სამარშრუტო ტაქსებისათვის გამოცხადებული ტენდერი - სკანდალური ინფორმაცია
საქართველოს რესპუბლიკური პარტია თბილისის საკრებულოს წევრის, თინათინ ხიდაშელზე დაყრდნობით ავრცელებს სკანდალურ დეტალებს თბილისში სამარშრუტო ტაქსებისათვის გამოცხადებულ ტენდერთან დაკავშირებით.
პარტიის ვებ-გვერდზე გამოქვეყნებული ინფორმაციით, თინათინ ხიდაშელმა ტენდერში მონაწილეთა დოკუმენტაცია შეისწავლა. ამის თაობაზე იგი განცხადებას ავრცელებს: "რესპუბლიკელები შეშფოთებას გამოვხატავთ იმის გამო, რომ მიუხედავად მრავალი დაპირებისა თბილისში ტრანსპორტის სფეროში გამოცხადებული ტენდერის შედეგების შესახებ საზოგადოება სათანადოდ არ არის ინფორმირებული. ჩვენ დღეს კიდევ უფრო მეტი საფუძველი გვაქვს განვაცხადოთ ის, რასაც ამ ტენდერის გამოცხადებამდეც ვამბობდით:
არსებობს მაღალი საფრთხე, რომ თბილისის სატრანსპორტო სფეროში გაჩნდეს ერთპიროვნული მონოპოლისტი;
არსებობს მაღალი საფრთხე, რომ ამ სფეროდან მცირე მეწარმეები საერთოდ განიდევნებიან და ასეულობით ოჯახი შემოსავლის გარეშე დარჩება;
არსებობს მაღალი ალბათობა, რომ აღნიშნული „რეფორმა“ ქ. თბილისის მერის და მასთან დაახლოებული პირების ფინანსურ ინტერესებს ემსახურება.
რამდენიმედღიანი კვლევის შედეგად ჩვენთვის ცნობილი გახდა თბილისის 5-ვე ლოტზე პრეტენდენტი კომპანიების შესახებ მთელი რიგი დეტალები, რომელიც, ვფიქრობთ, საყურადღებოა და შედეგების გამოცხადებამდე საზოგადოებამ უნდა იცოდეს:
1. როგორც მოსალოდნელი იყო, რაიმე განსაკუთრებული კონკურენცია არ გვაქვს და დოკუმენტებში არც იმ ათასობით ადამიანის ინტერესები ჩანს, ვინც დღემდე ტრანსპორტის სფეროში მცირე ბიზნესით იყო დაკავებული.
2. მერიის ოფიციალური ვებსაიტის მიხედვით 5 ლოტზე სულ 8 კომპანიის განაცხადია შესული, მათ შორის, კომპანია „თბილ ლაინს“ 2 ლოტზე აქვს მიმართული. 5-დან 2 შემთხვევაში (ისანი-სამგორის და დიდუბე-ჩუღურეთის ლოტები) მხოლოდ ერთი ფირმის განაცხადია შესული.
3. ყველა კომპანია, გარდა ერთისა, დეკემბრის შუა რიცხვებში სპეციალურად ამ ტენდერში მონაწილეობის მიზნით არის შეიქმნილი, ხოლო მათი წესდებების უდიდეს უმრავლესობაში მითითებულია, რომ „კომპანიის კაპიტალი შეადგენს 100 ლარს“.
4. კომპანიების მიერ წარმოდგენილი დოკუმენტაცია ბევრ ეჭვს აჩენს, რის შესახებაც საზოგადოებას სრული ინფორმაცია უნდა ქონდეს. მაგალითისათვის განვიხილოთ სამი კომპანია „ფაბლიქ ქარ“, „თბილ ქარ” და „თბილ ლაინი“:
4.2.სამივე კომპანიის წესდება სიტყვა-სიტყვით ემთხვევა ერთმანეთს ერთადერთი გამონაკლისით - ხელმომწერის გვარი და სახელი არის შეცვლილი.
