საქართველოს პრეზიდენტის განცხადებით, მოსკოვში მომხდარი ტერაქტი „სამაგიეროს გადახდა“ იყო
საქართველოს პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმა The Independent -თან ინტერვიუში განაცხადა, რომ მოსკოვის აეროპორტში ორშაბათს მომხდარი ტერორისტული აქტი რუსეთისათვის ჩრდილოეთ კავკასიაში განხორციელებული პოლიტიკის „სამაგიეროს გადახდა“ იყო.
სააკაშვილმა რუსეთი შეადარა „ნიანგს, რომელიც მზადაა გადაგყლაპოს“. 2008 წლის ომის შემდეგ მიხეილ სააკაშვილი და რუსეთის ხელისუფლების წარმომადგენლები ერთმანეთს ხშირად აყენებენ შეურაცხყოფას სამხრეთ ოსეთისა და აფხაზეთის კონფლიქტური რეგიონების შესახებ. თუმცა, საქართველოს პრეზიდენტის კომენტარმა,  რომელიც მოსკოვში, დემოდედოვოს აეროპორტში მომხდარი ტერაქტის შემდეგ მალევე გაკეთდა, შესაძლოა, მოსკოვი გააღიზიანოს; ტერაქტის შედეგად 35 ადამიანი გარდაიცვალა.
პრეზიდენტმა სააკაშვილმა, რომლის ქვეყანასაც მოსკოვის მიერ დამოუკიდებლად აღიარებული ორი დაკარგული რეგიონი აქვს, 26 იანვარს თბილისში რუსეთი დაადანაშაულა მეზობელ ქვეყნებში დესტაბილიზაციის გამოწვევის მცდელობაში, როცა ეს უკანასკნელი ხელს უწყობს სეპარატისტულ მოძრაობას.
„მე ეს საკითხი პირადად ვლადიმერ პუტინთან ერთად განვიხილე. მე მას ვუთხარი, რომ სეპარატისტების მხარდაჭერის გამო ძალადობა მათ ქვეყანას შურისძიების სახით დაუბრუნდება“, - განაცხადა სააკაშვილმა. „პუტინმა მითხრა: „თუკი ვინმე ჩვენს წინააღმდეგ რამეს ეცდება, ტარაკანასავით გავჭყლეტთ“ - და ამ დროს ცერა თითი მაგიდაზე მიაბჯინა და დაგრიხა ჩემს თვალწინ“.
The Independent -თან საუბრის წინ, საქართველოს პრეზიდენტმა სატელევიზიო ტელეხიდის დროს განაცხადა: „რუსეთის პოლიტიკური მენტალობა რეპტილიის დონეზეა, როგორც ეს აქვს ნიანგს, რომელიც მზადაა გადაგყლაპოს“.
კარგადაა ცნობილი პრეზიდენტ სააკაშვილსა და ვლადიმერ პუტინს შორის არსებული პიროვნული მტრობა. საქართველოს პრეზიდენტმა ერთხელ განაცხადა რომ პუტინთან ლაპარაკი ნიშნავს „ესაუბრო ადამიანს, რომელსაც ხელში ცული უჭირავს და თან გეუბნება: „ნუ ნერვიულობ, ყველაფერი კარგადაა, დახუჭე თვალები და მოეშვი“.
ამასობაში, პუტინი დასცინოდა პრეზიდენტ სააკაშვილს იმის გამო, რომ ის BBC-ისთან ინტერვიუს დროს ჰალსტუხის ბოლოს ღეჭავდა. მან საფრანგეთის პრეზიდენტ  ნიკოლას სარკოზს უთხრა, რომ „მიხეილ სააკაშვილს ყვერებით დაკიდებდა“.
2003 წლის ვარდების რევოლუციის შემდეგ ხელისუფლებაში მოსული მიხეილ სააკაშვილის ოპონენტები შეშფოთებული არიან, რომ საქართველოს პრეზიდენტი აპირებს, პრემიერ მინისტრი გახდეს 2013 წელს, როცა მისი მეორე საპრეზიდენტო ვადა დამთავრდება - ისევე, როგორც ვლადიმერ პუტინმა გააკეთა 2008 წელს.
26 იანვარს პუტინმა განაცხადა რომ წინასწარი გამოძიების მიხედვით, ორშაბათის აფეთქებაში ჩეჩნური კვალი არ იკვეთება. გაუგებარია, ის მთლიანად გამორიცხავდა თუ არა ჩრდიოლეთ კავკასიურ კვალს ტერორისტულ აქტში თუ გულისხმობდა მეზობელ რესპუბლიკას - დაღესტანს. მან ასევე სრულიად გამორიცხა ტერორისტთა ჯგუფთან მოლაპარაკების შანსი.

Georgia's President says terror attack in Moscow was 'payback'
Mikheil Saakashvili, the President of Georgia, told The Independent yesterday that attacks like Monday's suicide bombing at a Moscow airport were "payback" for Russia's policies in the North Caucasus, as he compared the country to a "crocodile ready to swallow you up".
Mr Saakashvili and the Russian leadership have exchanged regular insults since the 2008 war between the countries over the breakaway territories of South Ossetia and Abkhazia, but his comments are likely to enrage Moscow, coming so soon after the blast at Domodedovo Airport that killed 35 people.
Speaking in the Georgian capital last night, President Saakashvili – whose country's two breakaway regions are recognised by Moscow as independent states – accused Russia of trying to destabilise neighbouring countries by encouraging secessionist movements.
"I discussed this personally with Vladimir Putin a while ago. I said to him that the payback for his country for supporting separatists would be that violence would come back to hit them as well," Mr Saakashvili said. "Putin said, 'No, if anyone tries anything against us, we shall crush them like cockroaches,' while jabbing and twisting his thumb on the table in front him."
Before his interview with The Independent, the Georgian President made similar comments in a televised question-and-answer session. "Russia has a political mentality which is on the level of a reptile, like a crocodile ready to swallow you up," Mr Saakashvili said. There is a well-documented personal enmity between Mr Saakashvili and Mr Putin. The Georgian President once said that talking to Mr Putin was "like somebody standing with an axe at your head and saying: "Don't worry, everything's OK, close your eyes and relax.'"
Mr Putin, meanwhile, has made fun of the time that BBC cameras caught Mr Saakashvili chewing the end of his tie. He also reportedly told French President Nicolas Sarkozy that he wanted to "hang" Mr Saakashvili "by the balls".
Critics of Mr Saakashvili, who came to power in the Rose Revolution of 2003 promising democratic reforms, worry that the Georgian President is aiming to become a powerful prime minister when his second presidential term ends in 2013, just as Mr Putin did in 2008.
Yesterday, Mr Putin said preliminary investigations into Monday's blast suggested that the bomber did not come from Chechnya. It was unclear whether he meant he had no links to the North Caucasus, or was from a neighbouring republic such as Dagestan. He also ruled out negotiation with terrorist groups.