28 იანვარს გაერო საქართველოში ადამიანის უფლებების მდგომარეობას განიხილავს
28 იანვარს გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭო საქართველოში ადამიანის უფლებების მდგომარეობას განიხილავს. განხილვა 2006-2010 წლებს შეეხება.  საქართველოს ხელისუფლება საბჭოს წარუდგენს თავის ანგარიშს, რის შემდეგაც მოისმენს რეკომენდაციებს და შენიშვნებს გაეროს წევრი ქვეყნების მხრიდან. საქართველოს ხელისუფლების გარდა, საქართველოში არსებული ვითარების შესახებ ერთობლივი ალტერნატიული ანგარიში გაეროს ასევე წარუდგინა სამოქალაქო საზოგადოებამ და არასამთავრობო სექტორმა.
„უნივერსალური პერიოდული მიმოხილვა“ - ასე ჰქვია მექანიზმს, რომელიც 2006 წელს შეიქმნა და რომლის მეშვეობითაც გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოს აქვს მანდატი, პერიოდულად განიხილოს გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის ყველა წევრ სახელმწიფოში, ადამიანის უფლებათა კუთხით არსებული სიტუაცია. 2011 წლის 28 იანვარს საქართველოს ჯერიც დადგა და ამჯერად, გაერო ჩვენს ქვეყანაში შექმნილ ვითარებაზე იმსჯელებს.
გარდა სახელმწიფოს მიერ წარდგენილი ანგარიშისა, უნივერსალურ პერიოდულ მიმოხილვაზე, გაერო დაინტერესებული მხარეების - არსამათავრობო სექტორისა და სამოქალაქო საზოგადოების ინფორმაციას ეყრდნობა. იგი რეკომენდაციებს სწორედ მხარეთა მიერ მოწოდებული ინფორმაციისა და ანგარიშების საფუძველზე გასცემს.
გასულ წელს გაეროს ალტერნატიული კოალიციური ანგარიში ოთხმა არასამთავრობო ორგანიზაციამ წარუდგინა: საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ, ადამიანის უფლებათა ცენტრმა, „კონსიტუტიციის 42-ე მუხლმა“ და საქართველოს პედაგოგთა და მეცნიერთა თავისუფალი პროფკავშირმა. ანგარიში „ადამიანის უფლებათა სახლის ფონდის“ მხარდაჭერით მომზადდა  და გაეროს გასული წლის ივლისში გადაეგზავნა. ანგარიში ძირითადად 2006-2010 წწ. საქართველოში ადამიანის უფლებათა მდგომარეობას ასახავს.
კონსტიტუციური ცვლილებები, 2007 წლის 7 ნოემბერი, 2008 წლის ხარვეზებით ჩატარებული არჩევნები, „უსამართლო სასამართლო“, კანონდამცველთა მხრიდან ძალის გადაჭარბებულად გამოყენება და მოქალაქეთა სიცოცხლის ხელყოფა, საპატიმროებში არსებული მძიმე პირობები, გამოხატვისა და შეკრების თავისუფლების შეზღუდვა - ეს  ბოლო ოთხი წლის განმავლობაში საქართველოში მომხდარ იმ უფლებადარღვევათა არასრული ჩამონათვალია, რაც საქართველოს არასამთავრობო სექტორის მიერ მომზადებულ ანგარიშში აისახა.
„კონსტიტუცია უზრუნველყოფს დამოუკიდებელ სასამართლოს. თუმცა, სასამართლოსადმი საზოგადოების ნდობა დღითიდღე იკლებს. მოსამართლეთა დამოუკიდებლობის პრობლემა სერიოზულ წუხილს იწვევს, განსაკუთრებით იმ საქმეებზე, სადაც მმართველ პარტიას განსაზღვრული პოლიტიკური ინტერესი აქვს. სასამართლო ხელისუფლება მბრალდებლის გადაწყვეტილებათა ბეჭდის დასმის როლს ასრულებს“, - აღნიშნულია  არასამთავრობო სექტორის მიერ მომზადებულ ალტერნატიულ ანგარიშში.
