დევნილები სატვირთო მანქანების მოლოდინში
დევნილების გამოსახლება თითქოს უკვე დასრულდა და თბილისის კომპაქტურ ჩასახლებებში შეწყდა აწიოკებული ადამიანების მოთქმა-გოდება. თუმცა, დევნილთა ნაწილი კვლავ ავბედითი მოლოდინით ცხოვრობს. მათ იციან, რომ დღეს თუ არა ხვალ მაინც ისევ მოადგებიან მათ ეზოებს ხელკეტიანი პოლიციელები, სატვირთო მაქნანები და ყვითელი ავტობუსები.
სამოქალაქო საზოგადოება ცდილობს, თავისი ძალებით დაუპირისპირდეს ხელისუფლების ძალადობრივ პოლიტიკას და დაეხმაროს დევნილებს.  რამდენად შედეგიანი იქნება ეს მცდელობა, ცალკე საკითხია, მაგრამ დევნილებისადმი სოლიდარობა უკვე რამდენიმე არასამთავრობო ორგანიზაციას აერთიანებს.
„ადამიანის უფლებათა პრიორიტეტისა“ და „კავკასიის ქალთა ქსელის“ ინიციატივით, 26 იანვარს ფონდ „ღია საზოგადოება - საქართველოს“ ოფისში არასამთავრობო ორგანიზაციები შეიკრიბნენ. შეხვედრას უშუალოდ დევნილთა ინტერესების დამცველი ორგანიზაციების წარმომადგენლებიც ესწრებოდნენ. გადაწყდა, რომ შეიქმნება სამუშაო ჯგუფები, როგორც დევნილთა გამოსახლებების პროცესის მონიტორინგის გასაგრძელებლად, ასევე მათი სამართლებრივი დახმარებისა და ადვოკატირებისათვის. ამ პროცესში „ადამიანის უფლებათა ცენტრიც“ არის ჩართული.
„ეს ხელისუფლება ისეთი ტონით მედავება, თითქოს გაგრიდან თბილისში იმიტომ ჩამოვედი, რომ აქ ბაგა-ბაღში მეცხოვრა. ბაგა-ბაღში ბავშვობისას არ მივლია და ახლა რაღა მინდოდა?!“ - თქვა შეხვედრაზე ერთ-ერთმა დევნილმა, რომელსაც გამოსახლება შეეხო.
დევნილებმა კიდევ ისაუბრეს რამდენიმე საინტერესო ფაქტზე და საკითხზე, რასაც არასამთავრობო ორგანიზაციები სამუშაო ჯგუფებში ყურადღებით შეისწავლიან:
„აქედან რომ გვასახლებთ, სად წავიდეთ? - ვეკითხებოდით პოლიციელებს, რომლებიც ავტობუსებში ძალით გვტენიდნენ. ერთადერთი პასუხი ჰქონდათ: „ფოცხოში წადით!“ კი მაგრამ, ამ ფოცხოში ამდენი დევნილის ადგილი აღარ არის და ყველა ფოცხოში როგორ მივყავართ?!“
„ე. წ. ძველი და ახალი დევნილების გარდა, საცხოვრებლებიდან რუსეთიდან დეპორტირებული მოქალაქეებიც გამოასახლეს. მათ წასასვლელი არსად ჰქონდათ და სადაც მოახერხეს, იქ შესახლდნენ. ახლა კი სახელმწიფომ ისევე გამოყარა საცხოვრებლებიდან, როგორც რუსეთმა - ქვეყნიდან“.
„ერთ-ერთ ობიექტზე ავტობუსი დევნილებით გაავსეს და ვინც იქ ვერ ჩაეტია, საბარგო ავტომანქანებით გაუყენეს გზას. სააკაშვილი რომ იძახდა, რუსეთიდან ჩვენი მოქალაქეები საბარგო თვითმფრინავით რატომ გამოამგზავრესო, ახლა საკუთარ მოქალაქეებს სატვირთო მანქანებში რატომ ყრის?!“
„ჩემს ცხოვრებაში არის ორი ტკივილიანი თარიღი - 1993 წლის 27 სექტემბერი, როცა მე იძულებით დამატოვებინეს ჩემი ქალაქი - სოხუმი და 2011 წლის 24 იანვარი, როცა უკვე თბილისიდან მასახლებენ ჩემთვის გაუგებარი მიზეზით. სოხუმი რატომ უნდა დამეტოვებინა ეს ჩემთვის გასაგები იყო, მაგრამ თბილისიდან რატომ მაგდებენ, ეს ვერავინ ამიხსნა!“
„სახელმწიფო სტრატეგიაში წერია, რომ მისი მიზანი არის დევნილთა ინტეგრაცია საზოგადოების დანარჩენ ფენებთან. გამოდის, ეს გამოსახლება მთლიანად ეწინააღმდეგება სახელმწიფო სტრატეგიას. ჩვენ ხომ უკვე ინტეგრირებულები ვიყავით აქ და ახლა კიდევ სხვაგან, სრულიად უცხო გარემოში მივყავართ, რომელსაც როგორ შევეგუებით, აღარ ვიცით“.

IDPs Waiting for Trucks
Eviction of IDPs seems to have already finished and moaning of people in the compact settlements of IDPs in Tbilisi is not heard any longer. However, another part of IDPs still lives in the expectation of disaster. They know that one day – today or tomorrow – the police officers with truncheons, trucks and yellow buses will approach their yards too.
The civil society tries to oppose the violent policy of the government and assist IDPs in their fight against it. It is another question how successful their effort will be; however, several NGOs have already joined to express their solidarity with IDPs.
On January 26, with the initiative of the Human Rights Priority and Caucasus Women’s Network, the NGOs gathered in the Tbilisi office of the Foundation Open Society – Georgia. The representatives of the NGOs working on the IDP issues attended the meeting. They decided to set up working groups to monitor the eviction process of IDPs as well as to provide them with free legal assistance and advocacy. The Human Rights Center is also involved in this process.
“This government is arguing me for living in the nursery-school building as if it was my choice to arrive in Tbilisi and live in that building; I did not go to the nursery school when I was child and I could not have similar desire at old age either?!” said an IDP from Gagra, Abkhazia at the meeting.
The IDPs discussed several interesting facts and issues which will be focused by the working groups of the NGOs.
“Where should we go after eviction?” I asked the police officers who pushed us into the buses forcibly. The only reply they could give to us was: “Go to Potskhoetseri!” However, there is no place left for IDPs in that village too and how they could take us there?!”
“Alongside the so-called old and new IDPs, they evicted the people, who were deported from Russia several years ago. Then those people had nowhere to go and sheltered wherever they could. Now, the state forced them out from the accommodations like Russia kicked them out from their country.”
“In one of the buildings, the bus was overcrowded by IDPs and those who could not get on there, travelled to the regions by trucks. Saakashvili used to complain about Russia for having sent Georgian citizens by cargo plane and now he sent his own citizens to regions by trucks?!”
“I remember two painful dates in my life – September 27, 1993 when I was displaced from my native city – Sokhumi and January 24, 2011 when I was evicted from Tbilisi for unclear reasons. I knew why I fled from Sokhumi but I cannot understand why they are sending me away from Tbilisi!”
“The state strategy it aims to integrate the IDPs with the local society. So, the eviction completely contradicts the state strategy. We were already integrated with the local society and now we are taken to a completely strange environment which we might not adopt at all.”