4.3.სამივე კომპანიის დოკუმენტები დამოწმებულია ერთი და იმავე ნოტარიუსის, ქალბატონ ნ. გინტურის მიერ.
4.4.სამივე კომპანიას თითო თითო დამფუძნებელი და, შესაბამისად, პარტნიორი ყავს, რომლებიც ერთპიროვნულად იღებენ გადაწყვეტილებებს კომპანიის საკითხებზე.
4.5.სამივე კომპანიის კაპიტალი 100 ლარს შეადგენს და არავითარი მინიშნებაც კი არ არის იმის შესახებ, რომ კიდევ რაიმე ქონებას ფლობენ.
4.6. და ყველაზე საინტერესო - სამივე კომპანიის საბუთებში დევს დოკუმენტი, რომლის შესაბამისადაც თბილისში, სანაპიროს ქ. #3-შ მდებარე რესტორანი „ძველი სახლი“ აძლევთ თანხმობას საოფისე ფართის გამოყოფაზე. მოგვიანებით, ერთ შემთხვევაში ეს დოკუმენტი შეცვლილია და უკვე სხვა რესტორნის - „ქალაქურის“ - დირექტორის ხელმოწერილი დოკუმენტი ჩნდება კომპანიისათვის ფაბლიქ ქარ“ ფართის გამოყოფაზე.
„დღეს მხოლოდ ამ ფაქტებზე მოგახსენებთ და იმედს ვიტოვებთ, რომ ეს ყველაფერი სატენდერო კომისიის წევრების ყურადღებასაც მიიპყრობს. დანარჩენზე ტენდერის შედეგების გამოცხადების შემდეგ ვისაუბრებთ“.

Competition for Mini-Buses – Scandalous Information
Georgian political party - Republic Party - exposed scandalous details about transportation business based on the information provided by the member of the Tbilisi City Council from their party Tinatin Khidasheli in regard with the competition for the route mini-buses in Tbilisi.
According to the official website of the Republic Party, Tinatin Khidasheli studied the documents of the applicant companies and made a statement about it. “The members of the Republic Party are concerned because despite many promises, the society does not have full information about the competition in the transport business in Tbilisi. Today, we have more reasons to repeat what we stated before the competition:
There is a high risk that individual monopolist will appear in the Tbilisi transport business;
There is a high risk that minor entrepreneurs will be completely dismissed from this business and hundreds of families will remain without income;
There is a high probability that the “reform” is implemented in favor of the Tbilisi Mayor and the people close to him.
As a result of several-day research we learned the details about the companies applying for all five lots in the competition and we think the society should know the details about the applicant companies before the results are announced:
1.    As it was expected, there is no important competition between applicants and the documents do not envisage interests of thousands of people who were employed in the transport business until now.
2.    According to the official website of the Tbilisi City Hall, 8 companies have applied for 5 lots and among them Company TbilLine has applied for 2 lots. One company has applied for two lots in Isani-Samgori and Didube-Chughureti districts out of total 5 lots.
3.    Each company, expect one, was established in December of 2010 especially for this competition. According to their statutes, the starting capital of companies is 100 GEL.
4.    The documents provided by the companies cast many doubts and the society shall have information about them. Let us discuss three applicant companies: Public Car; TbilCar and TbilLine.
4.2    The three companies have completely equal statutes except signatures of the founders at the end of the documents.
4.3    The documents of the three companies were approved by one Notary N. Ginturi.
4.4    Each company has one founder and partner who are entitled to make decisions individually.
4.5    The starting capital of each company is 100 GEL and there is no indication to any other properties they own.
4.6    And the most interesting fact – according to the document, which is in the file of each company, the restaurant Old Tbilisi located in Sanapiro Street # 3 in Tbilisi allocated an office space to each of the three companies. Later, one of the documents was changed and the director of another restaurant “Kalakuri” signed the document based on which they allocate a space to the Public Car Company.
Today, we can provide you only with this information and we hope the competition commission will also pay attention to the abovementioned facts. We will discuss other details after the competition results are announced.”