ანგარიშში ასევე საუბარია, რომ ბოლო წლებში საქართველოში განსაკუთრებით მომრავლდა კანონდამცველთა მხრიდან ძალის გადაჭარბების შედეგად სიცოცხლის უკანონოდ ხელყოფის ფაქტები. „კანონდამცველები გადაჭარბებულ ძალას, ძირითადად, ცხელ კვალზე, სავარაუდო დამნაშავის დაკავების ან დანაშულის პრევენციის მიზნით, სპეციალურ ოპერაციებში იყენებენ; დღემდე არავის უგია პასუხი პოლიციელთა მიერ ადგილზე განხორციელებული მკვლელობის საქმეებზე“, - აღნიშნულია ანგარიშში.
კოალიციურ ალტერნატიულ ანგარიშში გაკრიტიკებულია საქართველოს ხელისუფლების „ნულოვანი ტოლერანტობის“ პოლიტიკა, რაც 2003 წლიდან პატიმართა რაოდენობის 300 პროცენტით ზრდის  მთავარ მიზეზად სახელდება.
რეკომენდაციის სახით, არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლები ხელისუფლებას ახსენებენ, რომ დაკავება და დაპატიმრება სამართალდამცველმა უნდა გამოიყენოს როგორც უკანასკნელი საშუალება.
არასამთავრობო სექტორის მიერ გაეროსთვის წარდგენლ ანგარიშში მოყვანილია კონკრეტული უფლებადარღვევები და საქმეები - 2007 წლის 7 ნოემბერს პოლიციის მიერ, მშვიდობიან დემონსტრანთა დარბევა, 2009 წლის 6 მაისს, ძალოვანთა მიერ დემონსტრაციის მონაწილეთა მიმართ, პლასტიკური  ტყვიების გამოყენება ყოველგვარი წინასწარი გაფრთხილების გარეშე, რომლის შედეგადაც ათობით ადამიანდი დაზიანდა, ორმა კი თვალი დაკარგა. 2009 წლის 15 ივნისს შსს-ს წინ შეკრებილ  მომიტინგეთა, სამოქალაქო ფორმაში ჩაცმული პოლიციელების მიერ ცემა და ა.შ.
ანა ნაცვლიშვილი  არასამთავრობო ორგანიზაციების კოალიციაში ადამიანის უფლებათა ცენტრის წარმომადგენელი იყო და გაეროში წარდგენილი ანგარიშის თანაავტორია. მისი თქმით, საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრომ არასამთავრობო სექტორს თავისი ანგარიშის  პირველადი ვარიანტი გააცნო და რეკომენდაციებისა თუ შენიშვნების მომზადება სთხოვა.
„ჩვენ განვიხილეთ სახელმწიფოს მიერ მომზადებული ანგარიში. ძირითადი შენიშვნა იყო ის, რომ მათი ანგარიში უფრო თეორიულ საკითხებს ეხებოდა. მაგალითად - საკანონმდებლო ცვლილებებს, თუ რა საკანონმდებლო ბაზა თუ მექანიზმი შექმნა სახელმწიფომ. პარალელურად არ ყოფილა სუბარი იმ კონკრეტულ უფლებადარღვევებზე, რაც წინა წლებში საქართველოში ხდებოდა.  განსაკუთრებით მინდა აღვნიშნო, რომ არ იყო საუბარი იმ უფლებადარღვევებზე, რასაც სისტემატური ხასიათი აქვს ჩვენს ქვეყანაში. ჩვენ მათ რეკომენდაცია მივწერეთ, რომ გვინდოდა მეტი კონკრეტიკა. დავსვით კონკრეტული საკითხები, რომელზე პასუხების მოსმენაც გვსრუდა სახელმწიფოს ანგარიშში. გარდა ამისა, ვითხოვდით, ანგარიშში ასახულიყო სახელმწიფოს ხედვა თუ გეგმა, როგორ აპირებდა საქართველოში ადამიანის უფლებების კუთხით სიტუაციის გაუმჯობებსებას; როგორ აპირებდა  მოქალაქეების უფლებების უფრო კარგად და ეფექტურად დაცვას. ასევე შევთავაზეთ, რომ თუ მათი სურვილიც იქნებოდა, ჩვენი რეკომენდაციებისა და მოსაზრებების განსახილველად, შეგვეძლო, სამუშაო რეჟიმშიც შევხვედროდით. ამ ყველაფერზე საგარეო საქმეთა სამინისტროს პასუხი არ გაუცია. გაითვალისწინა თუ არა ჩვენი შენიშვნები სახელმწიფომ და შეიტანა თუ არა ცვლილებები საბოლოო ანგარიშში, ეს უკვე აღარ ვიცით“, - აცხადებს ანა ნაცვლიშვილი.
