent, are intended to give the Court time to consider their complaints. States should “fully comply with the letter and spirit” of these requests.
The Assembly also expressed concern at the rapid increase in the number of applications for interim measures, putting pressure on governments and the Court – especially given the Court’s recent ruling, in the case M.S.S. v. Belgium and Greece, that not all EU states can be considered safe for returns. States should improve their asylum procedures to avoid the need for such requests, the parliamentarians said.