როგორ ანგარიშს წარადგენს საქართველოს ხელისუფლება გაეროში, გაითვალისწინა თუ არა მან არასამთავრობო სექტორის შენიშვნები და რა რეკომენდაციებსა და გამოხმაურებას მიიღებს  ის გაეროს  მხრიდან, ეს 28 იანვარს, ჟენევაში „უნივერსალურ პერიოდულ მიმოხილვაზე“ გაირკვევა.

On January 28 UN to Discuss Human Rights Situation in Georgia
On January 28, the UN Human Rights Council will discuss the human rights situation in Georgia in 2006-2010. The government of Georgia will present its report to the Council after what they will hear recommendations and remarks from the UN member states. Besides the government of Georgia, the civil society and NGO sector presented joint alternative report on the human rights situation in Georgia to the UN Human Rights Council.
“Universal Periodic Review” – this is mechanism which was created in 2006 and which granted a mandate to the UN Human Rights Council to periodically discuss the human rights situations in the UN member states. On January 28, 2011 the Georgia has to present its report and the UN will discuss the situation in our country this time.
Besides the report provided by the authority, the UN relies on the information provided by the NGO sector and civil society during the Universal Periodic Review. It prepares the recommendations based on the information and reports of the civil society.
Last year, four Georgian non-governmental organizations prepared alternative joint report for the UN: Georgian Young Lawyers Association, Human Rights Center, Article 42 of Constitution and Georgian Free Trade Union of Teachers and Scientist. The report was prepared with the support of the Human Rights House Foundation and was sent to the UN in July of 2010. The report covered the human rights situation in 2006-2010.
Constitutional amendments, November 7 of 2007, the fraud elections in 2008, Unfair Court, excessive use of force by law enforcement officers and murder of citizens, hard conditions in detention settings, restricted right to expression and assembly – this is the short list of human rights violations observed during the last four years in Georgia which were observed in the joint report of the Georgian NGO sector.
“The Constitution provides for an independent judiciary. However, the court system continues to lack public trust. The level of independence of judges raises serious concerns in cases where state/ruling party has any kind of political interest. Judicial authorities continued to act as a rubber stamp for prosecutors' decisions”, the alternative report of the NGOs states.
The report also highlights the increased cases of Illegal deprivation of life as a result of excessive use of force by law enforcement officers. “Law enforcement officials used excessive force mostly in a hot pursuit special operative activity to arrest an alleged criminal and/or prevent a crime. Until now, no one has been held responsible for dozens of murders on the spot committed by police officers”, the report states.
The alternative report criticizes “zero tolerance’’ policy of Georgian government that is named to be the main reason for 300% growth of prisoners since the year 2003.
In the form of recommendation representatives of NGO sector remind government that the law-enforcement officials should resort to detainment and imprisonment as an ultimate measure.
The report presented to UN by the NGO sector covers the concrete cases of human rights violations – the disperse of peaceful demonstrators on November 7th, 2007, the use of plastic bullets against the demonstrators on May 6th of 2009 without preliminary warning which injured tens of people and deprived eyesight of two, the beating of protestors in front of MIA on June 15th of 2009 by the policemen dressed in civil clothes.
Ana Natsvlishvili was a representative of Human Rights Center in the coalition of NGOs and is a coauthor of the report presented to UN. According to her, the Ministry of Foreign Affairs introduced the initial version of the report to NGO sector and requested the preparation of recommendations and remarks.
“We discussed the report prepared by the state. The main concern was that it talked more about the theoretical issues such as legislative amendments and what legislative base or mechanism was created by the State. The concrete human rights violations occurred in Georgia for previous years were not discussed. I would like to emphasize that the human rights violations of systematic nature occurring in Georgia were not mentioned. We asked for more concretization, asked concrete questions the answers of which we wanted to hear in the state report. Besides, we were asking state vision or plan to be reflected in the report, how the human rights situation was planned to be improved in Georgia; how the protection of human rights was planned to be more effective. Also we offered that if they wished we could have an official meeting to discuss our recommendations and opinions. The Ministry of Foreign Affairs did not respond on this. We do not know whether our remarks were envisaged and amendments made in the ultimate version of report,” – states Ana Natsvlishvili.
What kind of report will be presented to UN by Georgian government, whether or not it envisaged the remarks of NGO sector and what recommendations and response it will receive by UN will be clarified on January 28th at the Universal Periodic Review in Geneva.